Jizzax viloyati Mirzacho‘l tumanidagi Yangidala mahallasida 40 yildan buyon oqar suv bo‘lmagan. 390 ta xonadonda yashaydigan 450 ga yaqin oila hovlilarida suvsizlikka chidamli daraxt yoki butani aytmaganda, ekin ekib, daromad olinmagan. Lekin aholi imkoni yetmaganidan uzoq yillar vaziyatga ko‘nikib yashayvergan.
Davlatimiz rahbari topshirig‘iga asosan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Xalq qabulxonasi rahbari Ulug‘bek Muhammadiyev boshchiligidagi Respublika ishchi guruhi  joriy yilning mart-aprel oylarida mazkur hududda “xonadonbay” asosida vaziyatni atroflicha o‘rgangan edi.
Ushbu xalqchil tizim “Yangidala” MFY va unga yondosh punktlarda aholi daromadini oshirish, hududdagi irrigatsiya va melioratsiya tarmoqlarining joylashuvi, oqar suv olib kelishning optimal yo‘llarini batafsil muhokama qilgach, muammoni hal etish uchun homiylik mablag‘lari asosida masalaga ijobiy yechim topdi.
Ishchi guruh vaziyatni o‘rganib, Yangidala, Do‘stlik  va O‘zbekiston mahallalarida aholi tomorqasi uchun suv bo‘lmagan ko‘chalarda oqar suv ta’minotini tiklash bo‘yicha manzilli ishlarni amalga oshirdi.
Xususan, PR-8 kanali sathidan 70 santimetr chuqurlikda 140 millimetr diametrdagi tarmoq chiqarildi va 15 kVli suv nasosi o‘rnatildi. Olinadigan suv qariyb 1 kilometr masofaga quvurda tortib kelindi. Buning uchun yangi elektr energiya tarmog‘i tortilib, 40 kV transformator ham o‘rnatildi.
Natijada, Mirzacho‘l tumanining Yangidala, Do‘stlik va O‘zbekiston mahallalaridagi jami 390 dan ortiq xonadon ahliga tomorqasi uchun  oqar suv yetkazib berildi.
Endilikda mahalla xonadonlariga ham xalqimizga xos bunyodkorlik qadriyati kirib keladi, tomorqa yashnaydi, meva-sabzavot unadi. Eng muhimi, xalqning, odamlarning yuzida, so‘zida bugungi hayotidan rozilik hissi mustahkamlanadi.
Iqtisodiy drayveri qishloq xo‘jaligi bo‘lgan Arnasoy tumanida aholining katta qismi ayni shu yo‘nalishda band bo‘lgani uchun yashash tarzi, ayniqsa, oila daromadi, turmush sharoiti tomorqaga bog‘liq. Lekin tomorqa ekinlari uchun ayni hosilga-hosil qo‘shilar mahalida suv tanqisligi hamma harakatni zoye qilishi necha yillik muammo edi.
Turgan gapki, aholi murojaatlariga quloq tutadigan mazkur xalqchil tuzilma mas’ullari muammoni yechish ustida amaliy ish boshladi. Tomorqasida suv muammosi mavjud 518 ta  xonadonning manzilli ro‘yxati shakllantirilib, har bir xonadonda kichik artezian quduq qazish, ichimlik suvi sifatida foydalanib bo‘lmasa ham, mineral o‘g‘it bilan aralashtirilib, ekinga berilsa, foydali bo‘ladigan suv chiqarib, tomchilatib sug‘orishni yo‘lga qo‘yish ishlari boshlandi.
Eng muhimi, barcha xarajatlari o‘rta hisobda 1 million 800 mingga baholangan artezian qudug‘i uchun ehtiyojmand oilalarga Prezident Xalq qabulxonasi tomonidan xarajatlar to‘lab berildi.
Bundan tashqari, Respublika ishchi guruhi o‘rganishlari natijasida Sayxunobod, Uychi, Zarbdor tajribasi asosida oilalarda issiqxona, parranda va chorvachilik yo‘nalishlarini ishga tushirish borasida jami 1150 ta xonadon doimiy daromad manbaiga ega bo‘lishi uchun 3,2 milliard so‘m talabi aniqlandi.
Ushbu masala yechimi borasida Prezident Xalq qabulxonasining “Murojaatdan – daromadga” loyihasi doirasida “Mikrokreditbank”, “Agrobank” va Xalk banklari jalb etilishi ta’minlandi. Hokim yordamchilari tavsiyasi bilan tumandagi kam daromadli  91 ta oilaga “mahalla – biznes” mikroqarzi orqali 419 million so‘m imtiyozli kredit paketi taqdim etildi. 620 bosh tovuq, 99 bosh qo‘y yetkazib berilib, ularga 7 ta lider tadbirkor biriktirildi. Ushbu xonadonlarning har birida issiqxona qurilib, ekinlar uchun artezian quduq qazib berildi. Natijada moliyaviy holati past, kam ta’minlangan xonadonlarning qo‘shimcha daromad topishiga zamin yaratildi.
