Yosh tadbirkorlar muammosi hokim nazoratida
Uchrashuvda 71 nafar yosh tadbirkor va o‘z biznesini boshlash istagida bo‘lgan yigit-qizlarning 100 ga yaqin murojaatlari ko‘rib chiqildi. Yosh tadbirkor va ishbilarmonlar banklar tomonidan imtiyozli kredit, faoliyatini kengaytirish uchun qo‘shimcha yer maydoni va bino ajratish, infratuzilmani yaxshilash, binolarning kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish va boshqa bir qator muhim masalalar yuzasidan amaliy yordam so‘radi. Bundan tashqari, sohalarni rivojlantirish, istiqbolli rejalarni amalga oshirishga doir bir qator taklif va fikrlar bildirildi.
Bildirilgan murojaatlarning aksariyati banklardan kredit olishda yuzaga kelayotgan muammolar bo‘lgani inobatga olinib, banklar faoliyati tahlil qilindi. Bugungi kunda ko‘plab tadbirkorlik sub’ektlari, yuridik shaxslar tomonidan olingan kreditlar o‘z vaqtida qaytarilmayotganligi banklarning aylanma mablag‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani ochiqlandi. Bu borada tadbir ishtirokchilariga batafsil ma’lumot berildi. Shundan so‘ng, muammolarni hal etish bo‘yicha bank va tegishli mutasaddi tashkilot rahbarlariga aniq ko‘rsatma va topshiriqlar berildi.

Проблема молодых предпринимателей - под контролем хокима
Хоким Бухарской области Ботир Зарипов встретился с молодыми предпринимателями и молодежью, ведущей изыскания в рамках новых бизнес-проектов.
На встрече было рассмотрено около 100 обращений 71 человека. Молодые предприниматели просили практическую помощь в выделении банками льготных кредитов, дополнительных земельных площадей и зданий для расширения деятельности, улучшения инфраструктуры, оформлении кадастровых документов. Выдвинуты предложения по развитию отраслей.
С учетом того, что большая часть внесенных обращений касалась проблем, связанных с получением кредитов в банках, была проанализирована деятельность банков. Установлено, что не возвращение в срок кредитов, полученных многими субъектами предпринимательства и юридическими лицами, негативно влияет на оборотный капитал банков. Руководителям банка и профильным официальным организациям были даны конкретные указания.
По некоторым вопросам были предоставлены юридические консультации. Вопросы, для решения которых необходимо время, взяты под контроль.