Orol tubida “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlari barpo etish boshlandi
Orol dengizining suvi qurigan tubida “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlari barpo etish, shu orqali hududda mavjud ekologik vaziyatni sog‘lomlashtirish, atrof-muhitni muhofaza qilish, aholi hayotiga salbiy ta’sirni yanada yumshatish borasida “Dengiz chekinsa ham, inson chekinmaydi” shiori ostidagi joriy yilgi ishlarga start berildi.
2023 yilgi saksovul ekish mavsumining boshlanishi munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari va Favqulodda vaziyatlar vazirliklari mutasaddilari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston Ekologik partiyasi faollari, keng jamoatchilik vakillari, yoshlar, ekologlar va o‘rmonchilar ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Orol dengizining suvi qurigan tubida "yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlari barpo etish, Orolbo‘yi mintaqasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini yanada yaxshilashga qaratilgan keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 1,7 million gektar maydonda saksovul, cherkez, qandim kabi sho‘rga va qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklardan iborat yashil qoplamalar barpo etildi.
Ushbu ishlarni tizimli davom ettirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 18 yanvardagi “Orol dengizining suvi qurigan tubida va Orolbo‘yi hududlarida “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlarini barpo etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori ijrosi doirasida keng ko‘lamli chora-tadbirlar olib borilmoqda. Jumladan, 2022 yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590 tonnadan ziyod cho‘l o‘simliklarining urug‘i jamg‘arildi. 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi. Mazkur ishlarni bajarish uchun 635 nafar ishchi-xodim, 250 dona yuqori unumli traktor va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi. E’tiborlisi, barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari tomonidan doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo‘yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
2023 yilda 100 ming gektar maydonda himoya o‘rmonzorlari hisoblanuvchi “yashil qoplamalar” barpo etish rejalashtirilgan. Buning uchun jami 420 tonna saksovul, qandim, qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining urug‘i jamg‘ariladi. 100 gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etiladi. Zarur miqdordagi texnika va mexanizmlar, mutaxassis va ishchi-xodimlar o‘rmon meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun jalb etiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi A.Orinbayev ishtirok etgan tadbirda xayrli ishda qatnashayotgan bir guruh xodimlar rag‘batlantirildi.

На дне Арала будет зеленый покров
Стартовала запланированная на нынешний год работа под девизом «Море отступило, но человек не отступает», направленная на создание на высохшем дне Аральского моря зеленого покрова –посадку защитных лесов, которые будут способствовать оздоровлению экологической ситуации, защите окружающей среды и смягчению негативного влияния на жизнь населения.
В мероприятии, организованном в связи с началом сезона посадки саксаула в 2023 году, приняли участие должностные лица министерств природных ресурсов и по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, активисты Экологической партии Узбекистана, представители общественности, молодежь, экологи и лесники.
По инициативе главы государства проводится масштабная работа по социально-экономическому развитию региона Приаралья, повышению уровня жизни населения. На 1,7 миллиона га высохшего дня Аральского моря уже посажены устойчивые к засолению почвы и засухе виды растений.
В целях системного продолжения начатой работы осуществляются масштабные меры в рамках исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 января 2022 года. В 2022 году на 107 тысячах га создан зеленый покров из саксаула и других степных растений. Накоплено более 590 тонн семян степных растений. На 100 гектарах организованы питомники для выращивания саженцев. Для выполнения запланированной работы привлечены 635 рабочих и служащих, 250 тракторов, 2 единицы малой авиации (АН-2). Ученые на регулярной основе ведут мониторинг создаваемого зеленого покрова, достигаются положительные результаты в росте степных растений.
В 2023 году запланировано создание защитных лесов на 100 тысячах га. Для этого будет создан семенной резерв – 420 тонн семян саксаула, соляноколосника каспийского и других растений. На 100 гектарах будут организованы питомники по выращиванию саженцев. Для проведения мелиоративных работ намечено привлечь специалистов, рабочих, необходимое количество техники и механизмов.
На мероприятии, в котором принял участие Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А.Оринбаев, состоялось поощрение группы работников, принимающих активное участие в этой благородной работе.