Prezident tashrifidan so‘ng: Mahallalarni obod, aholi turmushini farovon qilish borasidagi ishlar izchil davom etmoqda
Andijon tumanidagi Sadda tagi mahallasi yaqin yillargacha yo‘llari yaroqsiz, tungi yoritqichlari yo‘q, bolalar bog‘chasiga ehtiyoji bor hudud edi. Elektr transformatorlar umrini o‘tab bo‘lgani, ayrim ko‘chalarga ichimlik suvi tashib kelingani odamlarning yana bir tashvishi bo‘lgan.
So‘nggi yillarda mamlakatimizning barcha hududlarida mahallalardagi muammolarni bartaraf etish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, qishloq va mahallalardagi yo‘l infratuzilmasi, kommunikatsiya tarmoqlari hamda ijtimoiy soha ob’ektlarida qurilish, obodonlashtirish ishlari olib borildi. Joylarda aholiga xizmat ko‘rsatish shoxobchalari tashkil etishga e’tibor ortdi.
Turmush sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar Sadda tagi mahallasida ham o‘z ifodasini topdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 fevral kuni Andijon viloyatiga tashrifi doirasida ushbu mahallada ham bo‘ldi. Mahalla faollari, nuroniylar, yoshlar va hudud mutasaddilari bilan suhbatlashdi.
Bugun bu mahalla misolida kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar Andijon bo‘ylab yangi bosqichga ko‘tarildi.
– Prezidentimiz tashrifidan barchamiz juda mamnun bo‘ldik, – deydi mahalla raisi Sarvinoz Qodirova. – Mahallamizni yanada obod, odamlarni rozi qilish uchun nimalarga ahamiyat qaratishimiz lozimligi haqida topshiriqlar oldik. Biz bir narsaga amin bo‘ldik, davlat rahbari har bir hudud aholisi barcha qulayliklarga ega sharoitlarda yashashini chin yurakdan istaydi. Buning uchun hamma imkoniyatlarni yaratib bermoqda.
Mahallamizda 3 ming 600 nafardan ortiq aholi istiqomat qiladi. Sadda tagida ko‘p qavatli aholi turar joylari yo‘q, hovli tipidagi 660 ta xonadon mavjud. Shundan kelib chiqib, aholi har bir qarich yerdan ham unumli foydalanishga harakat qiladi. Prezident bu boradagi ishlarni yanada yaxshi tashkil qilishimiz uchun nimalarga ahamiyat qaratishimiz lozimligini ta’kidladi. Masalalarni o‘z vaqtida hal qilish uchun mutasaddilarga topshiriqlar berdi. Bu topshiriqlar faqat Sadda tagining ravnaqi uchun emas, balki mamlakatimizning boshqa hududlari rivoji uchun ham muhim deb o‘ylayman.
Sadda tagi mahallasi binosi o‘tgan yili yangi qurildi. Shuningdek, 1,5 kilometrlik velosiped yo‘lagi tashkil etildi. Mahallaga ajratilgan mablag‘ hisobidan jami 21,5 ming kvadrat metr ichki yo‘l va piyodalar yo‘laklariga asfalt hamda sement-beton yotqizish ishlari amalga oshirildi. Chek va Yangi turmush ko‘chalarining mahalla hududidan o‘tgan 2,5 kilometr qismi rekonstruksiya qilindi.
bugungi kunda mahallaning drayveri issiqxona va dehqonchilik hisoblanadi. Keyingi yillarda “Har bir oila – tadbirkor” dasturi asosida parrandachilik, uzumchilik, intensiv texnologiyalar asosida baliq yetishtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shuningdek, mahalla hududida mavjud 1 ta tekstil korxonasi, 3 ta oziq-ovqat do‘koni va 2 ta avtomobillarga xizmat ko‘rsatish ustaxonasi kabi tadbirkorlik sub’ektlari, ijtimoiy soha ob’ektlari sonini oshirishga ahamiyat berilmoqda.
Prezident mahalla ahli bilan suhbatda aholini uy-joy bilan ta’minlash masalasiga e’tibor qaratar ekan, Andijon aholisi juda zich joylashgan hudud ekanligini alohida ta’kidlagan edi.
Mahalladagi Diyorbek Mamadaliyevlar uyida ham besh oila yashaydi. Xonadon hovlisida tajriba tariqasida zamonaviy yig‘ma uylar qurilgan. Prezidentning shu xonadonda mehmon bo‘lgani, yangi uyning qulayliklari haqida mezbonlar bilan suhbatlashganini mahalla ahli o‘zaro suhbatlarda ko‘p yillar eslashi shubhasiz.
– Bunday yig‘ma uy-joylar hamyonbop, issiq-sovuqqa hamda yong‘inga chidamli. Shovqin o‘tkazmaydi, – deydi viloyat mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Akmaljon To‘lanov. – Aholi tadbirkorlik bilan shug‘ullansa, daromad topsa bunday uylardan ipoteka krediti asosida sotib olsa bo‘ladi. To‘lov qobiliyati juda yuqori bo‘lishi shart emas. Shu yo‘nalishda faoliyat olib boradigan tadbirkorlar bilan gaplashdik. Uylarning bir kvadrat metrining narxi 2 million 200 ming so‘mdan boshlanadi. Jihozlari bilan 3 million so‘mgacha bo‘ladi. Bu narx aholiga ancha qulay. Prezident bu tajribani viloyatning har bir hududida ommalashtirishni yo‘lga qo‘yish lozimligini ta’kidladi.
