"Mahalla yettiligi" vazifalari muhokama etildi
Shirin shahrida “Mahallani xalq bilan davlat o‘rtasidagi ko‘prik vazifasini o‘tovchi mustaqil va xalqchil tuzilmaga aylantirishda “mahalla yettiligi” oldida turgan dolzarb vazifalar” mavzusida amaliy seminar tashkil etildi.
Mahallalar uyushmasi viloyat boshqarmasi hamda Shirin shahar hokimligi hamkorligida  tashkil etilgan  mazkur seminarda Sirdaryo viloyat hokimi Akmaljon Mahmudaliyev ham ishtirok etib, “yettilik” faoliyatini samarali tashkil etish, uning mahalla hayotidagi o‘rnini oshirish va boshqa masalalar yuzasidan gapirdi.
Nafaqat Shirinda, viloyatning barcha tumanlarida aholining bandligini ta’minlash, daromadini oshirish,  “Sayxunobod”, “Uychi”, “Zarbdor”, “G‘ijduvon” tajribalarini ommalashtirish, kam daromadli xonadonlarga 5 xil loyiha paketlarini taqdim qilish, banklar faoliyatini jonlantirish, jamoat tartibini saqlash va xavfsiz muhitni ta’minlash, fuqarolarning og‘ir ijtimoiy ahvolga tushib qolishining oldini olish, yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, “Sog‘lom oila — sog‘lom jamiyat” tamoyillarini targ‘ib qilish, reproduktiv salomatlikni yaxshilash kabi muhim va dolzarb masalalarga ahamiyat qaratildi.
Shu kuni davlatimiz rahbarining topshirig‘iga asosan, aholiga 23 turdagi pullik xizmatlarni ko‘rsatadigan "Nurobod" mahalla-servis kompaniyasi binosi qurilishiga start berildi, Mahallalar uyushmasi viloyat boshqarmasi, tuman va shahar bo‘limlari mas’ullari, “mahalla yettiligi”  a’zolari ishtirokida 1 gektarga yaqin maydonga 2 mingdan ziyod manzarali daraxt ko‘chati  o‘tqazilib,  "Kambag‘allikdan farovonlik sari" dasturiga muvofiq olib borilayotgan ishlar Nurobod mahallasidagi xonadonlar misolida o‘rganildi.

Обсуждены задачи «Махаллинской семерки»
В городе Ширин состоялся практический семинар, посвященный актуальным задачам «махаллинской семерки» по превращению махалли в независимую структуру, служащую мостом между народом и государством.
В данном семинаре, который был организован совместно с областным управлением Ассоциации махаллей Узбекистана и хокимиятом города Ширин, принял участие хоким Сырдарьинской области Акмалжон Махмудалиев. Он говорил об эффективной организации деятельности «семерки», усилении ее роли в жизни махалли, а  также затронул другие вопросы.
Особое внимание было уделено вопросам обеспечения занятости населения не только в городе Ширин, но и во всех районах области, повышения его доходов, популяризации Сайхунабадского, Уйчинского, Зарбдарского и Гиждуванского опытов, предоставления 5 видов проектных пакетов малоимущим семьям, активизации деятельности банков, поддержания общественного порядка и обеспечения безопасной среды, предотвращения попадания граждан в тяжелое социальное положение, содержательной организации досуга молодежи,  продвижения принципов «Здоровая семья – здоровое общество», улучшения репродуктивного здоровья.
В этот день согласно распоряжению главы нашего государства начато строительство здания махаллинского предприятия сервиса «Нурабад», оказывающего населению 23 вида платных услуг. При участии ответственных лиц областного управления Ассоциации махаллей Узбекистана, его районных и городских отделов почти на одном гектаре было высажено 2 тысячи саженцев декоративных деревьев, на примере семей махалли «Нурабад» изучена работа, реализованная в рамках программы «От бедности – к благосостоянию».
Определена работа, планируемая к реализации по обсужденным вопросам, участникам даны конкретные указания.