Ovul xotin-qizlari ish bilan ta’minlanmoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasida aholi, xususan, xotin-qizlar bandligini oshirish, ularni doimiy daromad manbai bilan ta’minlash, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Chimboy tumani Bolыs ovulida 820 dan ziyod aholi istiqomat qiladi. Ulardan 375 nafari xotin-qizlardan iborat. Hozirda 35 nafar xotin-qiz vaqtincha ishsiz bo‘lib, ularni ish bilan ta’minlashga ustuvor e’tibor qaratilmoqda. Bu jarayonda ishsiz fuqarolarni kasb-hunarga, tadbirkorlikka o‘rgatish muhim ahamiyat kasb etmoqda. Xususan, ovulda yashovchi Ayjan Jumanazarovaga oilaviy tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yishi uchun hokim yordamchisi tavsiyasi bilan “Agrobank” filiali tomonidan 15 million so‘m imtiyozli kredit ajratildi. Bu mablag‘ hisobiga Ayjan Jumanazarova xonadonida tikuvchilik faoliyatini yo‘lga qo‘yib, aholidan milliy va zamonaviy ko‘rinishdagi ko‘rpacha va yostiqlarga buyurtmalar olmoqda. Shu bilan birgalikda opa ovul xotin-qizlariga “Ustoz-shogird” an’anasi asosida tikuvchilik sir-asrorlarini o‘rgatmoqda.

Женщины аула обеспечиваются работой
В Республике Каракалпакстан осуществляется ряд мер по обеспечению занятости населения, в частности женщин, повышению их постоянных источников доходов, всесторонней поддержке.
В ауле Болыс Чимбайского района проживает более 820 человек. Из них 375 – женщины. В настоящее время 35 женщин являются безработными, приоритетное внимание уделяется обеспечению их работой. В этом процессе важное значение имеет обучение профессии, предпринимательству безработных граждан. В частности, жительнице аула Айжан Жуманазаровой по рекомендации помощника хокима филиалом «Агробанка» был выделен льготный кредит на 15 миллионов сумов для налаживания семейного предпринимательства. На эти средства Айжан Жуманазарова наладила в доме швейную деятельность. Берет заказы у местного населения на пошив национальных и современных подушек и ватных одеял. Наряду с этим она на основе традиции «Наставник-ученик» передает секреты швейного мастерства девушкам из аула.