Davlatimiz rahbari dastlab Samarqand darvoza mahallasida barpo etilgan kasbga yo‘naltirish markazida bo‘ldi. Bu yerda yoshlar va ayollarga savdo, marketing, moliya, axborot texnologiyalari sohalaridagi zamonaviy kasblar o‘rgatiladi. Keyinchalik ularning yuqori daromadli ish topishiga ham ko‘maklashiladi. Markaz atrofi obodonlashtirilgan, ishkomlar o‘rnatilib, toklar ekilgan.
Shu yerda kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash chora-tadbirlari taqdimot qilindi. 10 may kuni ushbu masala bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda salohiyatli tadbirkorlarni yangi ish o‘rinlari yaratishga rag‘batlantirish taklifi bildirilgan edi.
Masalan, Shayxontohur tumanida 51 ta mahalla bor. Salohiyati yuqori tadbirkorlar 100 dan ziyod. Shartnoma asosida ularga mahallalardagi ishsizlar biriktirilmoqda. Unga ko‘ra, davlat sharoit yaratadi, tadbirkorlar aholini kasbga o‘qitib, ish bilan ta’minlaydi.
– Bu ikki tomonlama manfaatli, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Hozir ko‘p tadbirkorlar faoliyatini kengaytirmoqchi, hammaga malakali ishchi kerak. Maqsadimiz – korxonalar amaliy monomarkazga aylanib, sohaga mutaxassis tayyorlasin. Buning uchun davlat infratuzilma, moliya, soliq bo‘yicha yengilliklar beradi. Ish o‘rinlari ko‘paygani, aholining xarid qobiliyati oshgani hisobidan bu pul pirovardida iqtisodiyotga qaytib tushadi. Eng muhimi, bu amaliyot yoshlar uchun faqat ish o‘rganish emas, hayot maktabi bo‘ladi.
Taqdimotda Shayxontohurning turizm salohiyatini ishga solish bo‘yicha takliflar ham ko‘rib chiqildi. Poytaxt tumanlari hokimlari Janubiy Koreya, Singapur kabi davlatlar tajribasini o‘rganishi zarurligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari ushbu markazdagi sport-sog‘lomlashtirish majmuasini ham kirib ko‘rdi. Unda yopiq suv havzasi va sport zali mavjud.
Bu yerda sportning sakkiz turi bo‘yicha to‘garaklar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Prezidentimiz sport zalida mashg‘ulotlarda qatnashayotgan yoshlar bilan muloqot qildi.
– Sport bilan shug‘ullangan yoshlar doimo hayotda o‘z o‘rnini topib ketadi, tartib-intizomli bo‘ladi, sheriklarini ham sportga jalb qiladi. Bu borada sizlarga barcha sharoitlarni yaratib beramiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Shundan so‘ng Prezident tumandagi nodavlat ta’lim muassasasini borib ko‘rdi.
Ming o‘rinli bu maktab ingliz tili, sharq tillari va aniq fanlarni o‘rgatishga ixtisoslashgan. Muassasada o‘quv va kompyuter xonalari, STEM laboratoriyasi, kutubxona, oshxona, sport zali, basseyn mavjud.
Maktabning yangi binosi o‘tgan yili sentyabr oyida foydalanishga topshirilgan. Bugun bu yerda 800 nafardan ortiq o‘quvchi ta’lim oladi.
Maktabda o‘qitish metodikasi o‘zgarmasa, ta’lim sifati ham, mazmuni ham, muhit ham o‘zgarmaydi, – degan edi davlatimiz rahbari ta’lim tizimidagi islohotlarga daxldor uchrashuvlardan birida. Va, ayni masala bugun sohadagi yangilanishlarning muhim mezoniga aylangan.
Mazkur maktabdagi o‘quv va mashg‘ulotlar mamlakatimizda yoshlarni kamida ikkita xorijiy til va bitta hunarga o‘rgatish talabiga mos. Maxsus jihozlangan xonalarda o‘quvchilar tikuvchilik, duradgorlik, kompyuter sirlarini o‘rganmoqda. Yoshlarning qiziqishlariga mos turli to‘garaklar ham tashkil etilgan.
