Toshkent shahrida 31 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz ikki yilligi katta tantana qilindi.
Bayramda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, xalqimizni bu qutlug‘ sana bilan tabrikladi.
Mamlakatimiz rahbari o‘tgan davrda O‘zbekiston turli sinovlarda toblanib, tajriba orttirib, o‘zining aniq maqsadi va yo‘li, pozitsiyasiga ega bo‘lgan katta davlat sifatida shakllanganini ta’kidladi.
– Siz, azizlarning Vatanga mehr va sadoqat bilan qilayotgan har kunlik mehnatingiz O‘zbekiston mustaqilligini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Shu ma’noda, Istiqlol bayrami – barchamizning bayramimiz, mustaqil O‘zbekiston – barchamizning faxrimiz, iftixorimiz, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Albatta, xalqimiz mustaqillikka, bugungi farovonlikka osonlik bilan erishmagan. Bu yo‘lda ajdodlarimizning siyosiy va ma’rifiy intilishlari so‘nggi bir yarim asr davomida deyarli to‘xtamagan. Istiqlolga intilgan millat qahramonlari zulm va zo‘ravonlik qurboni bo‘lgan. Mamlakatimiz mustaqilligi tufayli ularning pok nomlari tiklanmoqda.
Mustabid tuzum davrida xalqimizning yeri, kuchi, bor salohiyati faqat dehqonchilikka yo‘naltirildi. “O‘zbek” deganda, faqat ertayu kech paxta dalasida mehnat qiladigan zahmatkash insonlar tasavvur qilinar edi. Paxta siyosati Orolni quritdi, ekologiyamizni inqirozga olib keldi, iqtisodiyotimizni, ta’lim tizimini izdan chiqardi.
Bugun paxtachilikda bozor iqtisodiyoti tamoyillari joriy etilib,  majburiy mehnatga va bolalar mehnatiga chek qo‘yildi. O‘qituvchi maktabga, shifokor shifoxonaga qaytdi. O‘zbekiston xalqaro “qora ro‘yxatlar”dan chiqarildi.
Siyosiy mustaqillik zamirida eng avvalo iqtisodiy mustaqillik yotishi hech kimga sir emas. Mehnat va mashaqqatlar bilan bu asos mustahkamlanib bormoqda. So‘nggi 6 yilda yurtimizda yalpi ichki mahsulot hajmi 1,5 martadan ziyod, tadbirkorlik sub’ektlari soni 2 karra ko‘paygani, sanoatdagi o‘sish 40 foizdan oshgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
– Lekin biz bugun bilan kechagi kunni emas, bugun bilan ertangi kunni taqqoslashimiz, ishimizni shu asosda tashkil etishimiz kerak. Zero, kelajak bugun biz tashlayotgan qadamlardan boshlanadi, – dedi Prezident.
Mamlakatimiz intilayotgan taraqqiyotning asosi ta’lim ekani ta’kidlanib, bu sohada qilinayotgan ishlar qayd etildi.
– Agar 3 ming yillik tariximizga nazar tashlaydigan bo‘lsak, ota-bobolarimiz asrlar mobaynida dunyo tamadduniga nafaqat jismoniy, balki intellektual mehnati bilan ulkan hissa qo‘shganiga guvoh bo‘lamiz. Biz jahonga faqat xomashyo emas, avvalo ilm-ma’rifat, ma’naviy boylik yetkazib bergan ne-ne ulug‘ zotlarning avlodimiz.  Hech shubhasiz, ularga xos bo‘lgan buyuk fazilatlar, ular yaratgan shonli an’analar bugun ham bizning qalbimizda, ongimizda, hayotimizda yashamoqda. Men ishonaman, biz bu tarixiy yo‘lni munosib davom ettirishga har tomonlama qodirmiz, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari o‘z nutqida bugun mamlakatimiz oldida turgan muhim masalalarga jamoatchilik e’tiborini tortdi. Ekologiyani asrash, suv, energiya va boshqa tabiiy resurslarni tejaydigan iqtisodiyotga tezroq o‘tish, innovatsion ishlab chiqarish korxonalarini barpo etish vazifasi dolzarb ekani qayd etildi.
