O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Amerika Qo‘shma Shtatlarida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari tashrif doirasida 20 sentyabr kuni Nyu-York shahrida Futbol assotsiatsiyalari xalqaro federatsiyasi (FIFA) rahbari Janni Infantino, “Boston Consulting Group” kompaniyasi raisi Rich Lesser va kompaniyaning Markaziy Osiyo va Kaspiy mintaqasi bo‘yicha rahbari Rza Nuriyev, AQSHning eng yirik “Citigroup” moliyaviy korporatsiyasi raisi Jon Dugan, Jahon banki guruhi prezidenti Ajay Banga va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri vazifasini bajaruvchi Anvar ul-Haq Kakar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Prezidentimiz Janni Infantinoni 2023 yilgi futbol bo‘yicha ayollar o‘rtasidagi jahon chempionati muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston va FIFA o‘rtasidagi samarali sheriklik alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Futbolni rivojlantirish va yoshlarni keng jalb qilish bo‘yicha qo‘shma dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizda FIFAning yirik xalqaro tadbirlarini, shu jumladan, ayollar va o‘smirlar o‘rtasidagi birinchiliklarni tashkil etish va o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Federatsiya rahbari O‘zbekistonni 2024 yilda ilk bor FIFA shafeligidagi futzal bo‘yicha jahon chempionatiga mezbonlik qilishi bilan tabrikladi va uning yuqori saviyada o‘tkazilishiga muvaffaqiyatlar tiladi.
Shuningdek, Janni Infantino yurtimizda ommaviy va professional futbolni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, zamonaviy infratuzilma va ta’lim bazasini yaratish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlarni yuqori baholadi.
“Boston Consulting Group” kompaniyasi raisi Rich Lesser va Markaziy Osiyo va Kaspiy mintaqasi bo‘yicha rahbari Rza Nuriyev bilan uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari AQSHning ushbu konsalting kompaniyasi O‘zbekistondagi yirik korxonalarning boshqaruvini maqbullashtirish loyihalarida faol ishtirok etayotganini qayd etdi. O‘tgan yili Toshkent shahrida “Boston Consulting Group”ning ofisi ochildi.
Suhbatda sun’iy intellekt salohiyatidan foydalangan holda Bilimlar iqtisodiyotiga o‘tish bo‘yicha uzoq muddatli kompleks strategiyani, sanoatni rivojlantirish dasturini hamda O‘zbekiston energetika sohasini rivojlantirish “master rejasi”ni birgalikda ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Investorlar bilan O‘zbekiston hududlarini rivojlantirishga uzviy bog‘lagan holda ishlash samaradorligini oshirish, davlat korxonalari va banklarni transformatsiya qilish va xususiylashtirish, banklarning raqamli infratuzilmasini modernizatsiya qilish, shaharlarni rivojlantirish va energetikadagi loyihalarni ekspertiza jihatidan qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
AQSHning eng yirik “Citigroup” moliyaviy korporatsiyasi raisi Jon Dugan bilan uchrashuvda davlatimiz rahbari O‘zbekiston banklari va davlat korxonalari obligatsiyalarining xalqaro fond bozorlarida muvaffaqiyatli joylashtirilishiga ko‘maklashgan korporatsiya bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston yetakchisi “Citigroup”ning mamlakatimizda “Citibank” sho‘’ba banki ofisini ochish bo‘yicha rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
Uchrashuvda bank-moliya sohasini rivojlantirish, fond bozoridagi qimmatli qog‘ozlar jozibadorligi va likvidligini oshirish uchun samarali vositalarni joriy etish, mamlakatimiz kapital bozoriga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish borasida o‘zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
AQSH korporatsiyasi bilan hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlar va aniq ijro muddatlarini ko‘rsatgan holda “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
Ajay Banga bilan uchrashuvda O‘zbekiston bilan Jahon banki o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytirishning asosiy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ajay Bangani Jahon banki guruhi prezidenti lavozimida ish boshlagani bilan tabrikladi hamda uning rahbarligida bank rivojlanayotgan mamlakatlarning barqaror iqtisodiy rivojlanishiga faol ko‘maklashishni davom ettirishiga ishonch bildirdi.
