Ish bilan band ayol nafaqat ro‘zg‘orini, balki jamiyatni ham obod etishga hissa qo‘shadi
Senat Raisi Tanzila Norboyeva boshchiligidagi respublika ishchi guruhi xotin-qizlar bandligini ta’minlash, tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishlarning borishi bilan tanishish va aholi bilan bevosita muloqot qilish maqsadida hududlarga tashrif buyurmoqda.
Yaqinda ishchi guruh Olmazor, Yangiyo‘l tumanlarida bo‘lib, aynan shu masalalarga e’tibor qaratdi. Bevosita muloqotdan keyin ko‘plab xotin-qizlar ishga joylashtirildi.
Ishchi guruh Chinoz tumanida bo‘lib, “Birlik” mahalla fuqarolar yig‘inida xonadonma-xonadon yurib, ishsiz xotin-qizlar, ularning bandligini ta’minlashga oid ehtiyojlari o‘rganildi. Ularning tadbirkorlikka qiziqishi bo‘yicha o‘tkazilgan o‘rganishlarning dastlabki natijalari tahlil qilindi.
Shu yerning o‘zida 54 nafar ayolning bandligi ta’minlandi.  11 nafariga kredit ajratilishi va  tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishiga ko‘maklashiladigan bo‘ldi.
616 xonadonga ega mahallaning drayveri issiqxona biznesi  bo‘lib, 90 foizdan ziyod xonadon aynan shu yo‘nalish orqali daromad topadi. O‘tgan yilda mahalladagi issiqxonalarda yetishtirilgan 30 ming tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportga chiqarilgan.
Mahalla yettiligi bilan kechgan suhbat jarayonida kambag‘allikni qisqartirish, buning uchun oilaviy tadbirkorlik, tomorqachilik, mahallada xizmat ko‘rsatish sohalarini yanada rivojlantirish, ayniqsa, xotin-qizlar orasida qo‘shimcha kasblarga o‘qitish va ish bilan ta’minlash orqali norasmiy bandlik ulushini kamaytirish masalalariga e’tibor qaratildi. Shuningdek, yettilikning o‘zaro hamkorligi, masalalarni birgalikda bir tizim bo‘lib, hal etish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Senat Raisi nafaqat ishga ehtiyoji bor xotin-qizlar, balki iqtisodiy ahvoli yaxshi, lekin ishlash istagida bo‘lgan ayollarning ham bandligini ta’minlash kerakligini aytib o‘tdi. Masalaga har bir mahallaning o‘ziga xosligi va drayver sohalaridan kelib chiqib yondashish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerning o‘zida xatlov jarayonida aniqlangan ehtiyojmand ayollar bilan ham muloqot o‘tkazildi. Ayni paytda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ularga yaratilayotgan sharoitlar, ta’lim olishi, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishlari uchun yaratilgan imtiyozlar haqida batafsil tushuncha berildi. Tikuvchilik hunari bo‘lgan 9 nafar ayolga o‘zini-o‘zi ish bilan band qilib, oilasiga qo‘shimcha daromad keltirish imkoniyatini yaratish maqsadida tikuv mashinalari taqdim etildi.
Birlik mahallasida tomorqachilik orqasidan yaxshigina daromad ko‘rayotgan oilalar xonadonlariga tashrif buyurildi. Nasibaxon Tursunova o‘z xonadoni hovlisidagi 10 sotix maydonda issiqxona tashkil etib, birinchi mavsumda bodring, ikkinchi mavsumda esa pomidor yetishtirib, 140 million daromad ko‘rayotganini so‘zlab berdi.
Mahalladagi boshqa bir xonadon sohibasi Mahbuba Xoliqulova 25 sotix issiqxonada ko‘chatchilikni yo‘lga qo‘ygan bo‘lib, bu yil o‘rtacha 500 million daromad ko‘rishni reja qilgan.
Xonadon egalari bilan suhbat chog‘ida mahallada tomorqasidan yetarli foydalana olmayotgan oilalarga ham dastlabki bosqichda tomorqachilik sir-asrorlarini o‘rgatish, tajribalarini ommalashtirish yuzasidan takliflar berildi.