Prezidentimiz ushbu maktab tajribasi asosida kichik hududda ko‘p o‘quvchi o‘rinlarini yaratish, nodavlat maktablarda ta’lim sifatini nazorat qilish muhimligini ta’kidladi.
O‘quvchilar bilan muloqotda bilim eng yaxshi investitsiya ekani, davlat yoshlarning zo‘r mutaxassis bo‘lib, kelajakda yo‘lini topishi uchun barcha sharoitlarni yaratishi qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Shayxontohur tumanidagi Jangoh mahallasida ham bo‘ldi.
Mamlakatimizda quyi tizimga qaratilayotgan e’tibor ushbu mahallada ham namoyon. Fuqarolar yig‘ini binosi, ko‘p qavatli uylar zamonaviy qiyofaga ega. Maydonchalar va ichki yo‘llar tekislanib, atrofi obodonlashtirilgan. Bolalar o‘yingohi va avtoturargoh tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari bu ishlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla raisi va vakillari bilan suhbatlashdi.
– Mahallada “beshlik” tizimini joriy qilib, keng imkoniyatlar berdik. Bugun ular aholi bilan davlat o‘rtasida ko‘prik. Bu ko‘prik qancha adolatli, shaffof, mustahkam bo‘lsa, xalqimiz shuncha rozi bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jangoh mahallasida 6 ming 700 nafardan ziyod aholi yashaydi. O‘ndan ortiq maishiy xizmat va yuzdan ziyod savdo do‘konlarida mahalla yoshlari ham ishlamoqda. Aholining mazmunli hordiq chiqarishi uchun ham sharoitlar yaratilgan.
Har bir mahallaga kirib borish, odamlarning istak va talabini manzilli o‘rganish davlat siyosati darajasidagi masala sanaladi. Jangoh mahallasida ham ishsiz fuqarolar bilan muloqot qilinib, ularning bandligini ta’minlash choralari ko‘rilmoqda. Ijtimoiy daftarlarga kiritilgan 230 nafardan ortiq fuqaro doimiy e’tiborda.
Davlatimiz rahbari “Yangi Jangoh” boshqaruv servis kompaniyasi faoliyati bilan ham tanishdi. U mahalladagi 52 ta ko‘p qavatli uyga xizmat ko‘rsatadi. 24 nafar mutaxassis va maxsus texnikalar doim shay holatda. Hisob-kitoblarda billing tizimi yo‘lga qo‘yilgan. Aholiga qulaylik yaratish maqsadida “Mening uyim” mobil ilovasi joriy etilgan.
Mutasaddilar bilan suhbatda kommunal tarmoqlarni yangilab borish, aholi ishonchini qozonib, to‘lovlar barqarorligini ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Mahalla ayvonida odamlar bilan samimiy suhbat bo‘ldi.
– Biz faoliyatimizning birinchi kunidan hamma ishlarni mahallada amalga oshiryapmiz. Chunki bu insonga eng yaqin tizim. Mahallangizdagi obodlik bir misol. Bunday ishlar faqat Toshkentda emas, Qoraqalpog‘istonu Xorazmda ham, Qashqadaryoda ham, hamma joyda qilinyapti. Xalqimizning o‘zi – adolatli hakam. Bugun yurtimizdagi har bir inson ijobiy o‘zgarishlarni sezyapti. Endi bu ishlarni davom ettirib, moliya, soliq, bandlik kabi idoralarning kamida 30 foiz vakolatlarini mahalla darajasiga tushiramiz. Bu – insonlarning og‘irini yengil qiladigan, ularga sifatli xizmat ko‘rsatadigan xalqchil tizim bo‘ladi, – dedi Prezident.
