Aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlash 74,4 foizga yetkazilgan
Aholi, ijtimoiy soha ob’ektlari va iqtisodiyot tarmoqlarini toza ichimlik hamda issiq suv bilan ta’minlash, oqova suv xizmatlari sifatini yaxshilash dolzarb masalalardan biridir.
Ushbu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlar natijasida bugungi kunda aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 74,4 foizga, oqova suv chiqarish xizmati 18,9 foizga yetkazildi. Ammo shu bilan birga, sohada o‘z yechimini kutayotgan masala va muammolar ham bor.
Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Sanoat, qurilish va savdo masalalari qo‘mitasi tomonidan o‘tkazilgan eshituvda aytib o‘tildi. Unda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligining aholini ichimlik suvi va issiq suv bilan ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar, sohadagi mavjud muammolar va ularni bartaraf etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar to‘g‘risidagi axboroti eshitildi.
Qo‘mita raisi Nodir Jumayev o‘z kirish so‘zida sohaga oid munosabatlarni tartibga solishda “Ichimlik suvi ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilingani, unda qator tartiblar belgilab qo‘yilganini ta’kidladi.
Shuningdek, deputat joylardagi o‘rganishlari davomida ko‘pgina ob’ektlar, hatto maktabgacha ta’lim tashkilotlari ham kuz-qish mavsumiga hamon tayyor emasligi, bu borada umuman ishlar qilinmaganini qayd etdi. Aholini ichimlik suvi bilan, issiqlik ta’minoti bilan ta’minlash borasidagi ishlarni vazirlik qat’iy nazoratga olishi, mavjud muammolarni hal etishi zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, eshituvda qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Ozoda Jo‘rayeva kun tartibidagi masala yuzasidan ma’ruza qildi:
— Sohada olib borilayotgan tizimli ishlar doirasida 6,9 ming km ichimlik va oqova suv tarmoqlari tortildi. 809 ta ichimlik va oqova suv inshootlarini qurish hamda rekonstruksiya ishlari amalga oshirilgan. Xalqaro moliya institutlarining 185,5 million dollar mablag‘i hisobidan 243 km ichimlik, 83,8 km oqova suv tarmoqlari tortilgan. Bundan tashqari, 1 ta suv tozalash, 14 ta suv taqsimlash inshooti, 1 ta suv minorasi, 13 ta suv qudug‘i va 18 ta suv rezervuari, 3 ta oqova suv tozalash inshooti hamda 2 ta oqova suv nasos stansiyasi qurildi. Mamlakatimizdagi mavjud 40 ming 786 ta ko‘p kvartirali uylarning 23 ming 820 tasi markazlashgan va individual (ikki konturli) issiqlik tizimi orqali, 16 ming 966 tasi alternativ usulda, ya’ni qo‘lbola pechlar, golland pechlari, issiq suv kolonkalari, elektr isitkichlar yordamida isitilmoqda.
Respublikadagi mavjud 578 ta qozonxonadan 492 tasi faoliyat yuritmoqda. Ular yiliga 1,5 milliard metr kub tabiiy gaz, 800 million kVt elektr energiyasi sarflamoqda. Bugungi kunda Andijon, Chirchiq, Buxoro va Samarqand shaharlarida markazlashtirilgan issiqlik ta’minoti tizimini rekonstruksiya qilish va energiya samaradorligini oshirish loyihasi amalga oshirilmoqda. Jahon bankining 140 million dollar kredit mablag‘lari hisobidan 4 ta qozonxona, 94 km issiqlik tarmoqlarini modernizatsiya qilish, 1 ming 296 ta individual issiqlik punktlarini o‘rnatish, shuningdek, mazkur loyihalar hududidagi 1 ming 32 ta ko‘p qavatli uylarning ichki issiqlik tizimini tiklash ishlari qilinadi, — dedi vazir o‘rinbosari.
Yig‘ilishda deputatlar issiqlik tizimidagi hamda xonadonlarni toza ichimlik suvi va issiq suv bilan ta’minlash borasidagi mavjud muammolarga e’tibor qaratdi.
