Prezident topshirig‘i amalda: mavjud imkoniyatlar to‘liq ishga solinadi
Davlatimiz rahbari joriy yil 1 fevral kuni Andijon viloyatiga tashrifi chog‘ida Andijon tumani adirliklarida barpo etilayotgan Yangi Andijon shahrida qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ommalashtirish va aholi bandligini ta’minlash choralari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgan edi.
Unda mamlakatimiz iqtisodiyoti va aholi sonining o‘sishi bilan elektr iste’moli ortib borayotganligi, so‘nggi besh yilda yurtimizda xonadonlar 1 million 200 mingtaga ko‘paygani, korxonalar soni esa 260 mingtaga yetgani, natijada Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarida elektr energiyasiga talab 40 foizga ko‘payganligini alohida ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari yuzaga kelgan muammoni bartaraf etish uchun qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish, quyosh, shamoldan elektr energiyasi olishga qaratilgan loyihalarni hamda gidroelektr stansiyalarni ishga tushirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Birgina Andijon viloyatida 41 ta mikro gidroelektr stansiya qurish imkoniyati borligi aytildi.
Ana shu topshiriqlardan kelib chiqib, kichik gidroelektr stansiyalar qurish bo‘yicha bir qator loyihalarni amalga oshirish boshlandi. Mazkur yo‘nalishdagi ishlarni samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha viloyat hokimi Shuhratbek Abdurahmonov “Dealan energo” kompaniyasi vakillari bilan uchrashib, muloqot o‘tkazdi.  Uchrashuvda kompaniya mutaxassislari viloyatda gidroelektrostansiya qurish borasidagi loyihalar taqdimotini o‘tkazdi. Mutaxassislar qurilishi ko‘zda tutilayotgan GESlarning energiya ishlab chiqarish quvvati, turlari, imkoniyatlari va qulayliklari xususida atroflicha ma’lumotlar berdi.
Muloqotda viloyat hududida gidro elektr stansiyalarni qurish, mavjud hamda ma’lum vaqtdan buyon ishlamay turgan GESlarni modernizatsiya va rekonstruksiya qilish, bu boradagi loyihalarni amalga oshirish yuzasidan taklif, fikr va mulohazalar bildirildi.
Viloyatda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmini oshirishda suv inshootlarida bir necha o‘n yillar avval qurilgan, lekin keyingi yillarda ishlamasdan qolgan gidroelektr stansiyalarni rekonstruksiya qilish va ishga tushirish masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, viloyat hokimi Izboskan tumanida 1950 yillarda qurilgan va 80-yillardan buyon ishlashdan to‘xtab qolgan stansiyani borib ko‘rdi. Yangi loyiha asosida mazkur stansiya faoliyatini tiklash olimlar va yetuk mutaxassislar ishtirokida ko‘rib chiqilmoqda. GES yaqinidagi daryodan 90 metr kub miqdorda suv oqib o‘tadi. Buning yordamida ushbu stansiyadan 10 megavatt elektr energiyasini olish mumkinligi aytildi. Shuningdek, Marhamat tumanidagi Oqbosh mahallasidan oqib o‘tuvchi suv havzasi ustiga qurilgan, lekin ancha yillardan buyon ishlamay turgan gidro elektr stansiyani ishga tushirish bo‘yicha ham harakatlar boshlandi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, mazkur stansiyadan o‘rtacha 5 metr kub suv oqib o‘tadi. Buning yordamida o‘rtacha 2 megavatt elektr energiyasini olish mumkin. Mavjud loyihani amalga oshirish ishlari boshlandi. Ushbu mini gidroelektrostansiya ishga tushirilsa, 100 ga yaqin xonadon uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlanadi. Shuningdek, ayni kunlarda tumandagi Rohat mahallasida ancha yillar avval qurilgan mini gidro elektr stansiyalar ishga tushirish, undan samarali foydalanish bo‘yicha o‘rganishlar olib borilmoqda.

Поручения Президента – в действии: имеющиеся возможности будут полностью задействованы
В ходе поездки в Андижанскую область 1 февраля глава государства провел совещание по вопросам расширения использования возобновляемых источников энергии и обеспечения занятости населения строящегося городка Новый Андижан на холмистой местности Андижанского района.
Как отмечалось, с развитием экономики и ростом населения увеличивается потребность в электроэнергии. За последние пять лет домашних хозяйств в нашей стране стало больше на 1 миллион 200 тысяч, а количество предприятий достигло 260 000. Это способствовало увеличению потребления электроэнергии на 35 процентов. В частности, в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях спрос на электроэнергию вырос на 40 процентов.
Для решения проблемы глава государства поручил увеличить количество возобновляемых источников энергии, запустить проекты, направленные на получение электроэнергии от солнца и ветра, а также построить гидроэлектростанции. В частности, в одной только Андижанской области можно построить 41 микро-ГЭС.
Начата реализация ряда проектов по строительству малых ГЭС. Хоким области Шухратбек Абдурахмонов встретился с представителями компании «Деалан энерго» и обсудил вопросы эффективного налаживания работы в данном направлении. На встрече специалисты компании представили проекты, связанные со строительством гидроэлектростанций в регионе. Эксперты подробно проинформировали об энергетических мощностях, видах, возможностях и удобствах гидроэлектростанций. Были высказаны мнения и замечания относительно строительства гидроэлектростанций в регионе, модернизации и реконструкции действующих и недействующих гидроэлектростанций.
В контексте увеличения объемов производства электроэнергии в регионе особое внимание уделяется вопросу реконструкции и эксплуатации гидроэлектростанций, которые были построены несколько десятилетий назад, но не использовались. В частности, хоким области посетил построенную в 1950-х годах и прекратившую работу в 1980-х годах станцию ​​в Избосканском районе. С участием ученых и опытных специалистов рассматривается вопрос восстановления этой станции на основе нового проекта. В реке рядом с данной ГЭС протекает 90 кубометров воды. С этой станции можно получить 10 мегаватт электроэнергии. Также начаты работы по задействованию гидроэлектростанции, построенной на водохранилище в махалле «Окбош» Мархаматского района, но не работающей в настоящее время. Специалисты отметили, что приток воды составляет почти пять кубометров. Это означает возможность получения в среднем двух мегаватт электроэнергии. Начата реализация существующего проекта. Когда эта мини-ГЭС будет введена в эксплуатацию, то почти 100 домохозяйств будут обеспечены постоянной электроэнергией.
Проводятся исследования по вводу в эксплуатацию и эффективному использованию построенных много лет назад мини-ГЭС, расположенных в махалле «Рохат».
Работа по реализации проектов, направленных на обеспечение потребности населения в электрической энергии за счет широкого использования имеющихся возможностей региона, а именно строительства новых ГЭС и возобновлению недействующих мини-ГЭС, будет продолжена на основе определенного плана.