Zamonaviy maskanlar o‘z faoliyatini boshladi
Buxoro viloyati Jondor tumanidagi “Dalmunobod” mahalla fuqarolar yig‘inida 3 ming 332 nafar aholi vakili istiqomat qiladi. Mahallada “Obod qishloq” davlat dasturi asosida ko‘plab ishlar amalga oshirildi va aholi muammolar o‘z yechimini topmoqda.
Yangilanishlar ifodasi sifatida endilikda Dalmunobod mahallasi ham o‘z ma’muriy binosiga ega bo‘ldi. O‘tgan oylarda qurib foydalanishga topshirilgan mahalla binosida mas’ul xodimlar ish yuritishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Hozirda Jondor tumanida 51 ta umumta’lim maktabi va 32 ta davlat maktabgacha ta’lim tashkiloti faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, 120 ta oilaviy va 11 ta davlat-xususiy sherikchilik asosidagi, jami maktabgacha ta’lim tashkiloti soni 170 taga yetkazilgani bu tarmoqda amalga oshirilgan izchil chora-tadbirlar samarasi, albatta.
Zamonaviy qiyofa kasb etgan “Dalmunobod” mahalla fuqarolar yig‘ini ma’muriy binosi hamda Dovud mahallasidagi 23-sonli davlat muassasasini foydalanishga topshirish tadbirida tuman hokimligi, sektorlar rahbarlari, tegishli tashkilot va idoralar mas’ullari, mahalla faollari, ota-onalar ishtirok etdi. Tadbirda, yangilangan bino-inshootlarda talab darajasida mehnat qilish ish unumini oshirishga xizmat qilishi zarurligi alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilganlar ramziy lenta qirqilgach, yaratilgan sharoit bilan yaqindan tanishdi. Ayniqsa, maktabgacha ta’lim tashkiloti yangi binosi yangi yilda bolajonlar quvonchiga quvonch qo‘shdi.

Начали свою деятельность современные учреждения
В махалле «Далмунобод» Джандарского района Бухарской области проживают 3 322 жителя. В махалле в рамках государственной программы «Благоустроенное село» осуществлено множество работ.
Теперь и махалля «Далмунобод» располагает своим административным зданием, в котором созданы все необходимые условия для ведения дел ответственными сотрудниками.
В настоящее время в Джандарском районе осуществляют деятельность 51 общеобразовательная школа и 32 государственных дошкольных образовательных учреждения. Также действуют 120 семейных и 11 дошкольных образовательных учреждений на основе государственно-частного партнерства. Они являются результатом последовательно проводимой в этой сфере работы.
В мероприятии по случаю сдачи в эксплуатацию административного здания схода граждан махалли «Далмунобод», приобретшего современный облик, а также государственного дошкольного образовательного учреждения № 23 в махалле «Довуд» участвовали руководители районного хокимията, секторов, ответственные лица соответствующих организаций и ведомств, активисты махалли, родители воспитанников.
После разрезания символической ленты собравшиеся смогли ознакомиться с созданными в новых объектах условиями.