Senat raisi Toshkent shahrida ijtimoiy ob’ektlar bilan tanishdi, tadbirkorlar va aholi bilan uchrashdi
Shu kunlarda Oliy Majlis Senati a’zolari hududlarda bo‘lib, aholi bilan bevosita muloqotlar o‘tkazoqda.
Xususan, Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Norboyeva Toshkent shahrining Shayxontohur hamda Uchtepa tumanlari mahallalari, ijtimoiy-iqtisodiy ob’ektlarlarda bo‘lib, aholi vakillari, tibbiyot xodimlari, tadbirkorlik sub’ektlari bilan uchrashdi.
Dastlabki manzil - Shayxontohur tumanida yaqinda foydalanishga topishirilgan 41-sonli oilaviy poliklinika bo‘ldi. Ushbu tibbiyot muassasasi tumandagi beshta mahallada istiqomat qiluvchi 30 ming nafardan ortiq aholiga xizmat ko‘rsatadi. Uch qavatli binoda sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun barcha sharoitlar yaratilgan, tibbiyot xonalari zamonaviy tibbiy uskuna va jihozlar bilan ta’minlangan.
Oilaviy poliklinikada o‘tgan suhbat chog‘ida aholi sog‘lig‘ini saqlash borasida tumanda amalga oshirilayotgan ishlar, tibbiyotning birlamchi bo‘g‘inini aholiga yanada yaqinlashtirish, bunda patronaj xizmatlariga ko‘proq etibor qaratish, mazkur jarayonga xalq deputatlari mahalliy kengashlarini ham jalb etish yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Ko‘plab iqtisodiy-ijtimoiy masalalar yechimida tadbirkorlarning o‘rni muhim. Ular hududlarning rivojlanishi, aholini ish bilan ta’minlashda yetakchi kuchga aylanib bormoqda. T.Norboyeva Uchtepa tumani Katta Cho‘ponota mahallasida joylashgan qandolatchilik korxonasi faoliyati bilan tanishdi, uning ta’sischilari va xodimlari bilan suhbat qildi.
Bundan bir necha yillar avval o‘z xonadonida turli xil pishiriqlar tayyorlab, aholi dasturxoniga yetkazib bergan oila, biznesni rivojlantirish maqsadida dastlab qandolat do‘koni ochgan. Oilaviy biznes 2022 yilda tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan islohotlar natijasida maydoni 15 ming kvadrat metr bo‘lgan yangi, zamonaviy qandolatchilik fabrikasi darajasiga yetdi. 30 ta ishlab chiqarish sexida 500 xildan ortiq mahsulot tayyorlanayotgan korxonada 1,9 ming nafar kishi mehnat qilmoqda, ularning 60 foizini xotin-qizlar tashkil etadi.
Muloqot davomida xodimlarga munosib mehnat sharoitlarini yaratish, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, korxona hududi yaqinidagi mahallalarda “Yoshlar daftari”, “Ayollar daftari”ga kiritilgan fuqarolarni ish bilan ta’minlash masalalariga e’tibor qaratildi.
Tumanidagi “Sharq yulduzi” mahallasida esa nuroniylar, faollar va xotin-qizlar vakillari bilan samimiy ruhda o‘tgan uchrashuvda mahalla beshligi faoliyati, yoshlarga berilayotgan e’tibor, mahallalar infratuzilmasini yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirish kabi masalalar bo‘yicha fikr almashildi. Xususan, bugungi kunda asosiy e’tibor mahallaga qaratilayotgani, mahalladagi muammolarni mustaqil hal etish uchun “mahalla byudjeti” joriy etilgani, ijtimoiy daftarlar orqali aholi muammolari bartaraf etilayotgani va bu ishlar davom ettirilishi ham aytib o‘tildi.

Председатель Сената ознакомилась с социальными объектами, побеседовала с предпринимателями и жителями столицы
В эти дни члены Сената Олий Мажлиса находятся в регионах, где проводят непосредственный диалог с населением.
В частности, Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева посетила махалли Шайхантаурского и Учтепинского районов Ташкента, социальные и производственные объекты, встретилась с представителями населения, медицинскими работниками, предпринимателями.
Первым пунктом назначения стала недавно сданная в эксплуатацию семейная поликлиника №41 в Шайхантаурском районе столицы. Это медицинское учреждение обслуживает более 30 тысяч человек, проживающих в пяти махаллях района. В трехэтажном корпусе созданы все условия для оказания качественных медицинских услуг, кабинеты оснащены современным оборудованием и приборами.
В ходе беседы в семейной поликлинике были высказаны мнения о проводимой в районе работе по охране здоровья населения, дальнейшем приближении первичного звена здравоохранения к населению, усилении внимания к патронажным службам со стороны местных Кенгашей народных депутатов.
В настоящее время важна роль предпринимателей в решении многих социально-экономических вопросов. Они становятся движущей силой развития регионов, обеспечивают занятость населения. Т. Нарбаева ознакомилась с работой кондитерского предприятия, расположенного в махалле «Катта Чопонота» Учтепинского района, побеседовала с его учредителями и работниками.
Несколько лет назад семья готовила дома различную выпечку и поставляла ее к столу жителей. В целях развития бизнеса был открыт магазин. Благодаря реформам, направленным на поддержку предпринимателей, семейный бизнес в прошлом году перерос в новую современную кондитерскую фабрику, занимающую 15 тысяч квадратных метров. На предприятии трудятся 1900 человек, 60 процентов из них - женщины. Здесь в 30 производственных цехах готовят свыше 500 видов продукции.
В ходе диалога акцентировалось внимание на необходимости создания достойных условий труда для сотрудников и их социальной поддержки, обеспечении трудоустройства граждан из близлежащих к предприятию махаллей, включенных в «молодежную», «женскую» тетради.
В ходе встречи с представителями старшего поколения, активистами и женщинами в махалле «Шарк юлдузи» района состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как деятельность махаллинской «пятерки», внимание к молодежи, улучшение инфраструктуры махаллей, развитие предпринимательства. Подчеркивалось, что в настоящее время основное внимание уделяется махалле. Для самостоятельного решения ее проблем формируется бюджет махалли, через социальные тетради устраняются проблемы населения, и работа в этом направлении будет продолжена.