Tizim bor, nazorat yetishmaydi
Sirdaryo tuman tibbiyot birlashmasida Sirdaryo viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Erkinjon Turdimov rahbarligida “Tibbiyotda 90 kunlik o‘zgarishlar vaqti” dasturi doirasida sohaga oid islohotlarning amaliyotdagi samaradorligi muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish tanqidiy-tahliliy ruhda o‘tdi va sog‘liqni saqlash tizimidagi raqamlashtirish jarayonida kuzatilayotgan kamchiliklar atroflicha tahlil qilindi.
Mazkur yig‘ilishda soha vakillari bilan bir qatorda prokuratura organlari, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining viloyat bo‘limi mas’ullari, tuman va shahar hokimlari ham onlayn tarzda ishtirok etishdi.
Muhokamaning asosiy mavzularidan biri statsionar sharoitda davolanayotgan bemorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni DMED axborot tizimiga to‘liq va o‘z vaqtida kiritish masalasi bo‘ldi. Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ayrim hududlarda bu yo‘nalishdagi ko‘rsatkichlar qoniqarsizdir. Jumladan, Shirin shahrida  38,2 foiz, Sayxunobod tumanida  62,2 foiz, Xovos tumanida  64,5 foiz, Sardoba tumanida  69,5 foiz. Bu holat hududiy tibbiyot muassasalarida raqamlashtirish jarayoni yetarlicha tizimlashtirilmaganini ko‘rsatadi.
Laboratoriya tahlili natijalarini elektron tizimga kiritish borasida ham jiddiy kamchiliklar mavjud. Xususan, Sayxunobod, Guliston, Boyovut tumanlari hamda Shirin shahri tibbiyot birlashmalarida bu yo‘nalishdagi ishlar susaygan.
Viloyat Onkologiya va radiologiya markazida elektron kasallik tarixi noto‘g‘ri yuritilgani va pullik xizmatlardan tushgan daromadlar ma’lumotlar bazasiga to‘liq kiritilmayotgani aniqlandi. Shuningdek, Viloyat dermatovenerologiya va kosmetologiya markazida 1 maydan 17 maygacha 58 million so‘mlik daromad tushgan bo‘lsa-da, shundan faqat 20,4 million so‘migina (ya’ni 35,9 foiz) elektron bazada aks ettirilgan. Qolgan 64,1 foiz mablag‘ hech qanday rasmiy hisobotda ko‘rsatilmagan.
–  Bu bir muassasaga xos holat emas, afsuski, boshqa shifoxonalarda ham shunga o‘xshash kamchiliklar kuzatilyapti, “90 kunlik o‘zgarishlar” – bu shunchaki shior emas, balki har bir rahbar va mutaxassis zimmasiga yuklatilgan aniq vazifa va javobgarlikdir, – dedi viloyat rahbari Erkinjon Turdimov.
Viloyat narkologiya markazi, yuqumli kasalliklar shifoxonasi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari mutaxassislari, mahalliy hokimliklar ham tanqid qilinib, mas’uliyatsizlikka yo‘l qo‘yilayotgani, nazoratning yetarli emasligi  qayd etildi. Yig‘ilish davomida har bir rahbar va mutasaddilarga amaliy natijaga yo‘naltirilgan vazifalar yuklatildi.
Yig‘ilishda farmatsevtika sohasidagi vaziyatga ham alohida e’tibor qaratildi. Viloyatda 219 ta farmatsevtika sub’ekti faoliyat yuritmoqda. Ular orasida 10 ta ishlab chiqarish korxonasi, 15 ta ulgurji savdo tashkiloti va 194 ta chakana dorixona bor. Tekshiruvlar natijasida 150 ta dorixonada noqonuniy aylanma va qonunbuzarlik holatlari aniqlangan. Bu aholi salomatligiga bevosita xavf tug‘diruvchi holat sifatida baholandi.
Shuningdek, dori vositalarini tayinlash va retseptlarni rasmiylashtirish tartibida ham jiddiy kamchiliklar mavjud. Joriy yil boshidan buyon 52 ta holatda shifokorlar belgilangan rasmiy blankalar o‘rniga oddiy qog‘oz parchalarida retsept bergani aniqlangan. Masalan, Sayxunobod tuman bolalar bo‘limi shifokori “Nitroksolin” dori vositasini, Sirdaryo tuman tibbiyot birlashmasi shifokori esa “Midokalm” va “Dikloberl” preparatlarini retseptsiz tayinlagan.
Bunday holatlar nafaqat qonunbuzarlik, balki bemor xavfsizligi, dori vositalarining aylanmasi va nazorat tizimi uchun jiddiy tahdid hisoblanadi. Shu sabab, shifokorlarning huquqiy bilim va mas’uliyatini oshirish maqsadida muntazam o‘quv-seminarlar tashkil etilishi zarurligi ta’kidlandi.
Moliyaviy intizom masalasida ham jiddiy muammolar qayd etildi. Yil boshidan buyon 6 ta jinoiy va 3 ta ma’muriy ish yuzasidan tergov ishlari olib borilmoqda. Guliston, Sayxunobod, Oqoltin tuman tibbiyot birlashmalari hamda Bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida yuzlab million so‘m mablag‘lar asossiz ravishda sarflangan yoki talon-toroj qilingan.