Nuroniy otaxon va onaxonlar mahalladagi, umuman, yurtimizdagi o‘zgarishlardan xursandligini ta’kidlab, duolar qildi.
Prezidentimiz shu mahalla yaqinida, Abdulla Qodiriy ko‘chasidagi xiyobonda barpo etilgan istirohat yo‘lagini ham ko‘zdan kechirdi.
Gavjum shaharda, ko‘p qavatli uylar yaqinida yashil hududlar, istirohat bog‘lari tashkil etish ham aholi uchun qulaylik yaratishga qaratilgan tashabbuslar sirasiga kiradi.
Ushbu istirohat yo‘lagining umumiy uzunligi 3 kilometrdan ortiqni tashkil etadi. Bu masofada olib borilgan ishlar natijasida 11 gektar maydon butunlay yangi qiyofaga kirib, obodonlashtirildi.
Qalin daraxtzor va o‘ziga xos landshaft dizayni umumiy uyg‘unlik kasb etadi. Yo‘lak bo‘ylab joylashtirilgan o‘rindiqlar, 10 ga yaqin savdo rastalari, favvoralar bu yerda sayr qilayotganlarga qo‘shimcha qulaylik yaratadi. Bu maskan aholi va xorijlik turistlar uchun yana bir diqqatga sazovor joyga aylanishi ta’kidlandi.

Создание удобств людям, адресное изучение их пожеланий – вопрос уровня политики государства
Президент Шавкат Мирзиёев 12 мая в целях ознакомления с условиями жизни населения и проводимой созидательной работой посетил Шайхантахурский район города Ташкента.
Сначала глава государства ознакомился с работой центра профессиональной ориентации, открывшегося в махалле Самарканд дарвоза. Здесь молодежь и женщины обучаются современным профессиям в области торговли, маркетинга, финансов и информационных технологий. В дальнейшем выпускникам окажут помощь в поиске высокооплачиваемой работы. Территория вокруг центра благоустроена, посажен виноград.
Здесь состоялась презентация мер по сокращению бедности и обеспечению занятости населения. На совещании по этим вопросам, состоявшемся 10 мая, было предложено стимулировать предпринимателей к созданию новых рабочих мест.
Например, в Шайхантахурском районе расположена 51 махалля. Предпринимателей с высоким потенциалом насчитывается более 100. На основе договора за ними закрепляются безработные в махалле. Государство создаст условия, а предприниматели обучат население профессиям и обеспечат работой.
– Это выгодно обеим сторонам, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Сейчас многие предприниматели хотят расширить свою деятельность, всем нужны квалифицированные работники. Наша цель – превращение предприятий в практические моноцентры, которые готовят специалистов для сферы. Государство предоставит необходимую для этого инфраструктуру, финансовые, налоговые льготы. За счет увеличения рабочих мест, роста покупательной способности населения эти вложения в итоге вернутся в экономику. Самое важное, эта практика не только позволит молодежи приобрести профессию, но и станет школой жизни.
В ходе презентации рассмотрены также предложения по задействованию туристического потенциала Шайхантахура. Отмечалось, что хокимы районов столицы должны изучать опыт Южной Кореи, Сингапура и других стран
Глава государства побывал также в спортивно-оздоровительном комплексе центра, в котором имеются крытый бассейн и спортивный зал.
Здесь налажена работа кружков по восьми видам спорта.
В спортивном зале Президент побеседовал с тренирующейся здесь молодежью.
– Молодежь, занимающаяся спортом, обязательно найдет свое место в жизни, будет дисциплинированной, начнет привлекать своих друзей к занятиям спортом. Для этого мы создадим все условия, – сказал глава государства.
Затем Президент посетил районное негосударственное образовательное учреждение.
Школа, рассчитанная на тысячу учеников, специализируется на английском и восточных языках, точных науках. Здесь имеются учебные и компьютерные классы, STEM-лаборатория, библиотека, столовая, спортивный зал и бассейн.
Новое здание школы сдали в эксплуатацию в сентябре прошлого года. Сегодня в нем занимаются более 800 школьников.
