“Ochiq eshiklar kuni” o‘tkazildi
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Jizzax viloyat sudida ommaviy axborot vositalari vakillari va blogerlar uchun matbuot anjumani hamda “Ochiq eshiklar kuni” tashkil etildi.
Tadbirda Jizzax viloyat sudi raisi Akram Shukurov viloyat sudi hamda viloyat ma’muriy sudining tuzilishi va faoliyati xususida videorolik hamda taqdimot orqali yig‘ilganlarga qiziqarli ma’lumotlar berdi.
Jizzax viloyat ma’muriy sudi raisi S.Rahmonovning 2023 yil davomida viloyatdagi ma’muriy sudlar tomonidan amalga oshirilgan ishlar xususidagi axborotini ishtirokchilar katta qiziqish bilan tingladi. O‘tgan yil yakuni bo‘yicha ma’muriy sudlar tomonidan ko‘rilgan ishlarning 219 tasini yer bilan bog‘liq masalalar tashkil etgan bo‘lib, ana shu ishlarning 127 tasi qanoatlantirilgani, 68 tasi rad etilgani, 9 tasi ish yuritishdan tugatilib, 15 tasi ko‘rmasdan qoldirilgan. Bu ishlar bo‘yicha yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar yuzasidan viloyat, tuman (shahar) hokimliklariga nisbatan 111 ta xususiy ajrimlar chiqarilib, muhokama qilish va tegishli choralar belgilash uchun yuborilganligi ta’kidlandi.
Matbuot anjumani davomida viloyat sudining Jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati raisi R.Orziqulov, Iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati raisi J.Qahhorov hamda Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati raisi N.Rasulovning o‘tgan 2023 yil davomida rahbarlik qilayotgan sudlar tomonidan ko‘rib chiqilgan ishlar bo‘yicha axborotlari tinglandi.
– Jinoyat ishlari bo‘yicha viloyat sudlari tomonidan o‘tgan yilning 12 oyi davomida jinoyat ishlarining birinchi instansiyada 152 nafar shaxsning qamoq ehtiyot chorasi o‘zgartirilib, sud zalidan ozod qilingan, – deydi Jizzax viloyat sudining Jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati raisi Rahmatilla Orziqulov. – Barcha instansiyalarda 22 nafar shaxs oqlangan bo‘lsa, 516 nafar shaxsga nisbatan 331 ta jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov organi tomonidan noto‘g‘ri qo‘yilgan ayblov o‘zgartirilib, hukm chiqarilgan.
Tadbirda ishtirok etgan jurnalist va blogerlar uchun Fuqarolik ishlari bo‘yicha viloyat sudida “Ochiq eshiklar kuni” o‘tkazildi.  Unda ishtirokchilar viloyat sudi Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’atining sud majlislar zali, statistika, arxiv va devonxona faoliyati bilan tanishtirildi.
Ayniqsa, fuqarolar uchun qulaylik yaratish maqsadida joriy etilgan o‘ndan ziyod sud interaktiv xizmatlari, ulardan foydalanish tartibi va sud majlislarida masofadan qatnashish imkoniyatlari, “Adolat” axborot tizimi haqida jurnalist va blogerlarga to‘liq tushuntirish berildi.

«День открытых дверей»
В Джизакском областном суде по гражданским делам были организованы пресс-конференция и «День открытых дверей» для представителей СМИ и блогеров.
На мероприятии председатель Джизакского областного суда Акрам Шукуров посредством видеоролика и презентации предоставил собравшимся интересную информацию о структуре и деятельности областного суда и областного административного суда.
Участники с большим интересом выслушали информацию председателя Джизакского областного административного суда С.Рахмонова о работе, проделанной административными судами региона в течение 2023 года. По состоянию на конец прошлого года 219 дел, рассмотренных административными судами, были связаны с земельными вопросами, из них 127 были удовлетворены, 68 отклонены, производство по 9 делам было прекращено, а 15 дел оставлены без рассмотрения. Было отмечено, что в отношении областных, районных (городских) хокимиятов вынесено 111 частных определений и направлено на обсуждение соответствующих мер.
В ходе пресс-конференции были заслушаны отчеты председателя судебной коллегии по уголовным делам областного суда Р.Орзикулова, председателя судебной коллегии по экономическим делам Ж.Каххорова, а также председателя судебной коллегии по гражданским делам Н.Расулова о делах, рассмотренных судами под их руководством 2023 год.
– За последние 12 месяцев областными судами по уголовным делам в первой инстанции 152 лицам была изменена мера пресечения в виде заключения под стражу, и они были освобождены из зала суда, – сказал председатель судебной коллегии по уголовным делам Джизакского областного суда Рахматилла Орзикулов. – Во всех инстанциях были оправданы 22 человека, по 331 уголовному делу в отношении 516 лиц изменено ошибочно предъявленное органом предварительного следствия обвинение и вынесен приговор.
В ходе «Дня открытых дверей» журналисты и блогеры ознакомились с залом суда, статистики, архива и канцелярией судебной коллегии по гражданским делам областного суда.
Журналистам и блогерам была дана подробная информация о более чем десяти интерактивных судебных услугах, порядке их использования и возможностях дистанционного участия в судебных заседаниях, информационной системе «Адолат», внедренных в целях создания удобств для граждан.