Muammolar sayyor qabullarda hal etilyapti
Toshkent viloyati Bo‘ka tumani “Bo‘ston” MFY Yoshlar istirohat bog‘ida Respublika ishchi guruhining ommaviy qabuli bo‘lib o‘tdi. Unda Prezident Xalq qabulxonasi mas’ullari, Oliy sud raisi, Bosh prokuror, Ichki ishlar vaziri va Toshkent viloyati hokimi ishtirok etib, ming nafardan ziyod aholidan tushgan murojaatlar o‘rganildi.
Muhimi, bu kabi ochiq, jonli muloqotlar orqali “Inson qadri uchun!” g‘oyasini amalda qaror toptirishga xizmat qilyapti. Bu esa Toshkent viloyati aholisi muammolari bilan ishlashni samarali tashkil etish, hududlarda yechimini kutayotgan masalalarni “mahallabay” o‘rgangan holda joyida, tezkor hal etish imkonini bermoqda. Qabul davomida Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev ijtimoiy himoya, sog‘liqni saqlash, tadbirkorlik, oila, xotin-qizlar, mehnat va bandlik kabi 20 dan ziyod yo‘nalishlardagi 50 nafardan ortiq murojaatchilar bilan suhbatlashib, qonuniy tartibda hal qilishga ko‘maklashdi. Ayrim fuqarolarga shu yerning o‘zida zarur tavsiyalarini berdi.
– Ko‘p yillardan buyon Qozog‘istonda ishlar edim, – deydi hududda yashovchi Qudratilla Rahmonov. – Mahallamda novvoychilik qilishni rejalashtirganman. Tadbirkorligimni boshlash uchun boshlang‘ich mablag‘ kerak bo‘lyapti. Viloyat hokimi bilan suhbatda tijorat bankidan 36 million so‘mgacha imtiyozli kredit olishga yo‘llanma oldim. Bank xodimlari tavsiyasi bilan endi yangi ishni yo‘lga qo‘ymoqchiman. Qabullar davomida ijtimoiy himoyaga muhtoj o‘nlab murojaatchilarga salomatliklarini tiklashi, davolanishi, bepul jarrohlik amaliyotini o‘tkazishi uchun yo‘llanmalar ajratildi.

В молодежном парке культуры и отдыха махалли «Бустон» Букинского района Ташкентской области состоялся прием Республиканской рабочей группы.
В нем участвовали ответственные работники Народной приемной Президента, председатель Верховного суда, Генеральный прокурор, министр внутренних дел и хоким Ташкентской области.
На приеме рассмотрены обращения свыше тысячи жителей. Главное, такие открытые, прямые диалоги служат практической реализации принципа «За достоинство человека». Это позволяет эффективно организовать работу для решения проблем населения, оперативно решать вопросы на основе изучения «махаллабай».
Хоким Ташкентской области З. Мирзаев побеседовал с 50 гражданами. Были обсуждены темы социальной защиты, медицины, предпринимательства, трудоустройства, а также проблемы женщин. Была оказана помощь в законном решении данных вопросов. Некоторым гражданам даны необходимые рекомендации.
- Я многие годы работал в Казахстане, - говорит житель области Кудратилла Рахмонов. – Планирую открыть пекарню в своей махалле, для того нужны средства. Хоким дал направление для получения льготного кредита до 36 миллионов сумов в коммерческом банке.