Birgina “Yangi bo‘ston” mahallasidagi 20 ta xonadonga, ikki qavatli uylarning orasida joylashgan 20 sotixli issiqxonalarga ham artezian quduqlari orqali suv chiqarilib, tomchilatib sug‘orish yo‘lga qo‘yildi. Tumanda avval 154 ta issikxona mavjud bo‘lgan, tashabbuslardan so‘ng ular soni 300 tadan oshib ketdi. Hozirgacha, jami 370 dan ziyod xonadon tamorkasida may – sentyabr oylarida duch kelinadigan suv tanqisligiga barham berildi.

Решена сорокалетняя проблема
В махалле «Янгидала» Мирзачульского района Джизакской области на протяжении 40 лет не было проточной воды. 450 семей, проживающие в 390 домах, по причине безводья сажали во дворах только засухоустойчивые деревья и не могли получать доход путем выращивания других культур.
На основе поручения Президента Рабочая группа во главе с руководителем Народной приемной Президента Республики Узбекистан Улугбека Мухаммадиева в марте-апреле текущего года на основе системы «хонадонбай» провела подробное изучение ситуации на этой территории.
После подробного обсуждения оптимальных путей повышения дохода населения махалли «Янгидала» и сопредельных с ней населенных пунктов, подведения проточной воды и размещения ирригационных и мелиоративных сетей было найдено решение проблемы за счет средств спонсоров.
Проведена масштабная адресная работа по обеспечению махаллей «Янгидала», «Дустлик» и «Узбекистон» проточной водой, чтобы жители могли использовать ее для орошения приусадебных земель.
В частности, с глубины в 70 см канала ПР-8 вывели сеть диаметром 140 миллиметров и установили водяной насос мощностью 15 кВт.  Для отведения добываемой воды протянули трубопровод на расстояние почти в 1 километр. В этих целях проложили электрическую сеть и установили трансформатор мощностью 40 кВт.
В результате 390 домохозяйств в махаллях «Янгидала», «Дустлик» и «Узбекистон» получили возможность орошать свои приусадебные земли.
Зазеленели грядки на приусадебных участках, деревья пошли в рост. Главное, люди стали довольны жизнью, возросло желание возделывать землю.
В Арнасайском районе, где драйвером считается сельское хозяйство, большая часть населения занята в этой сфере, с которой связаны образ жизни, доходы семей. Но на протяжении многих лет у жителей были проблемы с водой, особенно в период созревания урожая.
Ответственные лица начали практическую работу для решения проблемы. Был составлен список из числа 518 домохозяйств, сталкивающихся с проблемой дефицита воды. После этого было принято решение о бурении артезианских колодцев в каждом домохозяйстве и налаживании системы капельного орошения на земельных участках.
Стоимость рытья артезианского колодца в среднем составляет 1 миллион 800 тысяч сумов. Примечательно, что затраты на эту работу для нуждающихся семей оплачены со стороны Народной приемной Президента.
По результатам изучений Рабочей группы определено, что для того, чтобы 1 150 домохозяйств имели постоянный источник дохода путем налаживания тепличного дела, птицеводства, животноводства на основе Сайхунабадского, Уйчинского, Зарбдорского опыта требуется 3,2 миллиарда сумов.
К решению этой проблемы на основе проекта Народной приемной Президента «От обращения – к доходу» привлечены «Микрокредитбанк», «Агробанк» и «Халк банк». По рекомендации помощников хокимов в районе 91 малообеспеченной семье через систему микрокредитования «махалля – бизнес» предоставили пакеты льготных кредитов на общую сумму 419 миллионов сумов. Выделили 620 голов птицы, 99 голов овец, к семьям прикрепили 7 предпринимателей-лидеров. В каждом домохозяйстве построили теплицы, вырыли артезианские колодцы. В результате для каждой малообеспеченной семьи создана основа для получения дополнительного дохода.
Например, в махалле «Янги бустон» для 20 семей, чьи теплицы занимают 20 соток между двухэтажными домами, пробурили артезианские колодцы и установили системы капельного орошения.  Сначала в районе было всего 154 теплицы, после проведенной работы их число превысило 300. К настоящему времени дефицит воды, который  прежде остро ощущался с мая по сентябрь, устранен на приусадебных участках 370 домохозяйств.