Huquq ustuvorligi indeksi reytingi yakunlari bo‘yicha 7 ta yo‘nalishda 32 ta indikatorda Buxoro viloyati birinchi o‘rinni egallagan
Bu haqida Viloyat prokurori Mahmud Istamov Xalq deputatlari viloyat Kengashining navbatdagi sessiyasidagi hisobotida ma’lum qildi.
Sessiya ishida Xalq deputatlari viloyat Kengashi deputatlari, tegishli boshqarmalar, tashkilotlar hamda muassasalar rahbarlari, siyosiy partiyalar yetakchilari, jamoat tashkilotlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashdi.
Sessiyani Xalq deputatlari viloyat Kengashi raisi, viloyat hokimi Botir Zaripov olib bordi.
Ma’lum bo‘lishicha, Respublika miqyosida viloyatlarning Huquq ustuvorligi indeksi reytingi yo‘lga qo‘yilgan. 60 ga yaqin davlat organlari va idoralar, mahalliy hokimliklar, fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan shakllantirilgan 85 mingdan ortiq statistik ma’lumotlar, 23,5 ming nafar aholi hamda ekspertlar o‘rtasida o‘tkazilgan sotsiologik so‘rovlar natijasiga ko‘ra aniqlanadi.
2022 yilda e’lon qilingan reyting yakunlari bo‘yicha 7 ta yo‘nalishda 32 ta indikatorda Respublikaning 14 ta hududi o‘rtasida Buxoro viloyati birinchi o‘rinni egallagan.
Bu yutuqlarda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi idoralar bilan bir qatorda prokuraturaning ham alohida o‘rni bor.
Lekin, ushbu reytingda viloyat Fuqarolar huquq va erkinliklarining ta’minlanishi yo‘nalishida 8-o‘rinni, Korrupsiyaga qarshi kurashishning samaradorligi yo‘nalishida 6-o‘rinni egallagan.
Mazkur yo‘nalishlardagi ko‘rsatkichlarning nisbatan past bo‘lishi sabablari tahlil qilingan. Ayni paytda ushbu sohalarda prokuror nazoratini yanada kuchaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.

Индекс верховенства закона: Бухарская область на первом месте по 32 индикаторам
Об этом заявил прокурор области Махмуд Истамов в своем отчете на очередной сессии областного Кенгаша народных депутатов.
В работе сессии приняли участие депутаты областного Кенгаша народных депутатов, руководители соответствующих управлений, организаций и учреждений, лидеры политических партий, представители общественных организаций и средств массовой информации.
Заседание сессии вел председатель областного Кенгаша народных депутатов, хоким области Ботир Зарипов.
Известно, что в масштабах республики налажен рейтинг по определению индекса верховенства закона. Более 85 тысяч статистических данных, сформированные около 60 государственными органами и ведомствами, местными хокимиятами и институтами гражданского общества, определяются по результатам социологических опросов, проведенных среди 22 500 представителей населения и экспертов.
По итогам 2022 года Бухарская область среди 14 регионов республики заняла первое место в рейтинге по 32 индикаторам в 7 направлениях. В этих достижениях наряду с другими правоохранительными органами отдельное место занимает и прокуратура области.
Однако по обеспечению прав и свобод граждан область занимает только 8-е место, а по эффективности борьбы с коррупцией – 6-е место. Проведен анализ, в чем причина того, что показатели по этим направлениям низкие. В настоящее время отдельное внимание уделяется дальнейшему усилению прокурорского надзора в данных сферах.