Siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun xalqimizni 8 dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Konstitutsiya milliy davlatchiligimiz, suverenitetimiz, shu kunga qadar erishgan barcha yutuq va marralarimiz, demokratik huquqiy davlat barpo etish yo‘lidagi sa’y-harakatlarimizning mustahkam poydevori hisoblanadi. Asosiy Qonunimizning jonajon O‘zbekistonimiz taraqqiyotidagi beqiyos ahamiyatini yuksak qadrlaymiz.
Albatta, bu yilgi bayram ijtimoiy-siyosiy hayotimizda, mamlakatimiz rivojida alohida ma’no-mazmunga ega. Bu, avvalo, shu yil 30 aprelda milliy tariximizda birinchi marta umumxalq referendumi asosida Konstitutsiyamiz yangi tahrirda qabul qilingani bilan bog‘liq, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Hech shubhasiz, tom ma’noda xalqchil qomus bo‘lgan Asosiy qonunimiz Yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarimiz ortga qaytmasligining mustahkam huquqiy kafolati bo‘lib xizmat qiladi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda O‘zbekistonning besh ustuni, ya’ni suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat ekani qat’iy belgilab qo‘yildi, uning mazmuni tubdan takomillashtirilib, yangi bob va moddalar bilan boyitildi.
Biz o‘z oldimizga qo‘ygan ezgu maqsadlarga yetishda Asosiy qonunimizda muhrlangan barcha qoida va tamoyillarni amalga oshirmoqdamiz. Jamiyatimizda Konstitutsiya va qonun ustunligini ta’minlash, davlat organlari faoliyatini yangicha konstitutsiyaviy-huquqiy sharoitga mos holda yo‘lga қўйишнинг ahamiyatini chuqur anglagan holda, bu borada tizimli ishlarni boshladik. Xususan, Asosiy qonunimizdan kelib chiqib, amaldagi qonunlarimizni yangi konstitutsiyaviy normalar bilan uyg‘unlashtirish yuzasidan jadal ishlar olib borilmoqda.
Bu haqda so‘z yuritganda, qisqa muddatda 30 dan ziyod qonun va qonunosti hujjatlari yangi tahrirdagi Konstitutsiyaga muvofiqlashtirilganini ta’kidlash lozim.
Konstitutsiya va qonun ustunligi tamoyili – bu barqaror taraqqiyotning asosiy mezoni. So‘nggi yillarda barcha islohotlarimizni ayni shu tamoyil asosida amalga oshirdik.
Yurtimizda yalpi ichki mahsulot hajmi oxirgi 6 yilda 1,5 martadan ortiq, tadbirkorlar soni 2 barobar va sanoatdagi o‘sish 40 foizdan ziyod oshgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
Shuningdek, joriy yilda ijtimoiy sohaga ajratilgan mablag‘lar 134 trillion сўмни tashkil etib, 2016 yilga nisbatan 5,6 barobar ko‘paydi.
Keng ko‘lamli va tizimli islohotlarimiz natijalari xalqaro maydonda ham keng e’tirof etilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Korrupsiyaga murosasiz munosabat bo‘yicha xalqaro indeksda 32 pog‘onaga, Matbuot erkinligi indeksida 28 pog‘onaga, Huquq ustuvorligi indeksida 13 pog‘onaga ko‘tarildi.
Biz inson qadr-qimmati va manfaatlarini ta’minlash bo‘yicha boshlagan islohotlarimizni yangi konstitutsiyaviy makonda yanada qat’iy davom ettiramiz. Xalqimizning xohish-irodasiga binoan Asosiy qonunimizda o‘z aksini topgan tamoyilларни to‘liq ro‘yobga chiqarishimiz va hayotimizning ajralmas qismiga aylantirishimiz lozim.
Shu munosabat bilan oldimizda turgan eng muhim ustuvor vazifalarni qayd etmoqchiman.
Birinchidan, Konstitutsiyamizda xalq davlat hokimiyatining birdan-bir manbaidir, deyilgan. Ana shu qoidadan kelib chiqib, fuqarolarning davlat va jamiyat boshqaruvidagi ishtirokini kengaytirishga qaratilgan islohotlarimiz izchil davom ettiriladi.