Xususiylashtirish va samarali davlat boshqaruvi sohalarida bankning ekspertlik va texnik ko‘magini kengaytirish, karbonsizlashtirish, muqobil energetika, infratuzilma va kommunikatsiyalar, suv ta’minoti bo‘yicha loyihalarni moliyalashtirish va ularga xususiy investitsiyalar, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik asosida jalb qilish hamda Transafg‘on temir yo‘lini qurish kabi strategik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Ajay Banga, o‘z navbatida, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlar dasturini yuqori baholab, o‘zaro manfaatli sheriklikni bundan buyon ham rivojlantirishga tayyorligini bildirdi.
Bankning dunyo biznesi yetakchi vakillaridan iborat Maslahat kengashi O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar oqimini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishda ishtirok etishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston bankning eng yirik hamkor-benefitsiarlaridan biri hisoblanadi, so‘nggi olti yilda qo‘shma loyihalar portfeli besh barobardan ziyodga kengaydi.
2026 yilga qadar davrga mo‘ljallangan va jami 4 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutuvchi Hamkorlik dasturi Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining barcha ustuvor yo‘nalishlarini qamrab olgan.
Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri vazifasini bajaruvchi Anvar ul-Haq Kakar bilan muzokaralarda O‘zbekiston – Pokiston strategik sheriklik munosabatlarini, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari yil boshidan 75 foizga o‘sganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Shu davrda yuk tashish hajmi 50 foizga oshdi, 20 ta yangi qo‘shma korxona ochildi.
Davlatimiz rahbari Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovar ayirboshlashni oshirish uchun qulay sharoitlarni yaratish ishlarini davom ettirish muhimligini ta’kidladi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasida samarali hamkorlikni kengaytirish va kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. To‘qimachilik, farmatsevtika, elektrotexnika va turizm sohalarida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash yuzasidan, shu jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi nuqtai nazaridan fikr almashildi.
Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalda ilgari surish borasida birgalikda harakat qilish muhim ekani qayd etildi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlariga amaliy tashrifi yakunlandi.

На международной арене высоко оценивается проводимая в нашей стране программа необратимых реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Соединенные Штаты Америки с рабочим визитом.
Глава государства в рамках программы пребывания в Нью-Йорке 20 сентября провел встречу с главой Международной федерации футбольных ассоциаций (ФИФА) Джанни Инфантино, председателем компании «Boston Consulting Group» Ричем Лессером и главой компании в Центральноазиатском и Каспийском регионе Рза Нуриевым, председателем крупнейшей американской финансовой корпорации «Citigroup» Джоном Дуганом, президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой и исполняющим обязанности Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Анваром уль-Хаком Какаром.
Президент нашей страны искренне поздравил Джанни Инфантино с успешным проведением чемпионата мира 2023 года по футболу среди женщин.
С особым удовлетворением подчеркнуто плодотворное партнерство Узбекистана с ФИФА. Реализуются совместные программы и проекты по развитию футбола и широкому вовлечению молодежи.
Обсуждены вопросы организации и проведения крупных международных мероприятий ФИФА, включая женские и юношеские первенства у нас в стране.
Глава федерации поздравил Узбекистан с предстоящим первым чемпионатом мира по футзалу в 2024 году, организуемым под эгидой ФИФА, и пожелал успехов в его проведении на высоком уровне.
Джанни Инфантино также высоко оценил проводимую в Узбекистане масштабную работу по всесторонней поддержке массового и профессионального футбола, созданию современной инфраструктуры и образовательной базы.
