Vazir talabalar bilan uchrashdi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Samarqand viloyatdagi oliy ta’lim muassasalarida bo‘lib, talaba-yoshlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Jumladan, Samarqand davlat universitetida o‘tkazilgan tadbirda viloyatdagi oliy o‘quv yurtlari rahbarlari va professor-o‘qituvchilar, talaba va magistrlar ishtirok etdi.
Vazir yoshlarning ishga joylashish, innovatsion g‘oya va startap loyihalarni hayotga tatbiq etish, rivojlangan mamlakatlar ta’lim jarayonida qo‘llanilayotgan zamonaviy texnologiyalarini yurtimizda joriy qilish, xorijda malaka oshirish va boshqa masalalar yuzasidan takliflarini eshitib, ularga munosabat bildirdi. Shuningdek, oliy ta’lim muassasalarida talabalar uchun qulaylik va imkoniyatlarni kengaytirish yuzasidan murojaatlar tinglandi.
Samarqand iqtisodiyot va servis instituti talabasi Rayhona Anarboyeva talaba-yoshlarda vatanparvarlik, yurtga sadoqat tuyg‘ularini yuksaltirish maqsadida harbiy musobaqalar asosida yigitlar o‘rtasida “Temurbeklar” va qizlar o‘rtasida “To‘maris izdoshlari” loyihasini tashkil etish taklifini bildirdi.
Vazir tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, bu loyiha tajriba sifatida Samarqandda tashkil etilishini ma’lum qildi.

Встреча министра со студентами
Министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов посетил высшие образовательные учреждения Самаркандской области и провел встречи со студентами.
В мероприятии, проведенном в Самаркандском государственном университете, приняли участие руководители, профессора и преподаватели высших образовательных учреждений области, а также студенты.
Министр выслушал предложения молодежи по трудоустройству, внедрению инновационных идей и стартап-проектов, использованию современных технологий, применяемых в образовательных процессах вузов развитых стран мира, и выразил свое мнение по этим предложениям.  Также были заслушаны обращения по расширению удобств и возможностей для студентов в высших образовательных учреждениях.
Студентка Самаркандского института экономики и сервиса Райхона Анарбаева с целью повышения чувства патриотизма и верности Родине предложила на основе военных соревнований организовать проект «Темурбеклар» среди юношей и «Последователи Тумарис» среди девушек.
Министр поддержал инициативу и сообщил, что такой проект будет организован в Самарканде в качестве эксперимента.