Huquqiy muammolar hamkorlikda yechiladi
Davlatimiz rahbarining 2024 yil 24 maydagi "Ma’muriy islohotlar doirasida adliya organlari va muassasalarining mas’uliyatini yanada oshirish hamda ixcham boshqaruv tizimini shakllantirish to‘g‘risida"gi farmoniga asosan aholining kundalik hayotida uchraydigan huquqiy muammolarni o‘z vaqtida aniqlash va uni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilishi lozim bo‘lgan zarur chora-tadbirlar adliya organlari xodimlari va mahalla yettiligi bilan hamkorlikda amalga oshirib kelinmoqda.
Sirdaryo viloyat adliya hamda kambag‘allikni qisqartirish va bandlik boshqarmalari hamkorligida tashkil etilgan seminarda aholining huquqiy muammolarini aniqlash va bartaraf etish, mahallalarga huquqiy axborotni yetkazish hamda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini metodik ta’minlash ishlarini samarali tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
–O‘tkazilgan tadbirda “ZOOM” platformasi orqali tuman (shahar) adliya bo‘limlari, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlikka ko‘maklashish markazlari, 239 ta mahalladagi hokim yordamchilari ishtirok etishdi,–deydi Sirdaryo viloyat adliya boshqarmasi huquqiy axborot shu’basi bosh maslahatchisi Dilnoz Umurzoqova.–Muloqot davomida hokim yordamchilari tomonidan huquqiy muammolarning "online mahalla" platformasi orqali "smart ofis" tizimiga yuborilishi va adliya organlari tomonidan huquqiy muammolarning yechimi borasidagi ishlar tahlil qilindi hamda muammolarning hal etilishi yuzasidan zarur tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.
Yakunda aholining kundalik hayotida uchraydigan huquqiy muammolarni “mahalla yettiligi” bilan birgalikda aniqlash va “Onlayn mahalla” tizimiga kiritish haqida memorandum imzolanib, hamkorlikdagi ishlarni samarali tashkil etishga kelishib olindi.

Совместное решение правовых проблем
В соответствии с Указом главы государства «О дальнейшем повышении ответственности и формировании компактной системы управления органов и учреждений юстиции в рамках административных реформ» от 24 мая 2024 года мероприятия по выявлению и устранению правовых проблем, встречающихся в повседневной жизни населения, проводятся при сотрудничестве работников органов юстиции и махаллинских «семерок».
На семинаре, организованном при сотрудничестве управлений юстиции, занятости и сокращения бедности Сырдарьинской области, обсуждались вопросы выявления и устранения правовых проблем населения, доведения до махаллей правовой информации, организации работы по методическому обеспечению деятельности органов самоуправления.
– Через платформу “ZOOM” в мероприятии приняли участие сотрудники районных (городских) отделов юстиции, центров содействия занятости и сокращения бедности, прикрепленные к 239 махаллям помощники хокимов, - сказала старший консультант отдела правовой информации Сырдарьинского областного управления юстиции Дилноз Умурзокова. – В ходе семинара анализировалась работа по размещению помощниками хокимов выявленных правовых проблем в системе "смарт офис" через платформу "онлайн махалла" и решению этих проблем органами юстиции, по этим вопросам были даны необходимые рекомендации и указания.
На семинаре подписан меморандум об эффективной организации совместной работы по выявлению правовых проблем, возникающих в повседневной жизни населения и их размещению в системе “Онлайн махалла”.