— Ko‘pincha aholi tomonidan suvning vaqtincha uzib qo‘yilishi, issiqlik tizimlaridagi muammolar bo‘yicha murojaatlar keladi, — deydi qo‘mita a’zosi Aqshagul Tulegenova. — Haqiqatan ham o‘rganishlarimiz davomida aholi xonadonlarining suvdan uzib qo‘yilishi yoki oqova suv tizimlaridagi avariya holatlariga guvoh bo‘lamiz. Ko‘p hollarda buning asosiy sababi quvurlarning yillar davomida ishlab eskirgani, foydalanishga yaroqsiz holga kelganidir. Albatta, bu muammolarni birdan hal qilish mushkul, asta-sekin bartaraf etilmoqda.
Eshituv davomida qo‘mita a’zolari ichimlik suvi va issiq suv ta’minoti tizimini bosqichma-bosqich yaxshilash bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalarini bildirdi.

Охват населения централизованной питьевой водой доведен до 74,4 процента
Обеспечение населения, объектов социальной сферы и отраслей экономики чистой питьевой и горячей водой, повышение качества услуг по очистке сточных вод являются одними из актуальных проблем.
В результате работ, проводимых в этом направлении, сегодня охват населения централизованной питьевой водой достиг 74,4 процента, а услугами по водоотведению – 18,9 процента. Но в то же время в сфере есть вопросы и проблемы, которые ждут своего решения.
Об этом сообщалось во время слушаний, организованных Комитетом по вопросам промышленности, строительства и торговли Законодательной палаты Олий Мажлиса. На мероприятии была заслушана информация Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства о реализуемой работе по обеспечению населения питьевой и горячей водой, имеющихся в отрасли проблемах и путях их решения.
Председатель комитета Нодир Жумаев в своем вступительном слове отметил принятие Закона «О питьевом водоснабжении и отведении сточных вод» и ряд установленных документом норм.
Депутат сообщил, что в ходе проведенных на местах изучений было выявлено отсутствие готовности многих объектов, в том числе дошкольных образовательных учреждений, к осенне-зимнему сезону. Была подчеркнута необходимость того, чтобы министерство установило строгий контроль за ходом обеспечения населения питьевой водой и теплоснабжением, а также решало имеющиеся проблемы.
– В рамках реализации поставленных задач было проложено 6,9 тысячи километров водопровода и труб для сточных вод, –говорит заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Озода Жураева. – Выполнены строительство и реконструкция 809 сооружений питьевой воды и сточных вод. За счет средств международных финансовых институтов в размере 185,5 миллиона долларов построено 243 километра сетей питьевой воды и 83,8 километра сетей сточных вод. Кроме того, построены водоочистная станция, 14 водораспределительных сооружений, водонапорная башня, 13 водозаборных скважин и 18 водохранилищ, три очистных сооружения и две канализационные насосные станции. Из существующих в нашей стране 40 786 многоквартирных домов 23 820 отапливаются централизованной и индивидуальной системами отопления, а 16 966 – альтернативными способами.
Из существующих в республике 578 котельных действуют 492. Они потребляют 1,5 миллиарда кубометров природного газа и 800 миллионов киловатт электроэнергии в год. Сегодня в городах Андижан, Чирчик, Бухара и Самарканд реализуется проект по реконструкции системы централизованного теплоснабжения и повышению энергоэффективности. За счет 140 миллионов долларов кредитов Всемирного банка будет выполнена модернизация 4 котельных, 94 километров теплосетей, монтаж 1296 индивидуальных тепловых пунктов, а также восстановление внутренней системы отопления 1032 многоэтажных домов, – сообщила заместитель министра.
На заседании депутаты обратили внимание на существующие проблемы в теплоснабжении, обеспечении питьевой и горячей водой жилых домов.
– От населения часто поступают обращения о проблемах с водоснабжением, – говорит член комитета Акшагул Тулегенова. – В ходе изучений мы сами не раз становились свидетелями случаев отключения водоснабжения жилых домов или аварий в канализационных системах. В основном причиной этого являются эксплуатируемые долгие годы и пришедшие в негодность трубы. Конечно, одномоментно эти проблемы решить сложно, они устраняются постепенно.
В ходе слушаний члены комитета выразили свои предложения и суждения по поэтапному улучшению систем водо- и теплоснабжения.