“Obihayot” mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi asosan o‘z xonadonlarida oilaviy korxona tashkil etib, intensiv usulda baliq yetishtirish bilan shug‘ullanadi. Senat Raisi “Arnasoy cho‘rtani” va “Kushfar fish” oilaviy korxonalarini tashkil etgan aholi xonadonlarida bo‘ldi.
Ushbu xonadonlar egalari baliqni uvildiriq holatidan aholi dasturxoniga yetib borgunga qadar bo‘lgan jarayongacha yetishtirishni yo‘lga qo‘ygan. Ular bilan bo‘lib o‘tgan suhbat jarayonida faoliyatni kengaytirish, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratishlari uchun imtiyozli bank kreditlari ajratiladigan bo‘ldi.

Работающая женщина вносит вклад не только в семейный бюджет, но и развитие общества
Республиканская рабочая группа во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой посещает регионы с целью ознакомления с ходом работы по обеспечению занятости женщин, поддержки предпринимательства и непосредственного общения с населением.
Недавно рабочая группа посетила Алмазарский район Ташкента и Янгиюльский – Ташкентской области и обратила внимание именно на эти вопросы. После прямого диалога многие женщины были трудоустроены.
В ходе подомового обхода в СГМ «Бирлик» проанализированы предварительные результаты проведенных изучений в плане интереса безработных женщин к предпринимательству, возможности обеспечения их занятости. Здесь трудоустроены 54 женщины, 11 из них будет выделен кредит и оказано содействие в налаживании предпринимательской деятельности.
Основным источником дохода махалли, состоящей из 616 домов, является тепличное хозяйство, этим занимаются 90 процентов населения. В прошлом году на экспорт отправлено 30 тысяч тонн сельхозпродукции, выращенной в теплицах.
В ходе беседы с «махаллинской семеркой» обсуждались вопросы сокращения бедности, дальнейшего развития семейного предпринимательства, подсобного хозяйства, сферы оказания услуг в махалле, а также сокращения доли неформальной занятости за счет обучения и трудоустройства, особенно среди женщин. Были также даны рекомендации относительно взаимодействия «семерки» и способов совместного решения проблем в рамках единой системы.
Так, Председатель Сената отметила, что следует обеспечить занятость не только нуждающихся женщин, но и тех, кто желает работать несмотря на стабильность экономического положения. Она также подчеркнула необходимость подхода к этому с учетом особенностей каждой махалли.
Здесь же состоялся диалог с нуждающимися женщинами, выявленными в ходе изучения. Была дана подробная информация о том, что в настоящее время в целях их поддержки созданы необходимые условия, предоставляются льготы для получения образования и организации предпринимательской деятельности. 9 женщинам-швеям для получения дополнительного дохода были вручены швейные машинки, они стали самозанятыми и могут внести вклад в обеспечение своей семьи.
После этого рабочая группа изучила домохозяйства проживающих в махалле Бирлик семей, получающих хороший доход от приусадебного участка. Насибахон Турсунова рассказала, что на 10 сотках земли своего дома организовала теплицу. В первый сезон выращивала огурцы, а во второй – помидоры, получает 140 миллионов сумов дохода.
Другая жительница махалли – Халикулова Махбуба – наладила выращивание саженцев в теплице площадью 25 соток и планирует в этом году получить доход в 500 миллионов сумов.
В ходе беседы с собственниками домов были высказаны предложения по обучению секретам подсобного хозяйства на начальном этапе тех семей, которые не могут в достаточной степени использовать свои приусадебные участки, и распространению их опыта.
Жители СГМ «Обихаёт» района на своих приусадебных участках в основном организуют семейные предприятия и занимаются интенсивным рыбоводством, два из них – «Арнасой чуртани» и «Кушфар фиш» – посетила Председатель Сената.
Владельцы этих хозяйств наладили процесс выращивания рыбы. В ходе беседы с предпринимателями было решено выделить льготные банковские кредиты на расширение их деятельности и создание дополнительных рабочих мест.