Sudlarning korrupsiyadan xoliligida oilaning o‘rni
O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi tomonidan Jizzax viloyatida sudyalar va ularning oila a’zolari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirda mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurash borasida olib borilayotgan islohotlar, sudyalarning xizmat mavqeidan shaxsiy manfaatlari yo‘lida foydalanmasliklari, ular odob-axloq me’yorlariga qat’iy rioya qilishlari, odil sudlovning obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan xatti-harakatlardan o‘zlarini tiyishlari lozimligi ta’kidlandi.
Bu borada Prezidentimiz tomonidan sudyalarning chinakam mustaqilligini ta’minlash, tizimda korrupsion omillarni bartaraf etishga qaratilgan qator hujjatlar qabul qilinganligi, joriy yilning 5 mart kuni Yurtboshimiz raisligida o‘tkazilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengash yig‘ilishidan keyin Oliy sud raisi B.Islomovning sudyalar va sud xodimlariga yo‘llagan murojaaatida korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish kerakligi ta’kidlangani ham sud tizimida korrupsiyaga mutlaqo o‘rin yo‘qligi, unga qarshi barcha birdek yagona kuch bo‘lib harakat qilishi zarurligini ko‘rsatadi.
Tadbirda viloyat sudi faxriylar kengashi raisi Mitanboy Ravshanov, viloyat sudining sudyasi Qahramon Xolmurodov so‘zga chiqib, sud tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, sudyalar uchun yetarli imkoniyatlar, ijtimoiy kafolatlar yaratilganligi, ularning korrupsiya, ta’magirlik kabi illatlarga qo‘l urmasligi, buning uchun esa, eng avvalo, sudyalar oila a’zolarining o‘rni muhimligini alohida ta’kidlab o‘tishdi.

В Высшем судейском совете Республики Узбекистан состоялась встреча с судьями Джизакской области и членами их семей.
На мероприятии были отмечены проводимые в нашей стране реформы по борьбе с коррупцией, необходимость для судей не использовать свое служебное положение в личных целях, строго соблюдать этические нормы и воздерживаться от действий, которые могут негативно повлиять на репутацию судебной системы.
Принятие главой государства ряда мер, направленных на обеспечение истинной независимости судей, устранение коррупционных факторов в системе, послание Председателя Верховного суда Б. Исламова, направленное судьям и сотрудникам судов после заседания Национального совета по противодействию коррупции под председательством главы государства о непримиримости к коррупции, показывают необходимость борьбы с коррупцией только общими усилиями.
Председатель Совета ветеранов областного суда Митанбой Равшанов, судья областного суда Кахрамон Холмуродов  отметили реформы, реализуемые в судебной сфере, условия и социальные гарантии, созданные для судей, и  подчеркнули, что не должны возникать коррупционные ситуации в работе, и в этом важную роль играют члены их семей.