Tomorqa tufayli aholi farovonligi oshmoqda
–Mahallamiz hududida 1695 nafar aholi istiqomat qiladi. Shundan 47 nafar xotin-qiz "Ayollar daftari"ga, 7 nafar yosh "Yoshlar daftari"ga, 5 nafar fuqaro esa ishsiz va qo‘shimcha daromadi yo‘qligi bois kambag‘alchilik reyestriga kiritilgandi. Davlatimiz rahbarining 2024 yil 23 sentyabrdagi "Kambag‘allikdan farovonlik sari" dasturini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarorida belgilab berilgan vazifalar ijrosi doirasida 5 nafar fuqarodan 3 nafarining ish bilan bandligini ta’minlashga erishgan bo‘lsak, qolgan 2 nafar fuqaroning bandligini ta’minlash, ular daromadini oshirish maqsadida tuman sektorlari rahbarlari bilan maslahatlashgan holda chora-tadbirlar rejasini tuzib, ish olib boryapmiz, – deydi "Mustaqillik" mahalla fuqarolar yig‘ini raisi Husniddin Umarboyev.
Aholisining kattagina qismi dehqonchilik, chorvachilik yo‘nalishlarida faoliyat ko‘rsatayotgan mahallada tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanayotgan, buning ortidan qo‘shimcha daromad topib, ishsiz va kam daromad oilalarni ish bilan ta’minlayotgan, "Kambag‘allikdan farovonlik sari" dasturini hayotga tatbiq etishga munosib hissa qo‘shayotganlar ko‘p.
–Bundan to‘rt-besh yil muqaddam men ham ijtimoiy kam ta’minlangan, ya’ni kambag‘al oilalar ro‘yxatida turardim, – deydi gulchilik faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan tadbirkor Shavkat Nuraliyev. –Hayotimda turli qiyinchilik va muammolar bo‘lgan. Hech qanday kasb egasi bo‘lmaganligim sababli, ro‘zg‘or uchun uch-turt so‘m pul topib kelay, farzandlarimni yaxshi yedirib, yaxshi kiyintirib, tarbiyalay deya ish qidirib bormagan joyim qolmagandi. Hattoki, Toshkentga borib, mardikorchilik qilib, uch-to‘rt so‘m topib kelgan kunlarim ham bo‘ldi. Omadni qarangki, ana shunday kunlarda gulchilik faoliyati bilan shug‘ullanayotgan tadbirkor bilan tanishib, uning gulchilikka ixtisoslashgan xo‘jaligida ikki yildan ortiq ishlab, gulchilikning siru sinoatini o‘rgandim. Dunyoda yaxshi kishilar ko‘p ekan. Ularning yordami, bergan oq fotihalari sabab, oila a’zolarimizga tegishli bir yarim gektarga yaqin yerga gul ko‘chatlarini ekdim. Birinchi yili birozgina qiyinchilik va tushunmovchiliklar bo‘ldi. Lekin shunday bo‘lsa-da, yilni 150 million so‘m miqdoridagi sof foyda bilan yakunlagan bo‘lsam, bu yilgi daromadim 450 million so‘mdan oshib ketdi.
Shavkat Nuraliyevning gulchilikka ixtisoslashgan xo‘jaligida 15 nafar doimiy, 60 nafar kishi mavsumiy ish bilan ta’minlangan.
–Gullarimizning xaridori ko‘p. Asosan Toshkentdagi buketli gul yasaydigan gul do‘konlariga hamda Guliston shahridagi gulchilarga yetkazib beramiz,–deydi u.–O‘ylab qaraydigan bo‘lsak, bo‘sh vaqtning o‘zi yo‘q. Yozni quya turing, qishda, ya’ni qorli kunlarda ham ish topiladi. Yaratganga shukr, qiyin kunlarda shunday ne’matlari bilan siyladi.
Shavkatjonning daromadi yomon emas. Bu yil 10 sotix yerga ekkan xrizantema gullarini sotgandan so‘ng daromadi hisobidan uy ko‘tardi. 1 gektaru 20 sotix yer maydoniga va issiqxonaga ekilgan gullari, uning sotuvidan tushgan sof foydani esa faoliyatini kengaytirish, qo‘shimcha 3 gektar yer maydonida gulchilik sohasini yo‘lga qo‘yish uchun yo‘naltiradi. Quvonchlisi, uning bu ishi tuman hokimi, sektorlar rahbarlariga yoqib, unga o‘zi istiqomat qilayotgan mahallasi hududidagi bo‘sh turgan yerdan yer berishadigan bo‘lishdi. Buning hisobiga, u mahallasidagi yana 50 nafar kishini ish bilan ta’minlamoqchi.
