Ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamni qayta ijtimoiylashtirish muammosi o‘rganildi
Toshkentda “Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qayta ijtimoiylashtirishda davlat idoralari va fuqarolik jamiyatlari institutlari hamkorligi” loyihasi doirasida Respublikamizning turli hududlaridagi fuqarolik jamiyati institutlari vakillari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir “Demokratiya va inson huquqlari instituti”, Respublika jamoatchilik birlashmalari, Yevropa Ittifoqi hamda Germaniyaning Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligi birgalikda moliyalashtirgan Nemis Xalq universitetlari assotsiatsiyasining mamlakatimizdagi filiali hamkorligida, milliy hamkorlar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) va Ichki ishlar vazirligi ishtirokida tashkil etildi.
Anjumanda loyihani hayotga joriy qilish va penitensiar tizim faoliyati bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash masalasi muhokama qilindi, ilg‘or g‘oyalarni ilgari surish bo‘yicha Germaniya tajribasi o‘rganildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo‘yicha vakili Feruza Eshmatova Ombudsman tomonidan olib borilayotgan ishlar yuzasidan atroflicha axborot berarkan, sudlanganlar va jazoni o‘tab chiqqanlarlar huquqi mavzusiga alohida to‘xtaldi.
Loyiha muvofiqlashtiruvchisi A.Goroxovning o‘tgan davr mobaynida amalga oshirilgan ishlar haqidagi hisoboti tinglandi.
2022 yil noyabr oyida hamkorlarning Germaniya Federativ Respublikasiga o‘quv safari uyushtirilib, ozodlikka chiqqanlarni qayta ijtimoiylashtirish bo‘yicha nemis tajribasi o‘rganilgan edi. Ishtirokchilarga mazkur tajriba bo‘yicha taqdimot namoyish qilindi.
– Mamlakatimizda fuqarolar huquqi, erkinligi kafolatini yanada kuchaytirish, jumladan, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki inson qadr-qimmatini kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash holatlariga mutlaqo yo‘l qo‘ymaslik maqsadida keng ko‘lamli ishlar yo‘lga qo‘yilgan, – dedi Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti direktori, professor F.Otaxonov. – Milliy qonunchiligimizni xalqaro standartga muvaofiqlashtirish bo‘yicha ishlar sezilarli jadallashgan. Xususan, ijtimoiy xavfsiz hamda og‘ir bo‘lmagan jinoyat sodir etib, jazo muddatini o‘tayotgan shaxslarga ilk bor saylash huquqi berildi, Umumiy, qattiq, maxsus, turma tartibi va tarbiya muassasalarida saqlanayotgan shaxslarning yaqin qarindoshlari bilan telefon so‘zlashuvi, uchrashuvi hamda jo‘natma qabul qilishi soni, qariyb, ikki barobar ko‘paytirildi. Qolaversa, mahkumlar iltimosiga ko‘ra, uzoq muddatli uchrashuv qisqa muddatli uchrashuvga yoki masofali video-uchrashuvga yoxud telefon orqali so‘zlashuvga, qisqa muddatli uchrashuv esa masofali video-uchrashuvga yoki telefon orqali so‘zlashuvga almashtirilishi joriy etildi. Kam ta’minlangan oila vakili bo‘lgan jazo muddatini o‘tayotgan shaxs yuqori haq to‘lanadigan ishga jalb qilinishi ta’minlandi.
Yana bir muhim voqelik shundan iboratki, Ombudsmanga jazoni ijro etish koloniyasiga hech qanday to‘siqsiz kirish huquqi berildi. Jazoni ijro etish muassasalarida Ombudsmanga, prokurorga murojaat, ariza hamda shikoyat uchun alohida pochta qutilari o‘rnatilgan.
Mamlakatimizda keyingi yillarda ozodlikdan mahrum qilish jazosi o‘rniga muqobil (qamoq bilan bog‘liq bo‘lmagan) jazo chorasi qo‘llash tendensiyasi ko‘paygan. Qonunga rioya etilishi prokuratura idoralari va Ombudsman tomonidan muntazam ravishda monitoring qilib borilmoqda.
