Bosh prokuror qish mavsumi bilan bog‘liq kamchiliklarni bartaraf etishga ko‘rsatmalar berdi
Bosh prokuratura tomonidan kuz-qish mavsumida aholining resurslarga bo‘lgan ehtiyojni ta’minlash uchun zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Energiya resurslarini talon-toroj qilish holatlarining oldini olish, resurslarini iqtisod qilish va yetkazilgan zararlarni undirish bilan bog‘liq amaliy ishlar davom ettirilmoqda.
Shu maqsadda Yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish ustidan davlat nazoratini samarali tashkil etish va muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika shtabi ham faoliyat yuritmoqda.
Bosh prokuror Nig‘matilla Yo‘ldoshev Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumani va Chirchiq shahrida qish mavsumiga tayyorgarlik ishlari, ijtimoiy soha ob’ektlarining energiya resurslari bilan ta’minlanishi ahvolini o‘rgandi.
Bosh prokuror “Bo‘stonliq gaz to‘ldirish shoxobchasi”ga tashrif buyurib, mutasaddi tashkilotlarga ob’ektni qisqa muddatda yakunlab, foydalanishga topshirish bo‘yicha topshiriq berdi. “Bo‘stonliq ko‘mir ombori” faoliyatini ko‘zdan kechirib, mas’ullar zimmasiga sifatli ko‘mir yetkazib berilishi ustidan nazoratni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, tumandagi “Shkoda” nimstansiyasida yuklamasi yuqori bo‘lgan transformatorni yirik quvvatlisiga almashtirish bo‘yicha mutasaddi tashkilotlarga ko‘rsatma berildi.
Shu bilan birga, tumandagi 26-maktab va 12-sonli oilaviy poliklinikasi binolarining kuz-qish mavsumiga tayyorgarligi ahvoli o‘rganilib, binolarni davlat dasturiga kiritish masalasi muhokama qilindi.

Генпрокурор поручил устранить недостатки, связанные с подготовкой к зимнему сезону
Генеральной прокуратурой принимаются меры по обеспечению потребностей населения в необходимых ресурсах в осенне-зимний период.
Продолжается практическая работа по предотвращению случаев хищения энергоресурсов и возмещению нанесенного ущерба.
В этих целях функционирует Республиканский штаб по эффективной организации и координации государственного контроля за использованием топливно-энергетических ресурсов.
Генеральный прокурор Нигматилла Йулдошев изучил ситуацию, связанную с ходом подготовки к зимнему сезону, обеспечением энергоресурсами объектов социальной сферы в Бостанлыкском районе и городе Чирчике Ташкентской области.
Генпрокурор посетил газозаправочный пункт «Бустонлик» и поручил ответственным организациям в короткие сроки завершить строительство объекта и ввести его в эксплуатацию. После изучения деятельности Бостанлыкского угольного склада ответственным лицам было поручено усилить контроль за поставками качественного угля.
Кроме того, даны указания заменить трансформатор с высокой нагрузкой на районной подстанции «Шкода» на трансформатор большой мощности.
Вместе с тем изучено состояние подготовки действующих в районе общеобразовательной школы № 26 и 12-й семейной поликлиники к зимнему сезону, обсуждены вопросы включения этих зданий в госпрограмму.
Перед должностными лицами поставлены задачи по качественной подготовке к зимнему периоду родильного комплекса города Чирчика и улучшению электроснабжения зданий.