Xotin-qizlarning bandligi e’tiborda
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi tomonidan xotin-qizlarning bandligini ta’minlash, ularning muammolarini joyiga chiqqan holda o‘rganish va amaliy yordam ko‘rsatish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
– Jumladan, Taxiatosh va Nukus tumanlarining chekka hududlarida yashovchi Ijtimoiy himoya milliy resstriga kiritilgan, og‘ir ahvoldagi oilalar sharoiti bilan tanishdik, – deydi boshqarma boshlig‘ining Yoshlar va xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘yicha o‘rinbosari Nazli Mambetova. – Tumandagi “Xalqlar do‘stligi” mahalla fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi fuqaro F.Isayevaning muammolari yashash xonadoniga borib o‘rganilib, bir nafar farzandi bilan ijarada yashashi aniqlandi. Fuqaro yashash joyiga yaqin joylashgan bolalar bog‘chasida tarbiyachi lavozimida ishlash istagini bildirib, qiziqishi bo‘yicha yosh bolalar tarbiyachisi, yordamchi tarbiyachi o‘quv kursida o‘qitish choralari ko‘rilmoqda.
Ushbu mahalla fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi fuqaro A.Ko‘ptileuovaning qiziqishi bo‘yicha Nukus shahri “Ishga marhamat” monomarkazida pazandachilik kursida o‘qitish choralari ko‘rilmoqda. Tumandagi “Nayman” ovul fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi, uch nafar farzandning onasi T.Yuldasheva “Hunarli yigit-qizlar” xususiy o‘quv markazida kasbga o‘qitilmoqda. Shuningdek, tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish choralari ko‘rilmoqda.
Shuningdek, Xo‘jayli tumani “Shag‘alako‘l” mahalla fuqarolar yig‘inida faoliyatini boshlagan “Qaraqalpaq Textile” xususiy korxonasi o‘rganildi. Jamoa hozirgi kunda milliy va to‘y liboslarini, ko‘rpacha, yostiqlar tikish bilan shug‘ullanib, 35 nafar xotin-qiz va yoshlar ish bilan ta’minlangan. Hozirgi kunda korxonada 20 ta bo‘sh (vakant) ish o‘rni mavjudligi aniqlandi. Ishlash istagini bildirgan xotin-qizlar “Xotin-qizlar tadbirkorlik markazi”da o‘qitilib, ish bilan ta’minlash choralari qo‘riladi.
“Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida tumanlar kesimida ijtimoiy xizmatlarni, jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ish bilan ta’minlash, mehnat faoliyatini olib borish uchun sharoit yaratish, o‘qitib ish bilan ta’minlash, ishlab chiqargan mahsulotini sotib olish, xomashyo bilan ta’minlashni tashkil qilgan tadbirkor xotin-qizlar va yoshlarning ro‘yxati shakllantirildi.
Boshqarma vakillari tomonidan 9 nafar nogironligi bo‘lgan shaxsni ish bilan ta’minlagan “O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati Xo‘jayli ishlab chiqarish korxonasi” mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbari Aytolg‘an Do‘schanovaning ish faoliyati o‘rganildi. Korxona ko‘rpa, matras, yostiq, choyshablar xodimlar uchun maxsus kiyimlar tikish bilan shug‘ullanadi. Tanishish jarayonida korxona binosi ta’mirga muhtojligi, uzoq tumandan kelib ishlovchi imkoniyati cheklangan fuqarolarning yashashi uchun yotoqxona hamda ular tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarni sotishda muammolar borligi aniqlandi.
Chimboy tumanidagi “Marjon chevarlari” korxonasi rahbari Zulfiya Nurimbetova ham uch nafar nogironligi bor xotin-qizni ish bilan ta’minlagan. Ular dastlab “Ustoz-shogird” an’anasi asosida o‘qitildi. Korxona rahbari tomonidan ular zarur tikuv mashinalari va anjomlar bilan ta’minlangan.
