“Nurli maskan” yashil maskanga aylanmoqda
Shu kunlarda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarda mevali va manzarali ko‘chat ekish ishlari davom etmoqda. Buning natijasida katta yo‘l yoqalari, bo‘sh turgan yerlar bog‘-rog‘larga aylanmoqda.
Bugun “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida barcha ta’lim tashkilotlari vakillari ham qalb amri bilan ishtirok etib, bir donadan bo‘lsa-da, nihol ekishga harakat qilmoqda. Jumladan, Sirdaryo viloyatining Guliston tumanida joylashgan “Nurli maskan” maktab-internatida ham loyiha doirasida ko‘chat ekish ishlari amalga oshirildi. Unda viloyat Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi xodimlari, ushbu maktab jamoasi va ishchi xodimlar ishtirok etdi.
–“Yashil makon” umummilliy loyihada faol ishtirok etaylik” shiori ostida o‘tkazilgan aksiya doirasida muassasamiz hududiga jamoamiz bilan 300 dan ortiq manzarali va mevali nihollar, xususan, qora qarag‘ay, eman, qayrag‘och, bodom, o‘rik, olxo‘ri, gilos ko‘chatlari o‘tqazdik – deydi” Nurli maskan maktab-internati direktori Nigora Balikova. – Kelgusida ham bunday ishlarda yanada faol ishtirok etishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ydik.

Сад для школы-интерната «Нурли маскан»
В эти дни в рамках общенационального проекта «Яшил макон» в регионах продолжается работа по посадке плодовых и декоративных деревьев. В результате по обочинам дорог, на пустующих землях появляются сады.
Представители образовательных учреждений, принимающие участие в данном проекте, стремятся посадить больше саженцев. В частности, и на территории школы-интерната «Нурли маскан», расположенном в Гулистанском районе Сырдарьинской области, выполнена работа по посадке саженцев. В ней были задействованы сотрудники системы дошкольного и школьного образования, коллектив этой школы, рабочие и служащие.
– В рамках акции под девизом «Примем активное участие в общенациональном проекте «Яшил макон» на территории нашего учреждения было посажено более 300 саженцев плодовых и декоративных деревьев, в частности, карагач, миндаль, абрикос, черешня, – говорит директор школы-интерната Нигора Баликова. – Мы решили и в будущем активно участвовать в деятельности по озеленению окружающей среды.