Ikkinchidan, Konstitutsiyani jamiyat hayotining barcha jabhalarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri va bevosita qo‘llash amaliyotiga o‘tishimiz zarur. Shundagina xalqimiz Asosiy qonunimizning hayotbaxsh kuchi va ta’sirini teran his etadi.
Bu borada barcha davlat idoralari, jumladan, sudlar faoliyatida konstitutsiyaviy normalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘llashni joriy etish bo‘yicha amaliy choralar ko‘riladi.
Uchinchidan, sud-huquq islohotlari yangi konstitutsiyaviy makonga uyg‘unlashtiriladi. Bu jarayonda sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga yo‘naltirish ustuvor vazifa bo‘lib hisoblanadi.
To‘rtinchidan, huquqiy ta’sir choralarini qo‘llashda mutanosiblikni ta’minlash bo‘yicha konstitutsiyaviy prinsipni ro‘yobga chiqarish maqsadida qonun hujjatlaridagi 150 dan ortiq ana shunday choralar to‘liq qayta ko‘rib chiqiladi. Jumladan, ayrim qilmishlarni jinoyatlar toifasidan chiqarish va jazo turlarini o‘zgartirish, fuqaroviy-huquqiy munosabatlardan kelib chiqadigan ma’muriy javobgarlikni bekor qilish borasida huquqiy islohotlar amalga oshiriladi.
Beshinchidan, Konstitutsiyamizda qat’iy belgilab qo‘yilganidek, insonning sha’ni va qadr-qimmati daxlsiz bo‘lib, uning huquqlari
va qonuniy manfaatlariga zid keladigan har qanday harakatlarga qarshi kurashish, hech shubhasiz, eng dolzarb vazifalarimizdan biridir.
Ushbu yo‘nalishda asosiy e’tiborimiz bunday holatlarning oldini olishga qaratilgan samarali huquqiy mexanizmlarni joriy etishga, shuningdek, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili, Bolalar ombudsmani va boshqa inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar faoliyatini takomillashtirishga qaratiladi.
Oltinchidan, barcha islohotlarimizda inson va uning manfaatlari markaziy o‘rinda turishi va xalqimiz farovonligi hamda qulay hayot kechirishini ta’minlash davlat organlari uchun bosh maqsad bo‘lishi lozim. So‘nggi yillarda shu maqsadda 300 ga yaqin davlat xizmatlari to‘liq raqamlashtirildi va aholiga 50 milliondan ortiq xizmatlar ko‘rsatildi.
Shu bois, fuqaro va davlat o‘rtasidagi munosabatlarda mavjud byurokratik to‘siqlarni keskin qisqartirish hamda ushbu jarayonlardagi korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish bo‘yicha ishlarni izchil davom ettirishimiz kerak.
Yettinchidan, biz “Yangi O‘zbekiston – ma’rifiy jamiyat” konsepsiyasi asosida konstitutsiyaviy ta’lim masalasiga ham alohida e’tibor qaratmoqdamiz. Parlament tomonidan Konstitutsiyani o‘qib-o‘rganish bo‘yicha Milliy faoliyat dasturi qabul qilindi. Asosiy qonunimizni o‘rganishni bolalar bog‘chasidan boshlash, barcha darajadagi ta’lim muassasalari, aholining turli qatlamlari, ayniqsa, davlat xizmatchilari ushbu jarayonga to‘liq jalb etilishi lozim. Shuning uchun davlat xizmatiga ishga kirishda Konstitutsiya asoslari bo‘yicha imtihonlar o‘tkazish тизимини amalda tatbiq etishimiz zarur.
Sakkizinchidan, Konstitutsiya va qonun ustunligini ta’minlashda davlat organlari va mansabdor shaxslarning jamoatchilik oldidagi hisobdorligini oshirish muhim ahamiyatga ega. Bu masalada fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor beramiz. Xususan, so‘nggi yillarda nodavlat notijorat tashkilotlarning soni qariyb 40 foizga oshdi va ularni qo‘llab-quvvatlashga 700 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ yo‘naltirildi.
