Ish haqlari undirib berildi
Majburiy ijro byurosi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tuman bo‘limi xodimlarining sa’y-harakati bilan tumandagi 43-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabidagi 27 nafar xodimning jami 124 million so‘m ish haqi undirib berildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Qo‘ng‘irot tumanlararo sudining ijro hujjatlari asosida xodimlarning foydasiga 124 million so‘m oylik ish haqini undirish belgilangan. Shunga qaramasdan, javobgar tomonidan ushbu sud qarori ijrosi ta’minlanmagan va ishchilarning ish haqlari to‘lab berilmagan. Ishchilar sud qaroriga asosan chiqarilgan ijro varaqalarning ijrosini ta’minlab berishni so‘rab, Majburiy ijro byurosi Xo‘jayli tuman bo‘limiga murojaat qilishgan.
Bo‘lim xodimlari tomonidan javobgar tashkilot rahbariga sud qarorlarining ijrosini ta’minlamaslik qo‘shimcha ijro yig‘imi va ma’muriy jarima qo‘llashga asos bo‘lishi tushuntirildi. Shuningdek, bo‘limning davlat ijrochisi tomonidan qarzdorning asosiy bank hisob raqami xatlovga olindi. Buning natijasida 27 nafar xodimning ish haqlari undirib berildi.

Помогли взыскать задолженность по заработной плате
В результате профессиональной деятельности работников Бюро принудительного исполнения Ходжейлийского района Республики Каракалпакстан 27 сотрудников общеобразовательной школы №43 района смогли получить причитающуюся им заработную плату в размере 124 миллионов сумов.
На основании исполнительных документов, вынесенных Кунградским межрайонным судом по гражданским делам, было определено взыскать в пользу работников задолженность по заработной плате в размере 124 миллионов сумов. Однако ответчик не обеспечил исполнение данного судебного решения, и задолженность по заработной плате не была погашена.
В связи с этим работники обратились в Ходжейлийский районный отдел Бюро принудительного исполнения с заявлением об обеспечении исполнения судебного решения.
Сотрудники отдела БПИ уведомили руководителя организации ответчика о том, что неисполнение судебного решения может повлечь за собой применение административного штрафа, а также дополнительные исполнительные сборы.
Со стороны государственного исполнителя отдела БПИ на основные банковские счета должника был наложен арест. В результате принятых мер задолженность по заработной плате в отношении 27 работников была погашена.