Har bir mahalla, har bir ko‘chada bunyodkorlik
Bugun yurtimizni kezib, mahallalarda bo‘lsangiz, deyarli har bir ko‘chada qurilish qilayotgan xonadonlarga ko‘zingiz tushadi. Yangidan- yangi  inshootlar, ko‘p qavatli turarjoy binolari, yangi yo‘l va ko‘priklar qurilayotgani, suv va elektr tarmoqlari tortilayotganiga guvoh bo‘lasiz.
Bu, albatta, xalqning farovon turmush kechirish istagi bilan birga iqtisodiy imkoniyati kengayayotgani, o‘z navbatida davlatning yangi qurilishlarni amalga oshirishga mablag‘i yetayotganidan dalolat beradi.
Ayni chog‘da Samarqand viloyati shahar va qishloqlarida ham ulkan qurilish-bunyodkorlik ishlari davom etmoqda. Samarqand shahridagi Qorasuv massivida yangi shaharcha paydo bo‘lgani, Eshkak eshish kanali atrofida ulkan xalqaro turistik markaz qurilgani, yo‘llar, kommunikatsiya tarmoqlari tartibga kelib qolgani, Urgut va Bulung‘ur tumanlarida “Yangi O‘zbekiston” massivlari bunyod etilib, nomiga mos tarzda yangicha turmush bo‘y ko‘rsatganiga ko‘p bo‘lmadi. Keyingi 6-7 yil ichida amalga oshirildi bu ishlar.
Bunday o‘zgarishlar, bunyodkorlik ishlari Bulung‘urdan Paxtachigacha, Urgutdan Qo‘shrabotgacha – viloyatning barcha hududlarida olib borilmoqda.
– O‘tgan yili viloyatimizda investitsiya dasturi doirasida 1 trillion 190 milliard so‘m mablag‘lar ajratilib, 194 ta ob’ektda qurilish ishlari amalga oshirilgan bo‘lsa, bu yil 1,5 trillion so‘m mablag‘ sarflanib, 244 ta ob’ekt bunyod etilmoqda, – deydi Samarqand viloyati hokimi o‘rinbosari Akmal Shukurov. – Jumladan, 32,2 ming o‘quvchi o‘rinli 106 ta umumta’lim maktabi, 27 ta maktabgacha ta’lim, 4 ta oliy ta’lim, 10 ta tibbiyot muassasasida qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Yil boshidan buyon 371 milliard so‘m mablag‘ evaziga 663 kilometr yo‘l rekonstruksiya qilindi va ta’mirlandi. Yil yakuniga qadar yana 508 kilometr ichki ko‘chalar asfalt qilinishi, 1000 kilometrdan ziyod ko‘chalarga shag‘al yotqizilishi, 5 ta yangi ko‘prik qurilib, 18 tasi ta’mirlanishi ko‘zda tutilgan. Xalqaro moliya muassasalari mablag‘lari hisobidan Samarqand shahrida bitta yo‘l o‘tkazgich qurilib, ikkinchisida ishlar davom etmoqda. Amir Temur, Gagarin ko‘chalari rekonstruksiya qilindi.
Viloyat aholisining ichimlik va oqova suv ta’minotini yaxshilash maqsadida yilning birinchi yarmida 35,8 kilometr suv tarmoqlari qurildi, 35 dona nasos energiya tejamkorlariga almashtirildi.
Misol uchun, Kattaqo‘rg‘on tumanida 20 kilometr suv tarmog‘i tortilib, 4 dona yangi suv nasosi o‘rnatilishi va 8 ta suv nasosi ta’mirlanishi hisobiga tumandagi uch mahallada 1,5 mingdan ziyod aholi ilk bor ichimlik suvi bilan ta’minlandi, 2 mingga yaqin aholining suv ta’minoti yaxshilandi.
Davlat dasturlari hamda mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan yil yakuniga qadar viloyatda 8 ta yangi suv inshooti va 193 kilometr suv tarmoqlarini qurish, 2 ta suv inshootini rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan. Bu ishlar natijasida 150 ming nafar aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suv bilan ta’minlanadi, 81,9 ming nafar aholining suv ta’minoti yaxshilanib, markazlashgan suv ta’minoti 74,5 foizdan 78,6 foizga yetkaziladi.
