Tadbirkorlarning huquq va manfaatlariga bag‘ishlandi
Jizzax viloyati markazida tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari Zafar Azimov, Biznes-ombudsman devoni xodimlari, tadbirkorlar hamda nazorat qiluvchi organlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 14 noyabrdagi “Tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, tadbirkorlik faoliyatiga oid amaldagi qonunchilik hujjatlari va ularga kiritilgan so‘nggi o‘zgartirishlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbirda 23 ga yaqin nazorat qiluvchi organlardan 300 nafarga yaqin xodim qatnashdi. Ularga tadbirkorlik subektlarida tekshiruvlarni o‘tkazish tartibi hamda tekshiruvchilarning huquq va majburiyatlari bo‘yicha atroflicha tushunchalar berildi.

В центре внимания – защита прав и обеспечение интересов предпринимателей
В нем приняли участие первый заместитель хокима области Зафар Азимов, сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана, предприниматели, а также представители контролирующих органов и средств массовой информации.
На семинаре состоялось обсуждение реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей» от 14 ноября 2024 года.
Вместе с тем была предоставлена подробная информация о действующих законодательных актах, касающихся предпринимательской деятельности, и последних изменениях, внесенных в них.
В мероприятии приняли участие около 300 сотрудников из 23 контролирующих органов. Им предоставили детальную информацию о порядке проведения проверок на предприятиях, а также о полномочиях и ответственности проверяющих.