Ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga ko‘maklashilmoqda
Mamlakatimizda so‘nggi yillarda qiyin sharoitda yashayotgan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, ana shu oilalar a’zolarining bandligini ta’minlash, doimiy daromad manbaini shakllantirish, kambag‘allikdan chiqarish borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Kambag‘allikdan – farovonlik sari” dasturi ijrosi doirasida Andijon viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi tomonidan kambag‘al oilalarning ijtimoiy holatini yaxshilash, doimiy daromad manbaiga ega bo‘lishlariga ko‘maklashish maqsadida viloyatning bir qator hududlarida ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning yashash sharoitlari, muammo va takliflari o‘rganib borilmoqda, ularga amaliy yordamlar ko‘rsatilmoqda.
Jumladan, viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Shohruxbek Mamajonov o‘ziga biriktirilgan hudud – Jalaquduq tumanidagi Oxunboboyev mahallasida yashovchi aholi xonadonlarida bo‘lib, fuqarolar bilan muloqotda bo‘ldi.
“Xonadonbay” olib borilgan o‘rganish va muloqotlar davomida oilalar, asosan, xotin-qizlarning muammolari tinglandi.
Avvalgi o‘rganishlarda mahallaning Maorif ko‘chasida yashovchi M.J. 2013 yilda tug‘ilgan farzandining salomatligida muammo mavjudligini, jarrohlik operatsiyasi asosida davolash lozimligini bildirgan edi. Ayolning murojaatiga asosan, uning farzandiga Andijon shahar ko‘p tarmoqli bolalar shifoxonasida davolanish uchun yo‘llanma berildi. Keyinroq esa Rossiya Federatsiyasidan tashrif buyurgan kardioxirurg tomonidan bolada bepul yurak operatsiyasi amalga oshirildi. Hozirda uning salomatligi yaxshi, maktabda o‘qishini davom ettirmoqda.
Aholi vakillari bilan muloqotlar davomida boshqarma boshlig‘i Shohruxbek Mamajonov mahalladagi ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning 40 nafar farzandiga homiylar tomonidan hadya etilgan kiyim-kechaklarni topshirdi.

Помощь социально нуждающимся семьям
В нашей стране проводится масштабная работа по поддержке малообеспеченного населения, выводу из бедности, трудоустройству и нахождению источников постоянного дохода для членов семей, живущих в сложных социальных условиях.
В рамках исполнения программы «От бедности – к благополучию», реализуемой по инициативе главы государства Андижанским областным управлением здравоохранения с целью улучшения социального положения бедных семей изучаются условия их жизни и проблемы, оказывается необходимая практическая помощь.
Начальник областного управления здравоохранения Шохрухбек Мамажонов на прикрепленной территории – в махалле имени Охунбабаева Джалалкудукского района посетил дома жителей и побеседовал с гражданами.
В ходе встреч, проводившихся на основе системы «хонадонбай», были выслушаны проблемы семей, в основном, женщин.
Так, например, во время предыдущих изучений жительница махалли «Маориф» М.Ж. сказала о необходимости проведения хирургической операции ее ребенку 2013 года рождения. Женщине было выдано направление на операцию в многопрофильной детской больнице города Андижана. Операцию бесплатно провел кардиохирург из Российской Федерации. В настоящее время маленький пациент здоров и продолжает обучение.
В ходе бесед Ш.Мамажонов передал 40 детям из нуждающихся семей одежду, предоставленную спонсорами.
Мероприятия по изучению условий жизни малообеспеченных семей были проведены также в Кургантепинском и Избасканском районах.