“Murojaatdan daromadga 5 qadam”: o‘z ishining ustasiga aylanib, daromad topayotgan ayollar
Shundan kelib chiqqan holda Prezident Xalq qabulxonasi rahbari Ulug‘bek Muhammadiyev tashabbusi bilan joylarda oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash orqali yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha “Murojaatdan daromadga 5 qadam” loyihasi boshlangan edi.
Joriy yilning o‘tgan davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Farg‘ona, Xorazm, Buxoro va Surxondaryo viloyatlaridagi 400 dan ziyod mahallada mazkur loyihaning ijrosi ta’minlandi. Unga ko‘ra 2 mingga yaqin murojaatchiga amaliy yordam ko‘rsatildi.
Xususan, Xorazm viloyati Shovot hamda Hazorasp tumanlarida istiqomat qiluvchi ishsiz ayollar bandligini ta’minlash maqsadida 170 nafariga zamonaviy tikuv mashinalari topshirilgan. O‘z tikuv mashinasiga ega bo‘lgan ayollar ishlab chiqarish hamda oilaviy korxonalarga kooperatsiya shaklida biriktirilgan. Xo‘sh, bu ishlarning natijasi qanday bo‘lyapti?
Misol uchun, yaqin-yaqingacha ishsiz bo‘lgan shovotlik Zulayho Safoyeva endilikda ayollar libosidan tortib bolalar uchun mo‘ljallangan kiyimlarni tikyapti, keyingi rejalarini esa aniq maqsadga aylantirgan. U milliy liboslarni tikib, xorijga eksport qilishni va Xivada xorijlik mehmonlarga sotishni yo‘lga qo‘ymoqda.
Yana bir tadbirkor Shovot tumaning Do‘stlik mahallasida istiqomat qiluvchi Ra’no Qalandarova ham yangi mashinalarni qabul qilgan ayollar bilan ish boshlagan. Kooperatsiya shakligidagi faoliyati natijasida ishlab chiqarish hajmi bir necha barobarga oshgan. Navbatdagi qadamini mahsulotlarni chet elga eksport qilishga qaratgan.
Ro‘zg‘orining kam-ko‘stini to‘ldirish, uyining qurilishini tugatish uchun Iqbol Rahimova turmush o‘rtog‘i bilan 6-7 yil davomida chet elda ishlashiga to‘g‘ri kelgan. Yaqinlar diydori, farzandlar sog‘inchi uning qalbini o‘rtagan. Prezident Xalq qabulxonasi tomonidan berilgan imkoniyat natijasida u o‘z mahallasida ishga, doimiy daromadga ega bo‘ldi.
Hunarning ortidan daromadli bo‘lish mumkin, ammo qo‘lida hunari bo‘la turib, ishni nimadan boshlashni bilmagan yoki ish quroli yo‘q ayollarga berilgan amaliy ko‘mak bugun ularning oyoqqa turishiga yordam berdi.
Masalan, Umida Ismoilova 5 nafar farzandning onasi, turmush o‘rtog‘i 2-guruh nogironi. “Murojaatdan daromadga 5 qadam” loyihasi tufayli bugun u nafaqat o‘zini, balki qo‘shni ayollarni ham daromadli ishga yo‘naltira oldi.
Bunday imkoniyatdan hazorasplik ayollar ham chetda qolmagan. Prezident Xalq qabulxonasiga kelib tushgan murojaatlar asosida 104 nafar ehtiyojmand ayolga tikuv mashinalari sovg‘a qilingan edi. 29 nafar tadbirkorga kooperatsiya asosida biriktirilgan ayollar bugun ham hunarli, ham daromadli bo‘lishdi.
Tadbirkor Matluba Sattorovaning tikuvchilik sexiga zamonaviy tikuv mashinalari o‘rnatilib, 8 nafar ishsiz ayolning bandligi ta’minlandi. Bundan tashqari, ushbu tikuvchilik korxonasiga “Ayollar daftari”da turuvchi 15 nafar xotin-qiz jalb etilib, ular ham ishli bo‘ldi.
Umuman olganda, ko‘rsatilgan yordam tufayli bugun oyoqqa turib, daromad topayotgan ayollar o‘z ishining ustasiga aylanmoqda.

Результаты проекта «5 шагов от обращения до доходов»
В ходе визита в Хорезмскую область глава государства дал поручения по обеспечению занятости населения, созданию новых рабочих мест, развитию предпринимательства.
Исходя из этого по инициативе руководителя Народной приемной Президента на местах началась реализация проекта «5 шагов от обращения до доходов» по созданию новых рабочих мест путем поддержки семейного предпринимательства.
За прошедший период года обеспечено исполнение этого проекта более чем в 400 махаллях Республики Каракалпакстан, Ферганской, Джизакской, Хорезмской, Бухарской и Сурхандарьинской областей. В ходе исполнения проекта практическая помощь предоставлена почти 2 тысячам граждан.
В целях обеспечения занятости безработных женщин из Шаватского и Хозараспского районов Хорезмской области, 170 из них предоставили современные швейные машинки. Женщины, имеющие собственные швейные машинки, были прикреплены к производственным и семейным предприятиям в форме кооперативов. Каковы же результаты?
Например, недавно бывшая безработной жительница Шаватского района Зулайхо Сафоева теперь занимается шитьем женской, детской одежды и уже намечает планы на перспективу. Она намеревается экспортировать готовую женскую одежду за рубеж, а также реализовывать ее в городе Хиве среди зарубежных гостей.
Жительница махалли «Дустлик» Шаватского района Раъно Каландарова занялась предпринимательством после предоставления ей швейной машинки. В результате кооперативной деятельности в несколько раз возрос объем производства. В дальнейшем она намерена заняться экспортной деятельностью.
Чтобы пополнить семейный бюджет и завершить строительство дома Икбол Рахимовой вместе с супругом на протяжении 6-7 лет пришлось работать за рубежом. В результате возможностей, предоставленных со стороны Народной приемной Президента, она получила работу и постоянный доход в своей махалле. Теперь она всегда рядом со своими детьми и родственниками.
Владея ремеслом, можно зарабатывать средства, но женщинам, которые владели определенными навыками, но не знали, с чего следует начинать деятельность или не имели орудий труда, оказанная практическая помощь позволила найти работу и получать доход.
Например, Умида Исмоилова. Она – мать 5 детей, ее муж – инвалид II группы. Благодаря проекту «5 шагов от обращения до доходов» она не только нашла работу, но и привлекла к ней своих соседок.
Предоставляемыми возможностями воспользовались и женщины из Хозараспа. На основе обращений, поступивших в Народную приемную Президента, 104 нуждающимся женщинам не предоставили в использование, а подарили швейные машинки. 29 из них объединились в кооператив, и сегодня владеют ремеслом и имеют неплохой доход.
Предприниматель Матлуба Сатторова установила в своем швейном цехе швейное оборудование и обеспечила работой 8 безработных женщин. Затем на работу в цех привлекли еще 15 женщин, включенных в «Женскую тетрадь».
Благодаря предоставленной помощи сегодня женщины зарабатывают средства и становятся мастерами своего дела.
На других территориях также продолжается реализация проекта Народной приемной Президента «5 шагов от обращения до доходов».