Darhaqiqat, Prezident bu boradagi loyihalarni o‘rganish, samaralilarini hayotga tatbiq etish kerakligiga ahamiyat qaratar ekan qurilish materiallarini mahalliylashtirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Prezidentning har bir tashabbusi – amalda. Bugun mahallada ijtimoiy daftarlar – “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”, “Temir daftar”ga kiritilgan oilalar bilan ishlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Mahallaning har bir vakili bo‘sh vaqtini samarali o‘tkazishini ta’minlash, doimiy ish o‘rinlarini yaratish turmush darajasini oshiradi. Bundan tashqari, turli huquqbuzarliklar sodir etilishi kamayishiga xizmat qiladi. Bu fikrlar tasdig‘ini mahalla hududida o‘tgan yili birorta ham jinoyat sodir etilmaganligida ham ko‘rish mumkin.
Aholi Prezident tashrifidan osmon qadar ruhlangan, davlatning odamlarga befarq emasligini yurakdan his qilmoqda. Bugun sadda tagiliklar o‘z mahallalarining yanada obod go‘shaga aylanishi haqida ishonch bilan gapirishmoqda.

Последовательно продолжается работа по благоустройству махаллей и повышению уровня жизни населения
До недавнего времени в махалле "Садда-таги" Андижанского района были плохие дороги, отсутствовали ночное освещение и детский сад. Электрические трансформаторы давно отслужили свой срок, а жителям домов на некоторых улицах приходилось таскать самим питьевую воду.
В последние годы во всех регионах нашей страны проведена масштабная работа по благоустройству махаллей, решению проблем их жителей. В частности, в селах и махаллях построена дорожная инфраструктура, проложены коммуникации, возведены объекты социальной сферы. На местах активизировалось создание пунктов обслуживания населения.
Такие масштабные мероприятия, направленные на улучшение условий жизни людей, проведены и в махалле "Садда-таги".
1 февраля в рамках поездки в Андижанскую область Президент Шавкат Мирзиёев также посетил данную махаллю. Он пообщался с активистами махалли, представителями старшего поколения, молодежью и должностными лицами.
Сегодня на примере этой махалли можно видеть, что работа по сокращению бедности и обеспечению занятости населения вышла на качественно новый уровень во всей области.
- Мы все безмерно обрадовались посещению нашего Президента, - сказала председатель махалли Сарвиноз Кодирова. - Были даны важные поручения для того, чтобы сделать нашу махаллю еще более благоустроенной и благополучной, для того, чтобы люди были довольны нами. Мы еще раз убедились в том, что глава государства искренне желает, чтобы жители каждого района, каждой махалли, каждого села жили в комфортных условиях, создает для этого все необходимые возможности.
В нашей махалле проживает более 3600 человек. На территории нет многоэтажных жилых домов, 660 домов имеют дворы. Население старается рационально использовать каждую пядь земли. Президент указал, на что нам следует обратить внимание, чтобы еще лучше организовать работу в этом направлении, дал поручения ответственным лицам своевременно решать все вопросы. Думаю, что эти поручения важны не только для развития нашей махалли, но и других территорий страны.
Здание махалли "Садда-таги" было построено в прошлом году. Также была проложена 1,5-километровая велосипедная дорожка. За счет средств, выделенных махалле, 21,5 тысячи квадратных метров внутренних дорог и тротуаров покрыты асфальтом и цементобетоном. Реконструирован участок улиц Чек и Янги турмуш протяженностью 2,5 км, проходящий через территорию махалли.
В настоящее время жители махалли активно занимаются тепличным хозяйством и земледелием. В последние годы на основе программы «Каждая семья – предприниматель» особое внимание здесь уделяется птицеводству, виноградарству и выращиванию рыбы на основе интенсивных технологий.
Также на территории махалли действуют текстильное предприятие, три продовольственных магазина и две автомастерские. Ведется соответствующая работа по увеличению количества субъектов предпринимательства и объектов социальной сферы.
В беседе с жителями махалли Президент уделил внимание вопросу обеспечения населения жильем, особо подчеркнув, что Андижанская область является крайне густонаселенным регионом.
В частности в доме Диёрбека Мамадалиева проживают пять семей. Во дворе в качестве эксперимента построен современный сборный дом. Президент погостил в этом доме и побеседовал с хозяевами об удобствах и преимуществах такого вида жилья.
- Такие сборные дома доступны по цене, в них тепло зимой и прохладно летом, они непожароопасны, не пропускают шум, - сказал начальник областного управления по работе «махаллабай» и развитию предпринимательства Акмалжон Туланов. - Если местные жители будут заниматься предпринимательством и иметь источник дохода, то они смогут приобретать такие дома на основе ипотечного кредита. Для этого платежеспособность необязательно должна быть очень высокой. Мы поговорили с предпринимателями, которые работают в этом направлении. Цена одного квадратного метра таких домов начинается от 2 миллионов 200 тысяч сумов. Вместе с мебелью – до 3 миллионов сумов. Это доступная цена. Президент подчеркнул, что необходимо популяризировать этот опыт в каждом районе области.
Глава государства отметил необходимость изучения таких проектов и реализации наиболее эффективных из них, дал соответствующие поручения должностным лицам по локализации производства необходимых строительных материалов.
Каждая инициатива Президента – в действии. Особое внимание также уделяется работе с семьями, включенными в «женскую», «молодежную » и «железную» тетради.
Создание постоянных рабочих мест, привлечение жителей махалли к предпринимательству повысят уровень жизни населения. Кроме того, это будет способствовать снижению уровня правонарушений. Подтверждением этого является и то, что в прошлом году в махалле не было совершено ни одного преступления.
Жители махалли воодушевились визитом Президента, всем сердцем почувствовали, что государство неравнодушно к людям. Сегодня жители "Садда-таги" уверены, что их махалля станет одной из самых благоустроенных.