Rahbar ayol va yoshlar uchrashuvi
Bosh vazir o‘rinbosari – Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayho Mahkamova ishtirokida “Temurbeklar maktabi“da “Yangi O‘zbekistonning shijoatli qizlari” shiori ostida “Rahbar ayol va yoshlar uchrashuvi” o‘tkazildi.
Milliy gvardiya tizimidagi oliy harbiy ta’lim muassasalari kursantlari, litsey hamda maktablar o‘quvchi-qizlari qatnashgan uchrashuvda bugungi kunda xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga oid normativ-huquqiy hujjatlar mazmuni, yaratilayotgan sharoitlar va imkoniyatlar, islohotlarning amaliy natijalari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda ayol-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, kasb-hunarli qilish, bandligini ta’minlash, ularning jamiyatimiz hayotidagi ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, turli sohalarda o‘z qobiliyat va imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarishi uchun sharoitlar yaratish ustuvor vazifaga aylandi.
Barcha sohalarda bo‘lgani kabi Milliy gvardiya tizimida ham oila va xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, davlatimiz rahbarining 2023 yildagi tegishli qaroriga muvofiq 2024 yildan boshlab, Milliy gvardiya Toshkent “Temurbeklar maktabi” harbiy-akademik litseyiga qiz bolalar ham qabul qilinishi boshlangan va hozirda 27 nafar o‘quvchi-qiz tahsil olmoqda.
Yurtimizda xotin-qizlar va bolalar huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishning huquqiy asoslari tubdan takomillashtirilmoqda.
Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi, Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik Memorandumi imzolangan.
O‘tkazilgan tadbir ham mazkur Memorandum doirasida bo‘lib, tizimning ijodkor qizlari tomonidan o‘tkazilgan mushoira bilan qizg‘in kechdi.
Interfaol tarzda tashkil etilgan uchrashuv savol- javoblarga boy o‘tib, qizlar rahbar ayol bo‘lishning mas’uliyati hamda sharafi haqida taassurotlarga ega bo‘ldi.
Suhbat so‘ngida bu kabi tadbirlarni muntazam o‘tkazishga kelishib olindi. Mehmonlar “Temurbeklar maktabi” hududiga ezgu niyatlar bilan daraxt ko‘chatlari o‘tqazdi.

Встреча женщин-руководителей и молодежи
В лицее «Темурбеклар мактаби» прошла встреча женщин-руководителей и молодежи под девизом «Целеустремленные девушки Нового Узбекистана» с участием заместителя Премьер-министра – председателя Комитета семьи и женщин Зулайхо Махкамовой.
В ходе встречи, в которой приняли участие курсанты высших военных учебных заведений системы Национальной гвардии, а также учащиеся лицеев и школ, была представлена подробная информация о сути и значении действующих нормативно-правовых документов, принятых в нашей стране по всесторонней поддержке женщин, создаваемых условиях и возможностях в этом направлении, практических результатах осуществляемых реформ.
Как отмечалось, в последние годы в нашей стране приоритетной задачей определена всесторонняя поддержка женщин, их профессиональное развитие, трудоустройство, повышение общественно-политической активности, создание условий для реализации ими своих способностей и потенциала в различных сферах.
В системе Национальной гвардии уделяется особое внимание поддержке семей и женщин. В частности, согласно соответствующему постановлению главы государства, начиная с 2024 года в Ташкентский военно-академический лицей «Темурбеклар мактаби» Национальной гвардии также осуществляется прием девушек, и в настоящее время их количество составляет 27 человек.
В нашей стране кардинально совершенствуется правовая база надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей.
В этой связи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Национальной гвардией Республики Узбекистан, Министерством здравоохранения и Комитетом семьи и женщин.
Мероприятие было организовано в соответствии с положениями данного Меморандума.
На встрече, прошедшей в интерактивной форме, участницы получили ответы на интересующие их вопросы.
В завершение встречи была достигнута договоренность о регулярном проведении подобных мероприятий. Во дворе лицея «Темурбеклар мактаби» были высажены саженцы деревьев.