Shu bilan birga, fuqarolik jamiyatining muhim sharti bo‘lgan jamoatchilik nazoratini kuchaytirishimiz lozim hamda nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda ijtimoiy hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq amaliy choralarni ko‘rishda davom etamiz.
Dunyoning turli mintaqalarida ziddiyat va qarama-qarshiliklar, qurolli to‘qnashuvlar tobora avj olib bormoqda. Oldimizda yangi-yangi muammolar paydo bo‘lmoqda. Hozirgi o‘ta murakkab va tahlikali vaziyatda barchamiz yanada birlashishimiz kerak. Tanlagan yo‘limizdan qat’iy olg‘a borishimiz zarurligini asrlar davomida ko‘plab og‘ir sinov va mashaqqatlardan munosib o‘tgan mard va donishmand xalqimiz albatta yaxshi tushunadi.
Aminmanki, O‘zbekiston Respublikasining yangilangan Konstitutsiyasi biz uchun bu yo‘lda ulkan ishonch, kuch-g‘ayrat va ilhom manbai bo‘lib xizmat qiladi.
Biz Asosiy qonunimizga tayangan holda, mana shunday noyob Konstitutsiyamizning asosiy ijodkori bo‘lgan ko‘pmillatli, bag‘rikeng va olijanob xalqimiz bilan birga ulkan maqsadlarimizga albatta yetamiz!

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с Днем Конституции Республики Узбекистан – 8 декабря.
Конституция является прочным фундаментом нашей национальной государственности и суверенитета, всех достигнутых сегодня успехов и рубежей, наших устремлений на пути строительства демократического правового государства. И мы высоко ценим ни с чем не сравнимую роль Основного закона в развитии родного Узбекистана.
Безусловно, в нынешнем году этот праздник, имеющий большое значение в общественно-политической жизни, развитии страны, приобретает особый смысл. Прежде всего потому, что впервые в нашей национальной истории Конституция была принята в новой редакции на всенародном референдуме, состоявшемся 30 апреля этого года.
Будучи по своей сути истинно народным Основным законом страны, она, несомненно, стала важнейшим правовым гарантом необратимости широкомасштабных реформ, направленных на строительство Нового Узбекистана.
В новой редакции Конституции твердо закреплены пять ключевых положений – Узбекистан является суверенным, демократическим, правовым, социальным и светским государством, ее содержание коренным образом усовершенствовано, дополнено новыми главами и статьями.
Для достижения наших благородных целей мы претворяем в жизнь все нормы и принципы, определенные в Основном законе. Глубоко осознавая значение обеспечения верховенства Конституции и законов в обществе, организацию деятельности государственных органов в соответствии с новыми конституционно-правовыми условиями, мы начали системную работу в этом направлении. В частности, исходя из положений Основного закона ускоренными темпами осуществляется гармонизация действующих законов с новыми конституционными нормами.
В этой связи следует отметить, что за короткий период в соответствие с Конституцией в новой редакции было приведено более 30 законов и подзаконных актов.
Принцип верховенства Конституции и законов – основной критерий устойчивого развития. В последние годы все наши реформы мы осуществляли, опираясь именно на этот принцип.
Наглядным подтверждением служит то, что за последние шесть лет в стране объем валового внутреннего продукта вырос в 1,5 раза, число предпринимателей увеличилось в 2 раза, промышленный рост превысил 40 процентов.
Средства, направленные в этом году в социальную сферу, составили 134 триллиона сумов, увеличившись по сравнению с 2016 годом в 5,6 раза.
Результаты наших масштабных и системных реформ получают широкое признание и на международной арене. В частности, за последние годы Узбекистан поднялся на 32 позиции в международном Индексе восприятия коррупции, на 28 позиций – в Индексе свободы прессы и на 13 позиций – в Индексе верховенства права.
В новых конституционных условиях мы еще более решительно продолжим наши реформы по обеспечению интересов человека, его чести и достоинства. В соответствии с волей нашего народа мы должны полностью реализовать на практике принципы, закрепленные в Основном законе, сделать их неотъемлемой частью нашей жизни.