Yoshlar ishlari agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi bilan hamkorlikda 40 nafar faol yosh tadbirkorning bazasi shakllantirildi. Ularni tadbirkorlikka qiziqtirish, tadbirkorlik sub’ektlaridagi sharoitlar, imkoniyatlar bilan tanishtirish maqsadida 24 yillik tajribaga ega, hozirgi kunda 100 nafardan ortiq xotin-qiz va yoshni ish bilan ta’minlagan, 50 nafardan ortiq yoshning o‘z biznesini boshlashga ko‘maklashgan “ALPAMIS STOMADENT” brendi ostida faoliyat yuritayotgan lider tadbirkor Muhabbat Jolshimovaning korxonasiga “Biznes sayohat” uyushtirildi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi tomonidan xotin-qizlarning bandligini ta’minlash, ularning muammolarini joyiga chiqqan holda o‘rganish ishlari davom etmoqda.

Внимание – вопросу трудоустройства женщин
Каракалпакским управлением Торгово-промышленной палаты Узбекистана проводится работа по обеспечению занятости женщин, изучению их проблем на местах и предоставлению практической помощи.
– Мы проанализировали социальные условия включенных в Единый реестр социальной защиты нуждающихся семей, проживающих на отдаленных территориях Тахиаташского и Нукусского районов, – сказала заместитель начальника управления по вопросам развития молодежного и женского предпринимательства Назли Мамбетова. – Гражданка Ф. Исаева, проживающая с ребенком в арендованном доме СГМ «Халклар дустлиги», выразила желание работать воспитателем в детском саду. Принимаются меры по организации ее обучения на курсах подготовки воспитателей и помощников воспитателей.
Организовано обучение жительницы этого же схода граждан махалли А. Куптилеувовой на курсах кулинарии в моноцентре «Ишга мархамат» города Нукуса. Мать троих детей Т. Юлдашева, проживающая в СГМ «Найман», занимается в частном учебном центре «Хунарли йигит-кизлар», принимаются меры по ее регистрации в качестве предпринимателя.
Изучена деятельность частного предприятия Qaraqalpaq Textile, расположенного на территории СГМ «Шагалаккл» Ходжейлийского района. Здесь занимаются производством национальных и свадебных нарядов, различной текстильной продукции. Работой обеспечены 35 женщин, имеются еще 20 вакантных мест. Желающие трудоустроиться на предприятие смогут обучиться в Центре женского предпринимательства.
В рамках Программы «От бедности – к благополучию» в разрезе районов составлены списки женщин и молодых предпринимателей, занимающихся предоставлением социальных услуг, в частности обеспечением занятости лиц с инвалидностью, созданием условий для получения профессии и начала трудовой деятельности, реализацией произведенной продукции, обеспечением сырьем.
Представители управления изучили деятельность руководителя ООО «Узбекистон кузи ожизлар жамияти Хужайли ишлаб чиқариш корхонаси» Айтолган Дусчановой, обеспечившей работой 9 граждан с инвалидностью. На предприятии занимаются производством пастельного белья и спецодежды. В ходе изучения установлено, что здание предприятия требует ремонта, ряд граждан с ограниченными возможностями, приезжающих на работу с отдаленных территорий, имеет жилищные проблемы, а также имеются сложности с реализацией продукции.
Руководитель предприятия «Маржон чеварлари» Чимбайского района Зулфия Нуримбетова обеспечила работой трех граждан с инвалидностью, предварительно обучив их на основе традиции «мастер – ученик». Она предоставила им швейные машинки и другое необходимое оборудование.
При сотрудничестве с Каракалпакским управлением Агентства по делам молодежи сформирована база молодых предпринимателей, в которую вошли 40 граждан. Для их ознакомления с предпринимательской деятельностью была организована поездка на действующее под брендом ALPAMIS STOMADENT предприятие Мухаббат Жолшимовой, имеющей 24-летний опыт ведения бизнеса, к настоящему времени обеспечившей работой более 100 человек и предоставившей помощь 50 молодым людям.
Каракалпакское управление Торгово-промышленной палаты Узбекистана продолжает работу по обеспечению трудоустройства женщин, выявлению и решению их проблем на местах.