Bu haqda gap borganda, yirik loyihalardan biri sifatida Nurobod tumanidagi “Nurobod-Damxo‘ja” suv saqlash inshootini rekonstruksiya qilish va 95,8 kilometr ichimlik suv tarmoqlari tortilayotganini qayd etish lozim. Bu ishlar muvaffaqiyatli amalga oshirilgach, viloyatning suv ta’minoti eng muammoli bo‘lgan hududi hisoblangan Nurobod tumani markazi, tumanning Nurbuloq, Po‘latchi, Sho‘rchi, Yuksalish, Omonboy, Kechkeldik, Nurdum, Sharq yulduzi, Achamayli, Yangiqishloq, Mash’al, Madaniyat, Sho‘robod va Qilichli mahallalaridagi 18,5 ming aholining ichimlik suvi ta’minoti yaxshilanadi.  Kattaqo‘rg‘on tumani markazida 32,7 kilometr oqova suv tarmog‘i va 2 ta nasosni qurish hisobiga tumandagi 7500 aholi ilk bor oqova xizmati bilan ta’minlanadi.
– Elektr energiyasi ta’minotini yaxshilash maqsadida 6 oy davomida 160 kilometr elektr tarmoqlari qurilib, 86 dona transformator, 5165 dona temir-beton ustun o‘rnatildi, – deya so‘zida davom etadi A.Shukurov. – Birgina Ishtixon tumanida 18 kilometr elektr uzatish tarmog‘i tortilib, 8 ta transformator punkti va 1177 dona temir-beton ustun qo‘yildi va 16 mingdan ziyod aholining elektr ta’minoti yaxshilandi. Bundan misollarni barcha tuman, shaharlar bo‘yicha keltirish mumkin. Vaholanki, yaqin yillarda bitta transformatorni yangisiga almashtirish yoki eski simyog‘ochlar o‘rniga o‘ntagina yangi temir-beton tayanch o‘rnatish ham muammo edi. Bu boradagi ishlar davom ettirilib, yil yakuniga qadar 200 kilometr elektr tarmoqlari yangidan quriladi, 60 dona transformator punkti va 5 mingdan ziyod temir-beton ustunlar o‘rnatiladi. Hududlarda 8 ta yangi podstansiya qurilib, 288 MVt yangi quvvatlar yaratiladi.
Aholining uy-joyga bo‘lgan talabini qondirish maqsadida o‘tgan yili viloyatimizda 10 mingdan ziyod xonadonli uylar foydalanishga topshirilgan bo‘lsa, joriy yilda 11 ming 300 xonadonli 182 ta ko‘p qavatli uyda qurilish ishlari olib borilmoqda. Bulung‘ur va Urgut tumanlaridagi “Yangi O‘zbekiston” massivlari qatoriga bu yil Samarqand shahridagi Qorasuv va Toyloq tumanidagi Charog‘bon mahallalari ham qo‘shildi. Ushbu hududlarda ham ijtimoiy soha va infratuzilma ob’ektlari hamda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlangan “Yangi O‘zbekiston” massivlari barpo etiladi.
Yangi uy-joylar qurilishi bilan birga mavjud ko‘p kvartirali uylarni ta’mirlash, ushbu xonadonlarda ham alohi uchun zamonaviy turmush sharoitlari yaratish e’tibordan chetda qolgan emas. Joriy yilda viloyat bo‘yicha 183 ta ko‘p kvartirali uy mukammal va joriy ta’mirlanmoqda. Jumladan, 93 ta uyning tom qismida va 94 ta uyning fasad qismida ta’mirlash ishlari amalga oshirilmoqda.

Созидательные процессы в каждой махалле, на каждой улице
Если сегодня прогуляться по махаллям нашей страны, можно убедиться, что почти на каждой улице ведется строительство: возводятся новые сооружения, многоэтажные жилые дома, новые дороги и мосты, прокладываются водопроводы  и электросети.
Огромная созидательная работа проводится также в городах и селах Самаркандской области. Не так давно были сданы в эксплуатацию новый городок на массиве Карасу города Самарканда, Международный туристический центр вдоль гребного канала, отстроены массивы «Новый Узбекистан» в Ургутском и Булунгурском районах, реконструированы дороги, коммуникационные сети. Вся эта работа была реализована за последние 6-7 лет.
