Nogironligi bo‘lganlarga to‘siqsiz muhit yaratiladi
Termizda nogironligi bor shaxslarga qulay va to‘siqsiz muhit yaratish masalasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Surxondaryo viloyati hokimining masalaga aloqador o‘rinbosarlari, viloyat qurilish va uy-joy kommunal, ichki ishlar boshqarmalari, ekspertiza, buyurtmachi, loyihachi va qurilish tashkilotlari rahbarlari ishtirok etgan tadbirda Ijtimoiy himoya milliy agentligi ijtimoiy inspeksiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Bahodir Nishonov nogironligi bor shaxslarga qulay va to‘siqsiz muhit yaratish yuzasidan  loyihalar taqdimotini o‘tkazdi.
Taqdimotda yirik aholi punktlarining asosiy avtomobil yo‘llaridagi piyodalar yo‘lakchalarida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun zarur sharoitlarni yaratish, qulay panduslar barpo etish, ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi shaxslar uchun ovozli svetofor o‘rnatib, sariq rangli yo‘lakchalar tashkil etish va to‘siqsiz muhit yaratishning samarali yo‘llari bilan tanishtirdi. Viloyatdagi ijtimoiy soha ob’ektlarida bu ishlarni sifatli yo‘lga qo‘yish haqidagi fikr-mulohazalar tinglandi. Joriy yilga mo‘ljallangan  rejalari muhokama etildi.
Termiz shahrida ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi shaxslar uchun ovozli svetoforlar, piyodalar yo‘lida sariq rangli yo‘lakchalar tashkil etishga e’tibor kuchaytirilmoqda. Jumladan, o‘tgan yil viloyat markazidagi Alisher Navoiy ko‘chasi tanlab olinib, tegishli hududlarida sariq rangli yo‘lakchalar barpo etildi. Hozir hududdagi chorrahalarga 8 ta ovozli svetofor joylashtirilyapti.
Joriy yil At-Termiziy ko‘chasida nogironligi bor shaxslar harakatlanishi uchun barcha sharoit yaratilayotir. Shuningdek, ko‘p qavatli uylarning yo‘laklari va liftlari ko‘zi ojiz shaxslar uchun moslashtirilmoqda. Davlat tashkilotlarining kirish qismlarida sariq yo‘laklar va brayl alifbosi moslamasi ko‘rsatkichli bino xaritalari tashkil etilmoqda.
Viloyat  hokimi  Ulug‘bek Qosimov ishtirok etgan yig‘ilishda joriy yil vohadagi tuman markazlari va yirik aholi punktlarida ham  nogironligi bo‘lgan shaxslar erkin harakatlanishi uchun to‘siqsiz, qulay muhit yaratish bo‘yicha tegishli vazifalar belgilab olindi.

Для лиц с инвалидностью будет создана беспрепятственная среда
В Термезе состоялось заседание, посвященное вопросу создания благоприятной и беспрепятственной среды для лиц с инвалидностью.
На мероприятии с участием соответствующих заместителей хокима Сурхандарьинской области, руководителей управлений строительства и жилищно-коммунального хозяйства, внутренних дел, организаций по экспертизе, заказчиков, проектировщиков и строительных организаций, выступил первый заместитель начальника Социальной инспекции при Национальном агентстве социальной защиты населения Баходир Нишонов, который представил проекты по созданию благоприятной и беспрепятственной среды для лиц с ограниченными возможностями.
В ходе презентации были представлены эффективные способы создания необходимых условий для лиц с ограниченными возможностями на пешеходных тротуарах основных дорог крупных населенных пунктов, строительства удобных пандусов, установки звуковых светофоров для незрячих и слабовидящих, создания желтых пешеходных тротуаров, беспрепятственной среды. Были заслушаны мнения о том, как улучшить качество работы на объектах социальной сферы. Обсуждены планы на текущий год.
В Термезе большое внимание уделяется установке звуковых светофоров и созданию желтых пешеходных переходов для слепых и слабовидящих. В частности, в прошлом году на улице Алишера Навои в областном центре и на соответствующих участках были обозначены желтые тротуары. В настоящее время на перекрестках области устанавливаются 8 звуковых светофоров.
В этом году создаются все условия для удобного передвижения людей с ограниченными возможностями по улице Термези. Также коридоры и лифты многоэтажных зданий адаптируются для людей с нарушением зрения. На входах в государственные организации устанавливаются желтые коридоры и планы зданий с указателями шрифтом Брайля.
На совещании, в котором принял участие хоким области Улугбек Касымов, были определены соответствующие задачи по созданию в текущем году благоприятной и беспрепятственной среды для свободного передвижения лиц с ограниченными возможностями в районных центрах и крупных населенных пунктах оазиса.