O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 33 yilligi va Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan bayram tabrigi
Hurmatli askar va serjantlar, ofitser va generallar! Muhtaram Qurolli Kuchlarimiz faxriylari! Qadrli yurtdoshlar!
Siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 33 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni bilan samimiy muborakbod etaman.
Barchamiz uchun shon-sharaf timsoliga aylangan mana shu qutlug‘ ayyomda o‘z hayotini Vatan himoyasidek ulug‘ ishga bag‘ishlagan botir va dovyurak o‘g‘lonlarimizni, muhtaram faxriylarimizni tabriklab, ularning sha’niga eng ezgu tilaklarimizni izhor etamiz.
Sizlarning azmu shijoatingiz, el-yurtga sadoqatingiz tufayli xalqimizning tinch va osoyishta hayoti ta’minlanmoqda, mamlakatimizning mudofaa salohiyati mustahkamlanmoqda, milliy armiyamizning jangovar qobiliyati yuksalmoqda.
Yurtimiz bo‘ylab jasorat madhiyalari yangrayotgan bugungi ulug‘ kunlarda Vatan oldidagi burchini ado etish chog‘ida halok bo‘lgan qahramon harbiylarimizning so‘nmas xotirasi oldida barchamiz hurmat bajo keltiramiz.
Fursatdan foydalanib, mard va bahodir yurt posbonlarini tarbiyalagan barcha ota-onalarga, harbiy xizmat davomida Vatan himoyachilariga tog‘dek tayanch bo‘lib kelayotgan ularning oila a’zolariga chin qalbimdan minnatdorlik bildiraman.
Keyingi yillarda olib borayotgan keng ko‘lamli islohotlarimiz tufayli Qurolli Kuchlarimiz mamlakatimiz mustaqilligi, chegaralarimiz daxlsizligi, xalqimizning tinch va osoyishta hayotini ta’minlashning chinakam kafolatiga aylanib bormoqda.
Barcha qo‘shin turlari zamonaviy qurol-yarog‘ va texnika bilan ta’minlanmoqda. Harbiy xizmatchilarning jangovar va ma’naviy tayyorgarligi uzluksiz oshib bormoqda. Milliy armiyamiz ular uchun, yoshlarimiz uchun mardlik va shon-sharaf maktabiga aylanmoqda.
Eng muhimi, xalq bilan armiya tobora yaqin bo‘lib borayotgani harbiy soha rivojiga yangicha kuch va sifat bag‘ishlamoqda.
Bugungi kunda navqiron avlodimiz o‘rtasida harbiy xizmatga qiziqish kuchayib, minglab yigit-qizlarimiz Vatan himoyasiga dadil bel bog‘layotgani barchamizni cheksiz quvontiradi. Biz ana shunday o‘tyurak farzandlarimiz timsolida bo‘lg‘usi qahramonlarimiz, Qurolli Kuchlarimizning bo‘lajak ofitser va generallari, mohir qo‘mondonlarni ko‘ramiz.
Ayni vaqtda barchamiz yaxshi anglaymizki, hozirgi vaqtda, dunyo miqyosida turli xavf-xatarlar, qurolli to‘qnashuvlar tobora avj olib borayotgan o‘ta murakkab vaziyatda Qurolli Kuchlarimizning jangovar salohiyatini, harbiy xizmatchilarning jismoniy va ma’naviy shayligini oshirish har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Shu munosabat bilan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi asosida bu borada boshlagan ishlarimizni mutlaqo yangi sifat bosqichiga ko‘tarishimiz shart. Xususan, Qurolli Kuchlarimizni yangi, modernizatsiya qilingan o‘t ochish tizimlari va texnika bilan ta’minlashni harbiy harakatlar teatri xususiyatlarini, qo‘shinlarni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini hisobga olgan holda davom ettiramiz.
Harbiy xizmatchilarning intellektual salohiyatini yuksaltirish, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, maktablarda boshlang‘ich harbiy ta’lim sifatini oshirish, o‘quvchi yoshlarni harbiy xizmatga tayyorlash ishlarini kuchaytirishga alohida e’tibor qaratamiz.
Askar va ofitserlarning professional mahorati, harbiy bilim yurtlarida ta’lim-tarbiya samaradorligini oshirish, malakali harbiy kadrlar zaxirasini yaratish doimo ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.
Harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari, Qurolli Kuchlarimiz faxriylarini ijtimoiy himoya qilish, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bundan buyon ham diqqatimiz markazida bo‘ladi.
Ana shu muhim vazifalarni bajarishda, hech shubhasiz, harbiy-ma’muriy sektorlar, davlat va jamoat tashkilotlari hamda keng jamoatchilikning faol ishtiroki g‘oyat muhim ahamiyatga ega. Chunki, xalq bilan muloqot va maslahat asosida, uning ishtirokida amalga oshirilgan ish albatta qudratli ijobiy kuchga ega bo‘ladi.
