Aholining uzoq yillik muammosi hal bo‘ldi
Buxoro viloyati Romitan tumanining “Alisher Navoiy” va “Bobur” mahallalarini bog‘lovchi ko‘prik belgilangan hajmdan og‘ir bo‘lgan yuk avtomashinalarining qatnovi bois ta’mirtalab ahvolga kelib qolgan edi. Fuqarolar ushbu muammoni yechimini hal etib berishlarini so‘rab tegishli idoralarga murojaat qilgan.
Aholining bir necha yillik orzusi ushaldi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 24 oktyabrdagi 614-sonli qaroriga asosan Buxoro viloyati Romitan tumani “A.Navoiy” mahalla fuqarolar yig‘ini hududidan o‘tuvchi 4k-168d “4R-48 avtoyo‘lidan 4R-68 avtoyo‘liga Shaxobcha” avtomobil yo‘lining PK06+00 dagi ko‘prikni rekonstruksiya qilish natijasida zamonaviy tarzda yangi ko‘prik qurilib, foydalanishga topshirildi.
Ochilish marosimida sektor rahbarlari, tuman hokimi o‘rinbosarlari, tegishli tashkilot, korxona vakillari, tuman IIB, YHXB vakillari, qolaversa, mahalliy aholi, nuroniy otaxonlar hamda mahalla faollari qatnashdi. Ochilish marosimida Romitan tumani hokimi Umidjon Barnoyev ishtirok etdi. Yangi qurilgan ko‘prik xalqqa uzoq yillar mobaynida samarali xizmat qilishini ta’kidladi. Ko‘prik qurilishida ishtirok etgan barchaga o‘z minnatdorligini bildirdi.
Nuroniy otaxonlar ko‘prikni ochib beruvchi ramziy tasmani kesib, uning birinchi foydalanuvchilari bo‘ldi. Ochilish davomida yaxshi niyatlar bilan qur’on tilovat qilindi. Ko‘prik qurilishida ishtirok etgan Romitan tumani yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi xodimlariga tuman hokimligining esdalik sovg‘alari topshirildi.
Ma’lumot uchun ushbu hududdagi 40 ming nafar fuqaroga xizmat qiladigan ko‘prikning uzunligi 30 metrni, eni esa 15 metrni tashkil etadi. Yangi ko‘prik 30-40 tonnagacha yuk ko‘tarish quvvatiga ega. Loyihaning umumiy qiymati 2 milliard 167 million so‘mni tashkil etib, qurilish ishlari Romitan tumani yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi tomonidan amalga oshirildi.

Решилась многолетняя проблема населения
Мост, связывающий махалли имени «Алишера Навои» и «Бабура» в Ромитанском районе Бухарской области, из-за передвижения по нему большегрузных машин требует ремонта.
Для решения этой проблемы граждане обратились в соответствующие ведомства. На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 октября 2022 года было принято решение о реконструкции моста. И вот осуществилась мечта жителей – мост реконструировали, он обрел современный облик.
Длина моста - 30 метров, а ширина – 15 метров. Мощность нового моста рассчитана на поднятие 30-40 тонн. Общая стоимость проекта составила 2 миллиарда 167 миллионов сумов. Строительную работу осуществило унитарное предприятие по эксплуатации автомобильных дорог Ромитанского района.
В мероприятии, организованном по случаю открытия моста, участвовали руководители секторов, заместители хокима района, представители соответствующих организаций и предприятий, ОВД, ДПС, местные жители, ветераны и активисты махалли.
Хоким Ромитанского района Умиджон Барноев выразил признательность всем, кто участвовал в реконструкции моста, и отметил, что мост долгие годы будет служить народу.
Ветераны перерезали символическую ленту и стали первопроходцами. Были зачитаны суры из Корана.
Сотрудникам унитарного предприятия эксплуатации дорог Ромитанского района, принимавшим участие в строительстве моста, вручили памятные подарки хокимията района.