Shuningdek, Guliston shahar tibbiyot birlashmasi mansabdorlari dori vositalarini bozor narxidan yuqori narxlarda xarid qilish orqali davlat mablag‘larini samarasiz yo‘naltirgani ma’lum bo‘ldi. Bunday holatlarni bartaraf etish uchun mas’ul rahbarlarning javobgarligini oshirish, ishga yangicha yondashuvga ega mutaxassislarni jalb etish hamda tizimli qayta tayyorlash ishlarini tashkil etish topshirildi.
Yig‘ilish yakunida ta’kidlanganidek, raqamlashtirish jarayonidagi kamchiliklar, moliyaviy hisobdorlikda shaffoflikning yo‘qligi va shifokorlar mas’uliyati  sog‘liqni saqlash tizimidagi islohotlarning samaradorligiga bevosita ta’sir ko‘rsatuvchi omillar hisoblanadi. Tanqidiy tahlil, shaxsiy javobgarlik va qat’iy nazorat  bugungi kun talabiga aylangan.

Критически проанализирован процесс цифровизации системы здравоохранения
В Сырдарьинском районном медицинском объединении под председательством исполняющего обязанности хокима Сырдарьинской области Эркинжона Турдимова состоялось расширенное видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению практической результативности реформ, осуществляемых в рамках программы «90 дней перемен в медицине».
В ходе совещания, прошедшего в критико-аналитическом духе, были тщательно проанализированы недостатки, выявленные в процессе цифровизации системы здравоохранения.
В работе совещания в режиме онлайн приняли участие представители органов прокуратуры, ответственные работники областного отделения Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, хокимы районов и городов.
Одной из основных тем обсуждения стал вопрос полного и своевременного внесения в информационную систему DMED данных о пациентах, находящихся на стационарном лечении. Согласно предоставленной информации, в ряде регионов показатели по данному направлению остаются неудовлетворительными. В частности, в городе Ширин этот показатель составляет всего 38,2 процента, в Сайхунабадском районе – 62,2 процента, в Хавастском районе – 64,5 процента, в Сардобинском районе – 69,5 процента. Данная ситуация свидетельствует о том, что процесс цифровизации в региональных медицинских учреждениях недостаточно систематизирован.
В процессе интеграции результатов лабораторных исследований в электронную систему здравоохранения были выявлены существенные недостатки. В частности, наблюдается низкая активность в данном направлении в медицинских учреждениях Сайхунабадского, Гулистанского, Баяутского районов и города Ширин.
Установлено, что в областном филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии ненадлежащим образом велась электронная история болезни, а доходы от платных услуг не в полном объеме отражались в базе данных.
– К сожалению, это не единичный случай, подобные недостатки наблюдаются и в других медицинских учреждениях. «90 дней перемен в медицине» – это не просто лозунг, а конкретная задача и ответственность, возложенная на каждого руководителя и специалиста, – отметил глава региона Э. Турдимов.
Критике также подверглась деятельность областного наркологического диспансера, инфекционной больницы, специалистов информационно-коммуникационных технологий, местных хокимиятов. На совещании были определены конкретные задачи для каждого руководителя и должностного лица, ориентированные на достижение практических результатов.
Особое внимание было уделено ситуации в сфере фармацевтики. В области действует 219 фармацевтических субъектов. В их числе 10 производственных предприятий, 15 организаций оптовой торговли и 194 розничных аптеки. В результате проверок в 150 аптеках выявлены нарушения законодательства. Это было оценено как прямая угроза здоровью населения.
В период с начала текущего года в процессе оформления и выдачи рецептурных бланков было зафиксировано 52 случая нарушения установленных норм. В частности, медицинские специалисты выписывали рецепты на бумажных носителях, не соответствующих официально утвержденным бланкам.
На заседании было акцентировано внимание на важности проведения регулярных учебных семинаров, направленных на повышение правовых знаний и ответственности врачей.
В сфере финансового контроля были также выявлены серьезные нарушения. С начала отчетного периода инициировано расследование по шести уголовным и трем административным делам, связанным с финансовыми правонарушениями. Сотни миллионов сумов были необоснованно потрачены или расхищены в Гулистанском, Сайхунабадском, Акалтынском районных медицинских объединениях, а также в многопрофильном детском медицинском центре.
Установлено, что должностные лица Гулистанского городского медицинского объединения осуществляли неправомерное присвоение бюджетных средств, заключая договоры на поставку лекарственных препаратов по ценам, превышающим рыночные. Для предотвращения подобных ситуаций поручено усилить контроль со стороны руководства, организовать регулярную переподготовку работников системы.
По итогам совещания было отмечено, что недостатки в процессе цифровизации, непрозрачность финансовой отчетности и ненадлежащее исполнение обязанностей руководителями и специалистами соответствующих подразделений являются факторами, оказывающими прямое влияние на эффективность реформ в системе здравоохранения. В условиях современных требований актуальной задачей является проведение критического анализа, обеспечение персональной ответственности и осуществление строгого контроля.