Umuman, bugungi kunda barchamiz – qaysi soha yoki tarmoqda, qanday lavozimda ishlamaylik, Vatan himoyachisi bo‘lishimiz zarur. Bu talabni davrning o‘zi oldimizga qat’iy vazifa qilib qo‘ymoqda va xalqimiz ham bizdan aynan shuni kutmoqda.
Qadrli Vatan himoyachilari!
Ona yurt qalqonlari, tinchlik posbonlari sharaflanadigan mana shu quvonchli kunda siz, azizlarni shonli bayramingiz bilan yana bir bor chin dildan qutlayman.
Barchangizga muqaddas qasamyodingizga sodiq qolib, xizmat burchingizni yuksak darajada ado etishda mustahkam sog‘liq, ulkan muvaffaqiyatlar, oilaviy baxt, xonadonlaringizga tinchlik, fayzu baraka tilayman.
Jonajon Vatanimiz himoyasi yo‘lida hech qachon tolmang, yutuq va zafarlar doimo sizlarga yor bo‘lsin!

Праздничное поздравление в связи с 33-й годовщиной образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днём защитников Родины
Уважаемые солдаты и сержанты, офицеры и генералы! Ветераны Вооруженных Сил! Дорогие соотечественники!
Искренне поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с 33-й годовщиной образования Вооруженных Сил Узбекистана и Днем защитников Родины.
В этот знаменательный день, ставший для всех нас символом чести и доблести, мы поздравляем наших отважных сыновей, почтенных ветеранов, посвятивших жизнь великому делу защиты Родины, и выражаем им свое уважение и самые добрые пожелания.
Благодаря вашей решимости и мужеству, преданности родной стране обеспечиваются мир и спокойствие нашего народа, укрепляется оборонный потенциал государства, повышается боеспособность национальной армии.
В эти дни, когда по всей стране прославляется воинский подвиг, все мы отдаем дань уважения немеркнущей памяти наших воинов-героев, погибших при исполнении долга перед Родиной.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность родителям, воспитавшим отважных защитников Родины, членам их семей, являющимся для них опорой и поддержкой в военной службе.
В результате масштабных реформ, реализуемых в последние годы, наши Вооруженные Силы на деле являются гарантом независимости страны, неприкосновенности ее границ, мирной и спокойной жизни народа.
Все виды войск оснащаются современным вооружением и техникой. Непрерывно повышается боевая и морально-психологическая подготовка военнослужащих. Национальная армия становится для нашей молодежи школой мужества и славы.
Самое важное, наши народ и армия – едины, что придает новые силу и качество развитию военной сферы.
Всех нас очень радует, что сегодня у подрастающего поколения повышается интерес к военной службе, тысячи юношей и девушек выбирают почетную профессию защитника Родины. В лице такой молодежи с пламенными сердцами мы видим будущих героев, офицеров и генералов наших Вооруженных Сил, искусных командующих.
В то же время все мы хорошо понимаем, что в нынешней чрезвычайно сложной обстановке, когда во всем мире усиливаются различные вызовы и угрозы, вооруженные конфликты и противостояния, как никогда актуальное значение приобретает повышение боевого потенциала наших Вооруженных Сил, физической и моральной подготовки военнослужащих.
В этой связи мы должны поднять на качественно новый уровень начатую нами в данном направлении работу на основе Стратегии «Узбекистан – 2030». Мы продолжим оснащение Вооруженных Сил новыми, модернизированными огневыми системами и техникой с учетом особенностей театра военных действий, приоритетных направлений развития войск.
Особое внимание уделим повышению интеллектуального потенциала военнослужащих, патриотическому воспитанию молодежи, улучшению качества начального военного образования в школах, усилению работы по подготовке учащейся молодежи к военной службе.
Нашей приоритетной задачей всегда останутся рост профессионального мастерства солдат и офицеров, эффективности образования и воспитания в военных училищах, создание резерва квалифицированных военных кадров.
В центре нашего внимания и впредь будут находиться вопросы социальной защиты и всесторонней поддержки военнослужащих, членов их семей, ветеранов Вооруженных Сил.
Несомненно, большое значение имеет активное участие в выполнении этих важных задач военно-административных секторов, государственных и общественных организаций, широкой общественности. Ведь работа, осуществляемая на основе диалога с народом и с его участием, обязательно даст огромный положительный результат.
В целом сегодня все мы, независимо от сферы деятельности или статуса, должны быть защитниками Родины. Само время выдвигает перед нами это требование как приоритетную задачу, именно этого ждет от нас наш народ.
Уважаемые защитники Родины!
В этот радостный день, когда мы чествуем защитников родной страны, надежно охраняющих наш мир и спокойствие, еще раз от всего сердца поздравляю вас со славным праздником.
Желаю всем вам новых достижений в выполнении своего служебного долга, крепкого здоровья, мира и благополучия вашим семьям.