Bu yil u ikki nafar ishsiz yoshni o‘z yoniga olib, ularga gul yetishtirish, uni xaridorga yetkazib berish sir- asrorini o‘rgatib, ular xonadonida ham 4 sotixdan, jami 8 sotixli issiqxona tashkil etdi. Bu ishlarni tashkil etishda hech kimdan moliyaviy ko‘mak olmadi. Unga toshkentlik gulchi ustozlari yordam berdi.
– Mahallamizda gulchi tadbirkor Shavkat Nuraliyev gulchilikni yo‘lga qo‘ygan bo‘lsa, davlatimiz rahbarining Sayxunobod tumaniga tashrifidan so‘ng tadbirkor Sunnatulla Shodiyev sut mahsulotini qayta ishlashni tashkil etdi. U ishlab chiqarayotgan qaymoq, qatiq, pishloq tayoqchalari, smetana, saryog‘ni nafaqat Guliston, Toshkent bozorlarida ham ko‘rishingiz mumkin.Faxriddin Norboyev esa paypoq ishlab chiqarishni, Shokirjon Haydarov, Akbarali Ismoilovlar esa sport formalari uchun cho‘ziluvchi ip va shunga o‘xshash mahsulotlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan. Aholimizning qolgan qismi tomorqachilik sohasini rivojlantirib, unga kartoshka, bodring, pomidor, bolgar qalampiri, karam, ukrop, kashnich, sarimsoq piyoz kabi ekin turlarini ekib, dasturxonlarini to‘kin qilmoqda, bozorlarni obod qilishga qissa qo‘shyapti,–deydi mahalla raisi Husniddin Umarboyev.

Приусадебное хозяйство - для повышения благосостояния
Реализация программы «От бедности к благополучию» в махалле «Мустакиллик» Сайхунабадского района способствует повышению доходов населения.
– В нашей махалле проживают 1695 человек, - говорит председатель махалли «Мустакиллик» Хусниддин Умарбаев. - В «женскую тетрадь» включены 47 женщин, в «молодежную тетрадь» - семь человек, а пять человек были включены в реестр малообеспеченных граждан из-за отсутствия работы и дополнительного дохода. В рамках выполнения постановления главы нашего государства «О первоочередных мерах по реализации Программы «От бедности к благополучию» от 23 сентября 2024 года достигнуто трудоустройство 3 из 5 безработных граждан. Совместно с руководителями районных секторов разрабатываем план мероприятий по трудоустройству и повышению доходов оставшихся двух человек.
В махалле, где значительная часть жителей занимается сельским хозяйством и животноводством, наблюдается высокая активность в сфере предпринимательства. Это способствует созданию дополнительных рабочих мест, повышению уровня жизни и реализации Программы «От бедности к благополучию».
– Еще четыре-пять лет назад я был включен в реестр малообеспеченных, – говорит предприниматель Шавкат Нуралиев, занимающийся цветоводством. - В моей жизни было много трудностей и проблем. Не имея никакой профессии, я искал любую работу, чтобы прокормить семью, воспитать детей. Я даже ездил в Ташкент на заработки. По счастливой случайности познакомился с предпринимателем, занимающимся цветоводством, проработал в его хозяйстве более двух лет и изучил все тонкости этого дела. Оказалось, что в мире много добрых людей. Благодаря их помощи я смог посадить цветы на 1,5 гектара, принадлежащих моей семье. В первый год, как и ожидалось, возникали некоторые трудности, но несмотря на это, я получил чистую прибыль в размере 150 миллионов сумов. Наша деятельность постепенно расширяется. В этом году мой доход превысил 450 миллионов сумов. Постоянную работу получили 15 человек, а сезонную – 60. Наши цветы пользуются большим спросом. Поставляем их в цветочные магазины Ташкента, а также цветоводам Гулистана. Свободного времени практически нет. Даже зимой работы достаточно.
Шавкат Нуралиев добился значительных успехов. За счет продажи хризантем он смог построить дом. Чистую прибыль направляет на расширение дела и освоение дополнительных участков. Его планы поддержали глава района и руководители секторов, решено выделить предпринимателю часть свободной земли на территории махалли. Работой обеспечат 50 жителей.
В этом году трудоустроены два парня, которых предприниматель обучил выращиванию цветов и реализации, помог организовать теплицы площадью четыре сотки каждая.
– Если Шавкат Нуралиев первым в махалле занялся цветоводством, то после визита главы государства в Сайхунабадский район предприниматель Суннатулла Шодиев первым организовал производство молочных продуктов, – говорит председатель махалли Хусниддин Умарбаев. - Производимую сметану, творог, сырные палочки, масло реализуют не только в Гулистане, но и в Ташкенте. Фахриддин Норбоев наладил производство носков, Шокиржон Хайдаров и Акбарали Исмаилов – производство эластичных лент для спортивной формы. Остальные жители выращивают на своих приусадебных участках картофель, огурцы, помидоры, болгарский перец, капусту, укроп, кинзу, чеснок, обеспечивая изобилие в своих домах и обогащая наши рынки.