Anjuman davomida “Jazoni ijro etish, davlat va fuqarolik jamiyatlari o‘rtasida hamkorlik qilish yo‘nalishiga tegishli O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligidagi o‘zgarishlar”, ”Jazoni ijro etish muassasalari bilan jazoni o‘tab ozodlikka chiqqan shaxslarni reabilitatsiya qilish va ijtimoiy adaptatsiya markazlari o‘rtasidagi hamkorlik yo‘nalishlari va istiqboli”, “Ombudsman va uning hududiy vakillari bilan fuqarolik jamiyatlari o‘rtasida loyihani hayotga joriy qilish jarayonidagi hamkorlik tajribasi” kabi qator dolzarb mavzularda ma’ruzalar tinglandi.
Tadbirning ikkinchi kuni dasturi doirasida ishtirokchilar Ichki ishlar vazirligi hamda Toshkent shahri probatsiya xizmatlari faoliyati bilan tanishadi.
Jazolanganlarni qayta ijtimoiylashtirish sohasiga oid muammoli masalalar va ushbu muammolarni hal etish yo‘llari o‘rganiladi. Fuqarolik jamiyati institutlari bilan birga amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilnadi, taklif va tashabbuslar ko‘rib chiqiladi.

Изучены проблемы ресоциализации нуждающихся в социальной защите слоев
В Ташкенте в рамках проекта «Сотрудничество государственных органов и институтов гражданского общества в ресоциализации населения, нуждающегося в социальной защите», организована встреча представителей институтов гражданского общества из разных регионов республики.
Мероприятие организовано при участии Института демократии и прав человека, общественных объединений республики, филиала Немецкой Ассоциации народных университетов, со-финансируемой Европейским союзом и Федеральным Министерством экономического сотрудничества и развития Германии, национальных партнеров, Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) и Министерства внутренних дел.
На мероприятии обсуждались вопросы реализации проекта и укрепления сотрудничества в пенитенциарной системе, был изучен опыт Германии в продвижении передовых идей.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека Феруза Эшматова, давая подробную информацию о работе, проводимой Омбудсманом, акцентировала внимание на правах осужденных и лиц, отбывших наказание.
Был заслушан отчет координатора проекта А. Горохова о работе, проделанной за прошедший период.
В ноябре 2022 года была организована учебная поездка партнеров в Федеративную Республику Германия для изучения немецкого опыта ресоциализации лиц, вышедших на свободу. Участникам была представлена презентация, посвященная опыту страны в этом направлении.
– В нашей стране проводится масштабная работа в целях дальнейшего усиления гарантий прав и свобод граждан, в том числе недопущения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказаний, – сказал директор Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, профессор Ф.Отахонов. – Значительно ускорилась работа по приведению нашего национального законодательства в соответствие с международными стандартами. В частности, лицам, совершившим общественно безопасное и не тяжкое преступление и отбывающим наказание, впервые предоставлено право голоса. Кроме того, по желанию заключенных введена возможность замены долгосрочной встречи краткосрочной или дистанционным видео-свиданием или телефонным разговором, а также краткосрочной встречи дистанционным видео-свиданием или телефонным разговором. Обеспечено, чтобы лицо, отбывающее наказание, являющееся членом малообеспеченный семьи, привлекалось к высокооплачиваемому труду.
Еще одним важным новшеством является то, что Омбудсману предоставлен беспрепятственный доступ в исправительные колонии. В учреждениях исполнения наказания установлены специальные почтовые ящики для обращений, ходатайств и жалоб Уполномоченному по правам человека, прокурору.
В последние годы в нашей стране усилилась тенденция применения альтернативного (не связанного с лишением свободы) наказания вместо лишения свободы. Соблюдение закона регулярно контролируется прокуратурой и Омбудсманом.
В ходе конференции были заслушаны доклады на такие актуальные темы, как «Изменения в законодательстве Республики Узбекистан, касающиеся исполнения наказания, сотрудничества государства и гражданского общества», «Перспективы сотрудничества учреждений исполнения наказаний и центров реабилитации и социальной адаптации лиц, освобожденных после отбытия наказания», «Опыт сотрудничества Омбудсмана и его региональных представителей и гражданского общества в процессе реализации проекта».
В рамках программы второго дня мероприятия участники ознакомятся с деятельностью Министерства внутренних дел и службы пробации города Ташкента.
Будут изучены проблемы ресоциализации осужденных и пути их решения, обсуждена работа, которую предстоит провести совместно с институтами гражданского общества, рассмотрены соответствующие предложения и инициативы.