– Hech qachon unutmasligimiz lozimki, tabiiy resurslar – bu kelajak avlodlarimizga ham tegishli bo‘lgan boylikdir. Shu bois, ulardan nafaqat bugungi, balki ertangi kunimizni ham o‘ylab, oqilona foydalanishimiz shart, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Yana bir muhim vazifa – jamiyat hayotining barcha sohalarida ayollar uchun teng imkoniyatlar yaratish ekani ta’kidlandi. Bu haqda gapirar ekan, Prezident ma’rifatparvar bobomiz Abdurauf Fitratning “xotin-qizlar – bu “millat onalaridir” degan so‘zlarini yodga oldi.
Insoniyat oxirgi yillarda qattiq sinovlar bilan yuzma-yuz kelgani, bunda irodasi mustahkam va birlashgan xalqlar barqaror rivojlanishi ta’kidlandi.
– O‘zbekistonning har bir farzandi xalqimizning birdamligi, mamlakat yaxlitligi uchun kurashib yashashni o‘z hayotining ma’nosi deb bilmog‘i kerak! Biz bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – vatanmiz, – dedi Prezident.
Xalqimiz hamisha tinchlik tarafdori bo‘lib kelgani, olis va yaqin mamlakatlar bilan do‘stlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari rivojlantirilishiga urg‘u berildi.
Oldindagi vazifalar qanchalik ulkan va murakkab bo‘lmasin, ularni elimiz birgalikda hal etishga qodir ekani ta’kidlandi.
– Tarixdan ma’lum: vaqtni – imkoniyatga, imkoniyatni – yutuqqa, yutuqni taraqqiyot poydevoriga aylantira olgan xalq – buyuk xalqdir. Bugun mehnatkash, mard va olijanob, mehr-oqibatli elimiz ayni shunday xalq bo‘lib maydonga chiqmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz bu yo‘lda fidokorona mehnat qilib kelayotgan yurtdoshlarimizga, butun xalqimizga minnatdorlik bildirdi.
– Barcha yutuq va g‘alabalarimizning ijodkori va bunyodkori bo‘lgan xalqimiz hamisha omon bo‘lsin! Go‘zal yurtimizda tinchlik va osoyishtalik bardavom bo‘lsin! Jonajon Vatanimizga ko‘z tegmasin! Mustaqilligimiz abadiy bo‘lsin, – deya so‘zini yakunladi Prezident.
Bayram katta konsert dasturi bilan davom etdi. Unda erksevar ajdodlarimiz orzusi, bugungi ozodlik shukuhi, xalqimizning kelajakka ishonchi va umidlari ifodalandi. Mamlakatimiz tinchligi yo‘lida halok bo‘lgan mard o‘g‘lonlar xotirasi yodga olindi. Mumtoz kuy-qo‘shiqlarda xalqimizning boy san’ati va qadriyatlari, folklor-etnografik jamoalarning chiqishlarida O‘zbekiston turli madaniyatlarni birlashtirgan makon ekani yorqin namoyon bo‘ldi.

Народ, который сумел превратить время – в возможность, возможность – в успех, а успех – в фундамент развития, это – великий народ
В городе Ташкенте 31 августа состоялись торжества по случаю тридцать второй годовщины государственной независимости Республики Узбекистан.
В мероприятии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев. Глава государства поздравил наш народ с этим знаменательным событием.
Лидер нашей страны отметил, что за прошедшее время Узбекистан, закалившись в испытаниях на пройденном пути и приобретя необходимый опыт, сформировался как суверенное государство, имеющее собственные конкретные цели, курс и позицию.
– Ваш, дорогие мои, каждодневный труд, наполненный любовью и преданностью Родине, служит дальнейшему укреплению независимости Узбекистана. В этом смысле будет правильным сказать, что праздник независимости – наш общий праздник, а независимый Узбекистан – наша общая гордость и честь, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Конечно, путь нашего народа к суверенитету, нынешнему благоденствию был нелегок. Политические и просветительские устремления наших предков в этом направлении набирали силу на протяжении последних полутора столетий. Были репрессированы герои нации, стремившиеся к свободе. Благодаря независимости их доброе имя восстанавливается.
