Mamlakatimizda keyingi paytlarda sanoat va tadbirkorlik borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Bu borada Namangan viloyatini alohida e’tirof etsh mumkin. Hozirda viloyatda 43 mingdan ziyod kichik va o‘rta biznes sub’ektlari faoliyat yuritib kelmoqda.
Viloyatdagi 73 ta kichik sanoat zonasi hamda hududlarda o‘zlariga qarashli ob’ektlarda ish olib borayotgan minglab ishbilarmonlarning oldida hal etilishi lozim bo‘lgan dolzarb masalalar ham mavjudki. Muammolarni hal etish eng, avvalo, aholi farovonligi hamda xususiy sektorning jadal rivojiga xizmat qilishi ham bor gap.
Joriy yilning 9 aprel kuni Prezidentimiz raisligida o‘tkazilgan hududlarning turizm salohiyatini oshirish hamda xorijiy hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishda belgilangan vazifalar ijrosi doirasida, Namangan shahridagi “Ma’rifat maskani”da O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, respublika Kichik biznes uyushmasi tomonidan uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirda Namangan viloyat hokimi, Oliy Majlis Senati a’zosi Shavkat Abdurazzoqov, respublika Kichik biznes uyushmasi raisi Kamola Mirzaliyeva ishtirok etdi. Tadbirda ta’kidlab o‘tganidek, har yili 20 avgustda Tadbirkorlar kuni munosabati bilan davlatimiz rahbarining tadbirkorlik sub’ektlari vakillari bilan ochiq muloqoti o‘tkaziladi hamda unga taqdim etiladigan dolzarb masalalarni kiritishda bunday yuzma-yuz uchrashuvlarning ahamiyati katta.
Moliya va iqtisodiyot, soliq, bojxona, adliya boshqarmalari hamda savdo-sanoat palatasi mutasaddilari, 150 dan ortiq tadbirkorlar ishtirokidagi uchrashuv davomida chet el tashkilotlarida arzon narxlarda taqdim qilinadigan moliyaviy resurslarni joriy etish, ishlab chiqarish dastgohlarini olib kelishda lizing ajratish, biznesni kengaytarish uchun imtiyozli kreditlardan foydalanish, go‘sht va parrand mahsulotlari eksportiga ko‘maklashish, yerga egalik qilishda buzilgan huquqlarni tiklash borasida so‘z yuritildi. Shuningdek, foyda soliqlarini kamaytirish, yer toifasini o‘zgartirish, Norin tumanida yog‘ochdan qurilish va mebel mahsulotlarini ishlab-chiqarish faoliyatini yuritish uchun maxsus kichik sanoat zonasini barpo etish kabi masalalarda ham murojaatlar, taklif va tashabbuslar o‘rtaga tashlandi.
– Tekstil yo‘nalishidagi korxonamiz nafat viloyat, balki Farg‘ona vodiysidagi yirik eksportyorlardan hisoblanadi. Ayni paytda mahslotlar Amerika Qo‘shma Shtatlariga eksport qilishga hozirlanmoqda. Ikki tomonlama tuzilgan shartnomaga ko‘ra, 200 ming dona erkaklar kiyimlarini okean orti davlatiga yetkazish zarur. Hozirda logistika masalalasida qiyinchiliklarga duch kelinmoqda. O‘zimizdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslar yo‘qligi sababli yuklarimizni Turkiya orqali yetkazishdan o‘zgp chora yo‘q. Bu esa ortiqcha xarajatlarni vujudga keltirmoqda. Muloqotda logistika bo‘yicha xizmatlarni amalga oshirishda tadbirkorlarga qo‘shimcha imtiyozlarni joriy etish haqidagi taklifimiz e’tiborga olinishidan mamnun bo‘ldik, – deydi Davlatobod tumanidagi “Fazman tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbari Tohirjon Jo‘rayev.
Tadbirda, ishbilarmonlik muhitini qo‘llab-quvvatlash, mavjud muammolarni hal etish, moliyaviy resurslarga ega chiqish imkoniyatlarini kengaytirish hamda kichik va o‘rta biznes rivojiga qaratilgan masalalar muhokama qilinib, bir qator masalalarga joyida yechim topildi.

Решаются проблемы представителей малого бизнеса
В нашей стране осуществляется масштабная работа по развитию промышленности и предпринимательства. В этом контексте особо стоит отметить опыт Наманганской области.
В настоящее время в регионе более 43 тысяч субъектов малого и среднего бизнеса. Перед предпринимателями, осуществляющими деятельность в 73 малых промышленных зонах и на собственных объектах, стоят актуальные задачи, решение которых будет способствовать повышению благосостояния населения и ускоренному развитию частного сектора.
В целях исполнения задач, обозначенных на состоявшемся 9 апреля этого года под председательством Президента видеоселекторном совещании, посвященном вопросам повышения туристического потенциала регионов и ускорению реализации проектов с привлечением иностранных инвестиций, Торгово-промышленная палата Узбекистана и Ассоциация малого бизнеса провели встречу с предпринимателями в Центре просвещения в Намангане.
В мероприятии приняли участие хоким Наманганской области Шавкат Абдураззоков, председатель Ассоциации малого бизнеса Камола Мирзалиева.
Как известно, ежегодно 20 августа в честь Дня предпринимателей Президент страны проводит открытый диалог с представителями деловых кругов. Подобные встречи играют важную роль в формировании перечня насущных вопросов, выносимых на обсуждение в рамках этого диалога.
На встрече с участием представителей областных управлений финансов и экономики, юстиции, налоговой и таможенной служб, Торгово-промышленной палаты, а также более 150 предпринимателей говорилось о предоставлении доступных финансовых ресурсов, создании возможностей для закупки производственного оборудования в лизинг, использовании льготных кредитов для расширения бизнеса, содействии в экспорте мясной и птицеводческой продукции, восстановлении нарушенных прав собственности на землю.
Были озвучены обращения, предложения и инициативы, связанные со снижением налога на прибыль, изменением категории земель, созданием в Нарынском районе специальной малой промышленной зоны для производства строительных материалов из дерева и мебели.
– Наше текстильное предприятие является одним из крупнейших экспортеров не только в области, но и во всей Ферганской долине. В настоящее время мы готовим продукцию к экспорту в США. Согласно двустороннему контракту необходимо поставить 200 тысяч единиц мужской одежды в эту страну. Однако мы сталкиваемся с трудностями в логистике. Из-за отсутствия прямых авиарейсов мы вынуждены доставлять груз через Турцию, что приводит к дополнительным затратам. Мы рады, что на встрече было принято во внимание наше предложение о введении дополнительных льгот для предпринимателей при такой логистике, – отметил руководитель ООО Fazman tekstil  Давлатабадского района Тохиржон Джураев.
На мероприятии были также обсуждены вопросы улучшения деловой среды, решения существующих проблем, расширения доступа к финансовым ресурсам, развития малого и среднего бизнеса. По ряду вопросов приняты конкретные меры и найдены решения на месте.