В начале встречи с председателем компании «Boston Consulting Group» Ричем Лессером и главой компании в Центральноазиатском и Каспийском регионе Рза Нуриевым глава нашего государства отметил активное участие американской консалтинговой компании в проектах по оптимизации программы управления крупными предприятиями Узбекистана. В прошлом году в городе Ташкенте был открыт офис «Boston Consulting Group».
В ходе беседы были обсуждены вопросы совместной разработки долгосрочной комплексной Стратегии перехода на экономику знаний с использованием потенциала искусственного интеллекта, программы промышленного развития, а также «мастер-плана» развития энергетического сектора Узбекистана.
Были также рассмотрены перспективы реализации совместных проектов по повышению эффективности работы с инвесторами с привязкой к развитию регионов Узбекистана, трансформации и приватизации госпредприятий и банков, модернизации цифровой инфраструктуры банков, городского развития и экспертной поддержки энергетических проектов.
На встрече с председателем крупнейшей американской финансовой корпорации «Citigroup» Джоном Дуганом глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворное взаимодействие с американской корпорацией, при содействии которой были успешно размещены облигации узбекских банков и госпредприятий на международных фондовых рынках.
Лидер Узбекистана также поддержал планы «Citigroup» по открытию представительского офиса дочернего банка «Citibank» в нашей стране.
На встрече были обсуждены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества в области развития банковско-финансового сектора, внедрения эффективных инструментов для повышения привлекательности и ликвидности ценных бумаг на фондовом рынке, привлечения иностранных инвесторов на рынок капитала нашей страны.
Достигнуты договоренности о принятии «дорожной карты» по расширению сотрудничества с американской корпорацией с указанием действенных механизмов и конкретных сроков исполнения.
В ходе встречи с Аджаем Бангой были рассмотрены ключевые аспекты расширения полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком.
В начале беседы глава нашего государства поздравил Аджая Бангу с началом работы на посту президента Группы Всемирного банка и выразил уверенность, что под его руководством банк продолжит активно содействовать устойчивому экономическому росту развивающихся стран.
Обсуждены вопросы наращивания экспертного и технического содействия банком в сферах приватизации и эффективного государственного управления, финансирования и привлечения частных инвестиций, в том числе на основе государственно-частного партнерства, в проекты по декарбонизации, альтернативной энергетике, инфраструктуре и коммуникациям, водоснабжению, а также поддержке таких стратегических инициатив, как строительство Трансафганской железной дороги.
В свою очередь, Аджай Банга высоко оценил проводимую в нашей стране программу необратимых реформ и выразил готовность далее развивать взаимовыгодное партнерство.
Достигнута договоренность об участии Консультативного совета банка из числа ведущих мировых лидеров бизнеса в разработке мер по увеличению притока прямых инвестиций в Узбекистан.
Следует отметить, что Узбекистан является одним из крупнейших партнеров-бенефициаров банка, портфель совместных проектов вырос более чем в пять раз за последние шесть лет.
Текущая Программа сотрудничества до 2026 года, предусматривающая реализацию проектов на сумму 4 миллиарда долларов, охватывает все приоритеты Стратегии развития Нового Узбекистана.
В ходе переговоров с исполняющим обязанности Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Анваром уль-Хаком Какаром были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и развития многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах.
Стороны выразили удовлетворение ростом показателей взаимной торговли – на 75 процентов с начала года. За этот период объем грузоперевозок увеличился на 50 процентов, открыто 20 новых совместных предприятий.
Глава нашего государства подчеркнул важность продолжения работы по формированию благоприятных условий для увеличения товарооборота в рамках Соглашения о преференциальной торговле.
Отмечено наличие большого потенциала для расширения продуктивного сотрудничества между регионами двух стран и развития кооперационных связей. Рассмотрены также перспективы реализации совместных инвестиционных проектов в текстильной, фармацевтической, электротехнической и туристической отраслях.
Состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения региональной безопасности, в том числе в контексте развития ситуации в Афганистане.
Подчеркнута важность совместных усилий в деле практического продвижения проекта строительства Трансафганской железной дороги.