На одной из встреч, посвященных реформам в системе образования, глава государства сказал: если не изменить методику преподавания в школе, не изменятся ни качество, ни содержание, ни атмосфера образования. Этот вопрос сегодня стал важным критерием обновления в сфере.
В этой школе учебный процесс построен так, чтобы учащиеся освоили минимум два иностранных языка и приобрели одну профессию. В специально оснащенных мастерских проводятся занятия по швейному, столярному делу, обслуживанию компьютеров. Организованы также кружки по интересам.
Президент отметил важность использования опыта этой школы для создания максимального количества ученических мест в условиях ограниченности территории, а также контроля за качеством образования в негосударственных школах.
В беседе с учащимися отмечалось, что знания являются лучшей инвестицией, и государство будет создавать все условия для того, чтобы молодежь приобретала профессии и получала путевку в будущее.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Жангох Шайхантахурского района.
Сегодня махалля является ярким отражением проявляемого в нашей стране внимания к органам местного самоуправления. Сход граждан и многоквартирные дома приобрели современный облик. Территория благоустроена, выполнен ремонт внутренних дорог, организованы детские игровые площадки и автостоянка.
Глава государства ознакомился с проделанной работой, поговорил с председателем и представителями махалли.
– Мы внедрили в махалле «систему пяти» и предоставили ей широкие возможности. Сегодня махалля – это мост между населением и государством. Чем справедливее, прозрачнее, прочнее этот мост, тем довольнее будет наш народ, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В махалле проживают более 6,7 тысячи человек. Местная молодежь трудится более чем в десяти пунктах бытового обслуживания и свыше ста магазинах. Созданы условия для содержательного досуга населения.
Вхождение в каждую махаллю, адресное изучение пожеланий и требований людей считается вопросом уровня политики государства. В махалле Жангох также проводятся диалоги с безработными гражданами, принимаются меры по обеспечению их занятости. Под постоянным вниманием более 230 граждан, внесенных в социальную тетрадь.
Глава государства также ознакомился с деятельностью управляющей сервисной компании «Янги Жангох», которая обслуживает 52 многоэтажных дома в махалле. Всегда наготове 24 специалиста и спецтехника, внедрена биллинг-система расчетов. Для удобства населения запущено мобильное приложение «Менинг уйим».
Ответственным лицам даны указания по обновлению коммунальных сетей, обеспечению доверия между поставщиками и пользователями услуг.
Состоялась искренняя беседа с жителями.
– Мы с первого дня нашей деятельности осуществляем все преобразования в махалле, потому что это самая близкая к людям система. Проведенное благоустройство в вашей махалле тому пример. Такая работа ведется не только в Ташкенте, но и в Каракалпакстане, Хорезме, Кашкадарье – повсюду. Наш народ – справедливый судья. Сегодня все в нашей стране чувствуют позитивные перемены. Теперь в продолжение этой работы мы передадим махалле не менее 30 процентов полномочий финансовых, налоговых органов и ведомств занятости. Это будет удобная система, которая упростит жизнь людям и улучшит качество услуг, – сказал Президент.
Представители старшего поколения отметили, что рады видеть изменения в своей махалле и стране в целом, прочитали дуа.
Президент также осмотрел организованную рядом с махаллей прогулочную аллею вдоль улицы Абдуллы Кадыри.
Зеленые территории, парки отдыха в многолюдном городе, вблизи многоэтажных домов создают дополнительные удобства для населения.
Общая протяженность прогулочной аллеи – более 3 километров. В результате проведенной здесь работы по благоустройству полностью изменился облик площади в 11 гектаров.
Плотно растущие деревья и своеобразный ландшафтный дизайн гармонично вписываются в пространство. Для комфортного отдыха людей на протяжении всей аллеи установлены скамейки, работают почти 10 торговых точек, фонтаны. Отмечалось, что это место станет еще одной достопримечательностью для жителей и иностранных туристов.