Xotin-qizlar bandligi ustuvor vazifa
Mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lgani kabi, Sirdaryo viloyati Xovos tumanida ham xotin-qizlarni iqtisodiy faolligini oshirish, ularni kasb-hunarga o‘qitish, bandligini ta’minlash hamda tadbirkorlikka keng jalb qilish borasida xayrli ishlar amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida har bir maqsad va uni amalga oshirish bo‘yicha belgilangan vazifalar fuqarolarning, ayniqsa, xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy hayotini yaxshilash, imkoniyatlarini kengaytirish, bandligini ta’minlash, ularning farovon hayot kechirishida muhim ahamiyat kasb etadi. Mamlakat iqtisodiy hayotida xotin-qizlarning faolligini oshirish, ayollar tadbirkorligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularga tadbirkorlik ko‘nikmalarini rivojlantirishga Sirdaryo viloyatida ham katta e’tibor qaratilmoqda.
Prezidentimizning joriy yil 7 martdagi “Xotin-qizlarning tadbirkorligini yo‘lga qo‘yish va rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori buning yorqin misolidir. Ushbu qarorda 2024-2025 yillarda tadbirkorlik, daromad topishga qaratilgan muayyan mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish va faoliyat turini kengaytirish istagani bildirgan xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash dasturi ishlab chiqilishi nazarda tutilgan. Tumanda har bir mahalla kesimida tashabbuskor xotin-qizlarning biznes loyihalarini ishlab chiqish, mahallalarda ularni tadbirkorlikka o‘qitish, kooperatsiya asosida loyihalarni amalga oshirish va albatta, uchrashuvlar o‘tkazish kabi bir qator samarali ishlar tashkil qilinmoqda.
Dasturni shakllantirish, unga kiritilgan loyihalarga kredit mablag‘lari ajratish bo‘yicha tumanda 355 nafar xotin-qizga qariyb 4 milliard 500 million so‘m AT “Xalq banki”, ATB “Mikrokreditbank” hamda ATB “Biznesni rivojlantirish banki”ga ajratilgan mablag‘lar hisobidan moliyalashtirildi.
Shuningdek, 1,5 ming xotin-qizning kasb-hunarga va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitilishi rejalashtirilgan bo‘lib, hozirda 782 nafar xotin-qiz kasbiy bilim va ko‘nikmaga ega bo‘ldi.

Занятость женщин – приоритетная задача
Как и во всех регионах нашей страны, в Хавастском районе Сырдарьинской области проводится работа по повышению экономической активности женщин, обучению их профессиям, обеспечению трудоустройства и привлечению к предпринимательской деятельности.
Определенные в Стратегии «Узбекистан-2030» каждая цель и задачи, поставленные для ее реализации, важны для улучшения социально-экономической жизни граждан, особенно женщин, расширения их возможностей, обеспечения занятости и благополучной жизни. В Сырдарьинской области также большое внимание уделяется повышению активности женщин в экономической жизни страны, всемерной поддержке женского предпринимательства.
Ярким тому примером является постановление Президента нашей страны «О дополнительных мерах по поддержке организации и развития женского предпринимательства» от 7 марта текущего года. Документом предусматривается разработка программы поддержки женщин, изъявивших желание заниматься предпринимательством, осуществлять трудовую деятельность, направленную на извлечение дохода, расширить вид деятельности в 2024-2025 годах.
В районе организуют такие мероприятия, как разработка бизнес-проектов женщин-предпринимателей, обучение их предпринимательству. Для реализации проектов АКБ «Халк банки», «Микрокредитбанк» и «Банк развития бизнеса» выделили 355 женщинам почти 4 миллиарда 500 миллионов сумов. Планируется обучить 1,5 тысячи женщин профессиям и навыкам предпринимательской деятельности. Профессиональные знания и навыки уже получили 782 женщины.