Такие преобразования проводятся на территории от Булунгура до Пахтачи, от Ургута до Кошрабата – во всех регионах  области.
– В прошлом году в нашей области в рамках инвестиционной программы было выделено 1 триллион 190 миллиардов сумов, строительные работы выполнены на 194 объектах. В этом году освоено 1,5 триллиона  сумов и возводятся 244 объекта, – сказал заместитель хокима Самаркандской области Акмаль Шукуров. – В частности, строительно-ремонтные работы идут в 106 общеобразовательных школах, 27 учреждениях дошкольного, 4 – высшего образования, 10 медицинских учреждениях.
С начала года реконструировано и отремонтировано 663 километра дорог на сумму 371 миллиард сумов. До конца года будет заасфальтировано 508 километров внутренних улиц, более 1000 километров улиц уложены гравием, построено 5 новых и отремонтировано 18 мостов. На средства международных финансовых институтов в Самарканде построен один и планируется запуск второго путепровода, реконструированы улицы Амира Темура, Гагарина.
В первом полугодии построено 35,8 километра водопроводных сетей, 35 насосов заменены на энергосберегающие.
Например, в Каттакурганском районе проложено 20 километров водопроводной сети, установлено 4 новых и отремонтировано 8 водяных насосов, благодаря чему впервые в трех махаллях более 1,5 тысячи человек получили доступ к питьевой воде, улучшено водоснабжение около 2 тысяч человек.
До конца года за счет государственных программ и средств местного бюджета в регионе планируется построить 8 новых водохозяйственных объектов и 193 километра водопроводных сетей, а также реконструировать 2 водохозяйственных объекта. В результате этих работ 150 тысяч жителей впервые будут обеспечены централизованным водоснабжением, улучшится водоснабжение 81,9 тысячи жителей, обеспеченность централизованным водоснабжением увеличится  с 74,5 до 78,6 процента.
В качестве одного из крупных проектов необходимо отметить реконструкцию водозаборного сооружения «Нуробод-Дамхужа» и прокладку 95,8 километра водопровода. С успешным завершением этой работы улучшится водоснабжение 18,5-тысячного населения наиболее проблемных с точки зрения водообеспечения регионов – центра Нурабадского района, махаллей этого района Нурбулак, Пулатчи, Шурчи, Юксалиш, Омонбой, Кечкелдик, Нурдум, Шарк юлдузи, Ачамайли, Янгикишлок, Машъал, Маданият, Шуробод и Киличли. За счет строительства в центре Каттакурганского района 32,7 километра канализационных сетей и 2 насосов впервые 7500 жителей района будут пользоваться данными услугами.
– Для улучшения энергоснабжения за 6 месяцев были проложены 160 километров электросетей, установлены 86 трансформаторов, 5165 железобетонных опор, – говорит  А. Шукуров. –  Только в Иштыханском районе проложено 18 километров электросетей, установлены 8 трансформаторных подстанций и 1177 железобетонных опор, улучшено электроснабжение более 16 тысяч жителей. Такие примеры можно привести по всем районам и городам. Между тем, в последние годы замена одного трансформатора на новый или установка десяти новых железобетонных опор вместо старых были проблемными. Работы в этом направлении будут продолжены, и до конца года будет построено 200 километров электросетей, установлено 60 трансформаторных подстанций и более 5 тысяч железобетонных опор. В регионах появятся 8 новых подстанций и будет создано 288 МВт новых мощностей.
Для удовлетворения потребности населения в жилье в прошлом году в  области  введено в эксплуатацию более 10 тысяч домов на 11 300 квартир. В этом году к массивам «Новый Узбекистан» в Булунгурском и Ургутском районах добавились махалли Карасу в Самарканде и Чарогбон в Тайлакском районе. На этих территориях также будут построены массивы «Новый Узбекистан», оснащенные объектами социальной сферы и инфраструктуры, инженерно-коммуникационными сетями.
Наряду со строительством новых осуществляется реконструкция существующих многоквартирных домов. В этом году в области проводится капитальный и текущий ремонт 183 многоэтажек.