До независимости земля, сила, весь потенциал нашего народа были поставлены на службу сельского хозяйства. Слово «узбек» ассоциировалось лишь с теми, кто днем и ночью трудится на хлопковых полях. Хлопковая политика иссушила Арал, привела к кризису нашу экосистему, вывела из строя нашу экономику, систему образования.
Сегодня в хлопководстве внедрены принципы рыночной экономики, искоренены принудительный и детский труд. Учитель вернулся в школу, врач – в больницу, Узбекистан исключен из международных «черных списков».
Ни для кого не секрет, что в основе политической независимости лежит прежде всего экономическая независимость. Прочным фундаментом для ее укрепления служат осуществленная за последние годы масштабная работа и достигнутые результаты. Наглядным подтверждением является то, что за последние шесть лет в стране объем валового внутреннего продукта вырос более чем в 1,5 раза, количество субъектов предпринимательства – в 2 раза, промышленный рост превысил 40 процентов.
– Однако нам нужно сравнивать сегодняшний день не со вчерашним, а с завтрашним днем, и организовать работу исходя из этого. Ведь будущее начинается с шагов, которые мы предпринимаем сейчас, – сказал Президент.
Подчеркнуто, что основой прогресса служит образование, отмечена проделанная работа в этой сфере.
– Трехтысячелетняя история нашей государственности свидетельствует о том, что наши предки всегда вносили огромный вклад в развитие мировой цивилизации не только своим физическим трудом, но и интеллектуальной деятельностью.
Мы являемся потомками великих личностей, обогативших мир не только материальными ресурсами, но прежде всего плодами науки, просвещения, духовными ценностями. Несомненно, присущие им высокие качества, созданные ими славные традиции и сегодня живут в наших сердцах, сознании, присутствуют в нашей повседневной жизни.
И я убежден, что мы способны достойно продолжить этот исторический путь, – отметил глава государства.
В своем выступлении Президент обратил внимание общественности на важных задачах, стоящих перед нашей страной сегодня. Это проблемы экологии, ускоренный переход к экономике, бережной к воде, энергии и другим природным ресурсам, создание инновационных производственных предприятий.
– Мы никогда не должны забывать о том, что природные ресурсы – это богатство, принадлежащее будущим поколениям. Поэтому нам нужно использовать их разумно, думая не только о сегодняшнем, но и о завтрашнем дне, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Еще одной нашей важной задачей является создание для женщин равных возможностей во всех сферах жизни общества. Говоря об этом, Президент привел слова великого предка-просветителя Абдурауфа Фитрата: «Женщины – это матери нации».
Отмечалось, что человечество в последние годы столкнулось с тяжелыми испытаниями, и устойчиво развиваться в таких условиях могут народы сплоченные, обладающие прочной волей.
– Каждый гражданин Узбекистана должен считать своим жизненным долгом обеспечение единства нашего народа, целостности страны. Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна! – сказал Президент.
Руководитель Узбекистана подчеркнул, что наш миролюбивый народ будет развивать отношения дружбы и взаимовыгодного сотрудничества с государствами ближнего и дальнего зарубежья.
Отмечалось, что какими бы важными и сложными ни были предстоящие задачи, у всех нас вместе достаточно сил и возможностей для их решения.
– Как свидетельствует история, народ, который сумел превратить время – в возможность, возможность – в успех, а успех – в фундамент развития, это – великий народ. Сегодня наш трудолюбивый, мужественный и благородный народ проявляет именно такие качества, – сказал глава государства.
Президент выразил благодарность всем соотечественникам, всему нашему народу, который самоотверженно трудится на этом пути.
– Да здравствует наш народ – созидатель всех наших достижений! Пусть в нашей прекрасной стране всегда царят мир и спокойствие! Пусть Всевышний всегда оберегает нашу Родину! Пусть вечной будет наша независимость! – этими словами завершил Президент свое выступление.
Праздник продолжился грандиозной концертной программой. В ней нашли отражение мечты наших предков о свободе, чувство счастья приобретения независимости, уверенное движение в будущее и надежды нашего народа. Почтена память отважных сынов, погибших во имя мирной жизни страны. В классических песнях и мелодиях ярко проявились богатое искусство и ценности нашего народа, в выступлениях фольклорно-этнографических коллективов – уникальная синергия различных культур в Узбекистане.