Murojaatlar deputat nazoratida
Hududlarda aholi tomonidan kelib tushayotgan har qanday murojaatlar deputatlar tomonidan o‘rganib, ijrosi nazoratga olinmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputati Sayat Gichgeldiyevaga o‘zi saylangan hudud To‘rtko‘l tumanidagi “Kaltaminor” ovul fuqarolar yig‘ini aholisidan murojaat kelib tushdi. Ushbu murojaat o‘rganib chiqilganda, aholi tomonidan foydalanib kelayotgan TP-411 transformatori eskirganligi sababli oxirgi bir haftada elektr ta’minotida uzilishlar bo‘layotgani aniqlandi.
Holat yuzasidan deputat To‘rtko‘l tuman elektr tarmoqlari korxonasi mutasaddilari bilan gaplashdi va usha kunning o‘zida muammoni bartaraf qilish uchun ishchilar brigadasi yuborildi. Natijada yaroqsiz transformator yangisiga almashtirildi va korxona ishchilarining sa’y-harakatlari bilan elektr ta’minoti qayta tiklandi.
Aholini qiynab kelayotgan muammolar yuzasidan “Paxtachi”, “Otayurt” ovul, “Bahor” mahalla fuqarolar yig‘inlari faollari bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda ichimlik suvi, elektr energiya ta’minoti, tabiiy gaz bosimining pastligi, “Otayurt” ovul fuqarolar yig‘ini aholisi farzandlari ta’lim olayotgan 9-sonli umumta’lim maktabiga qatnashda “Kaltaminor” kanaliga ko‘prik qo‘rish yuzasidan taklif bildirildi.
Ichimlik suvi ta’minoti muammosi bo‘yicha “Qoraqalpoq suv ta’minoti” aksiyadorlik jamiyati tuman filiali rahbari bilan gaplashildi va shu kunning o‘zida quvurlarni almashtirish uchun qazish ishlari boshlab yuborildi. Shuningdek, tabiiy gaz bosimi pastligi bo‘yicha aholi o‘rtasida tushuntirish ishlari olib borilayotgani, tejamkor gorelkalarni o‘rnatish bo‘yicha har kuni sektorlar kesimida reydlar o‘tqazilib turilgani qayd etildi.

Обращения - под контролем депутатов
В адрес депутата Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Саят Гичгельдиевой поступило обращение от жителей аула Калтаминор Турткульского района. При рассмотрении данного обращения было установлено, что используемый трансформатор ТП-411 устарел, и это привело к перебоям в подаче электроэнергии в течение недели.
О данной ситуации депутат поговорила с представителями Турткульского районного предприятия электрических сетей, в тот же день на место была направлена ​​бригада рабочих для устранения неполадок. В результате неисправный трансформатор был заменен на новый, благодаря усилиям сотрудников компании подача электроэнергии восстановлена.
В целях обсуждения проблем, волнующих население, была организована встреча с активистами сходов граждан аулов Пахтачи, Отаюрт и махалли «Бахор». На ней были озвучены предложения по проблемам водоснабжения, электроснабжения, низкого давления природного газа, а также было предложено построить мост через канал Калтаминор, чтобы облегчить детям жителей аула Отаюрт походы в среднюю школу №9, где они учатся.
С руководителем районного филиала акционерного общества «Коракалпок сув таъминоти» была проведена консультация по проблеме питьевого водоснабжения, в тот же день начались работы по замене труб. Также отмечалось, что среди населения проводится разъяснительная работа по проблеме низкого давления природного газа, а также ежедневно проводятся рейды по секторам с целью установки энергоэффективных горелок.