Sayyor qabul – murojaatlar yechimi
Jizzax viloyati hokimi Ergash Soliyev Yangiobod tumanida sayyor qabul o‘tkazdi. Qabul O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Jizzaxdagi Xalq qabulxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda qishloq va mahalla fuqarolar yig‘ini infratuzilmasini rivojlantirish dasturi bo‘yicha respublika byudjetidan ajratilayotgan mablag‘lar haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, manzilli dastur loyihasiga kiritilgan Yangiobod tumanidagi “Balandchaqir” mahalla hamda “Havotog‘” qishloq fuqarolar yig‘inlari bo‘yicha qanday ishlar amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot berildi.
Joriy yilda tuman fuqarolaridan tushgan murojaat va takliflar mutasaddilar tomonidan o‘rganildi. Natijada 24 ta masala bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi farmoyishiga asosan respublika byudjetidan 80 milliard so‘m mablag‘ ajratildi. Bu mablag‘lar evaziga mahallalardagi muammolar bosqichma-bosqich hal etildi.
Qabulda tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish istagidagilarning yer va kredit olish, pensiya ta’minoti, uy-joy ta’miri, moddiy yordam, kommunal xizmat sohasiga taalluqli 65 murojaatchining 79 ta masalasi tinglandi. 7 ta murojaat joyida qanoatlantirilgan bo‘lsa, 2 ta murojaatchiga huquqiy maslahatlar berildi. 70 ta ijrosi vaqt talab etadigan murojaat bo‘yicha tegishli tashkilot rahbarlariga aniq topshiriq va ko‘rsatmalar berildi va ijrosi qat’iy nazoratga olindi.
“Balandchaqir” MFY hududidagi “Bog‘ishamol” va “Istiqbol” ko‘chalaridagi yaroqsiz sim yog‘ochlarini almashtirish, elektr toki pastligi sabab qo‘shimcha yana 1 dona transformator o‘rnatish taklifi bildirildi. Murojaat elektr ta’minoti korxonasi tomonidan shu vaqtning o‘zida hal etishga kirishildi va 50 ta xo‘jalik istiqomat qilayotgan mazkur ko‘chaga 2,1 kilometr elektr tarmoqlari tortilib, 1 dona yangi transformator o‘rnatildi.
– Qabulga tabiiy ofat natijasida talafot ko‘rgan uyimni ta’mirlashda yordam so‘rab murojaat qilgandim, – deydi “Sovot” QFYning “Baxt” ko‘chasida istiqomat qiluvchi “Ayollar daftari” ro‘yxatida turuvchi Mehriniso Qurbonboyeva. – Murojaatimni o‘rganib chiqib uyimni ta’mirlashda yordam beradigan bo‘lishdi.
– “Havotog‘” qishlog‘ida yashaymiz,– deydi “Temir daftar” ro‘yxatida turuvchi Musurmonqul G‘apporov. – Turmush o‘rtog‘im Umidaxonni viloyat markazidagi shifoxonaga olib borib operatsiya qildirish uchun “qo‘lim kaltalik” qildi. Shunga amaliy yordam so‘rab kelgandim. Viloyatning malakali mutaxassislari tomonidan jarrohlik operatsiyasi uchun Respublika shoshilinch tibbiy yordam Jizzax viloyat ilmiy markaziga order berishdi.
Sayyor qabulda fuqarolarning murojaatlari 14 ta guruhga bo‘lingan holda viloyat hokimi, sektorlar, korxona, tashkilot va mutasaddi idoralar rahbarlari tomonidan qabul qilib olindi.

Выездной прием – решение обращений
Хоким Джизакской области провел выездной прием в Народной приемной Президента Узбекистана в Джизаке.
На приеме была предоставлена информация о средствах, выделяемых из республиканского бюджета согласно программе развития инфраструктуры сходов граждан махаллей, а также о проводимой работе в махаллях “Баландчакир” и “Хавотог” Янгиабадского района, внесенных в проект адресной программы.
В нынешнем году должностными лицами были изучены обращения, поступившие от граждан района. В результате на решение 24 вопросов согласно распоряжению Администрации Президента Республики Узбекистан из республиканского бюджета было выделено 80 миллиардов сумов. Эти средства затрачены на поэтапное решение проблем махаллей.
На приеме были заслушаны 79 обращений 65 граждан по вопросам выделения земель и кредитов, пенсионного обеспечения, ремонта домов, получения материальной помощи, коммунальных услуг. На месте решили семь обращений, по двум даны правовые консультации. Для решения 70 вопросов потребовалось определенное время, в связи с чем руководителям соответствующих организаций даны задания и установлен контроль за их выполнением.
Было высказано предложение о замене устаревших столбов на улицах “Богишамол” и “Истикбол” в СГМ “Баландчакир”, установке еще одного трансформатора в связи с низким напряжением электричества. Эти проблемы были решены предприятием электроснабжения – на улицы с 50 домами протянули 2,1 километра электропровода и установили новый трансформатор.
– На приеме попросила оказать помощь в ремонте дома, пострадавшего в результате стихийного бедствия, - говорит жительница улицы «Бахт» СГК «Совот», включенная в «женскую тетрадь» Мехринисо Курбанбаева. – Мое обращение изучили, обещали оказать помощь.
– Мы живем в кишлаке “Хавотог”, – говорит Мусурмонкул Гаппаров, включенный в «железную тетрадь». – У меня нет средств на операцию для жены Умидахон, поэтому попросил оказать помощь. Специалисты области дали нам ордер. Операцию будут проводить в Джизакском филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
На выездном приеме обращения граждан, разделившись на 14 групп, принимали хоким области, руководители секторов, предприятий, организаций и должностных ведомств.