В этой связи хотел бы отметить стоящие перед нами приоритетные задачи.
Во-первых, как гласит наша Конституция, единственным источником государственной власти является народ. Исходя из этого положения будут последовательно продолжены реформы по расширению участия граждан в управлении государством и обществом.
Во-вторых, мы должны перейти к практике прямого и непосредственного применения Конституции во всех сферах жизни общества. Только тогда наш народ сможет глубоко ощутить жизнеутверждающую силу и влияние Основного закона.
В этом направлении будут приняты практические меры по внедрению прямого применения конституционных норм в деятельность всех государственных учреждений, в том числе судов.
В-третьих, судебно-правовые реформы будут гармонизированы с новым конституционным полем. В этом процессе приоритетной задачей является ориентирование деятельности судебных и правоохранительных органов на защиту прав, свобод и законных интересов человека.
В-четвертых, в целях реализации конституционного принципа соразмерности правового воздействия будет полностью пересмотрено свыше 150 таких мер в законодательных актах. В частности, будут проведены правовые реформы по исключению некоторых деяний из категории преступлений и изменению видов наказаний, отмене административной ответственности, вытекающей из гражданско-правовых отношений.
В-пятых, Конституцией страны строго закреплен принцип неприкосновенности чести и достоинства человека, поэтому одной из наших самых актуальных задач, несомненно, является борьба с любыми действиями, противоречащими его правам и интересам.
В этом направлении основное внимание будет уделено внедрению эффективных правовых механизмов предотвращения подобных случаев, а также совершенствованию деятельности Уполномоченного по правам человека Олий Мажлиса, Детского омбудсмана и других национальных институтов по правам человека.
В-шестых, основная цель государственных органов – обеспечить, чтобы человек и его интересы, благополучие и достойная жизнь народа заняли центральное место во всех реформах. За последние годы с этой целью было цифровизировано около 300 видов государственных услуг, населению оказано свыше 50 миллионов услуг.
В этой связи мы должны неуклонно продолжить работу по устранению бюрократических барьеров в отношениях между гражданином и государством, а также существующих в этом процессе коррупционных факторов.
В-седьмых, особое внимание мы уделяем также вопросу изучения Конституции на основе концепции «Новый Узбекистан – просвещенное общество». Парламент принял Национальную программу действий по изучению Конституции. Необходимо начинать изучать Основной закон с детского сада, полностью вовлечь в этот процесс образовательные учреждения всех уровней, разные слои населения, особенно государственных служащих. Поэтому при приеме на государственную службу следует внедрить систему проверки знания основ Конституции.
В-восьмых, важное значение в обеспечении верховенства Конституции и законов имеет повышение подотчетности государственных органов и должностных лиц общественности. В этом вопросе особое внимание уделяется поддержке институтов гражданского общества. В частности, за последние годы количество негосударственных некоммерческих организаций увеличилось почти на 40 процентов, на их поддержку направлено свыше 700 миллиардов сумов.
Наряду с этим мы должны усилить общественный контроль как важный элемент гражданского общества и продолжим осуществление конкретных практических мер по поддержке деятельности негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и углублению социального партнерства.
В разных регионах мира обостряются противоречия и конфликты, вооруженные столкновения. Перед нами возникают все новые проблемы. В нынешней чрезвычайно сложной и тревожной обстановке нам нужно еще больше сплотиться. Наш мужественный и мудрый народ, достойно преодолевший немало тяжелых испытаний и трудностей в своей истории, несомненно, хорошо понимает, что нам необходимо неуклонно следовать избранному пути.
Убежден, что на этом пути обновленная Конституция Республики Узбекистан будет для нас мощным источником сил, энергии и вдохновения.
Опираясь на Основной закон, вместе с нашим многонациональным, великодушным и благородным народом – творцом такой уникальной Конституции – мы обязательно достигнем своих высоких целей.
Все вместе мы построим Новый Узбекистан!
Еще раз искренне поздравляю вас, дорогие соотечественники, с Днем Конституции, желаю всем вам здоровья, мира и благополучия вашим семьям.