O‘zbekistonda eng obro‘li inson – muallim bo‘lishi kerak
Mamlakatimizda 1 oktyabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni bayrami keng nishonlanmoqda. Bayram munosabati bilanAbdulla Qodiriy nomidagi Jizzax Davlat pedagogika universiteti rektori, professor Shavkat Sharipov bilan suhbatlashdik.
– Shavkat Safarovich, Jizzax Davlat pedagogika universiteti bu yilgi “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” kasb bayramini qanday yutuqlar bilan qarshi oldi?
– “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” mamlakatimizda 26 yildan buyon umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanib kelinmoqda va bu tabiiy hol, deb o‘ylayman. Chunki nafaqat pedagogika sohasida balki, har bir yo‘nalish, har bir sohada – har birimizni ustozimiz, murabbiylariz bor va o‘z o‘rnida har birimiz o‘z yo‘nalishimiz doirasida shogirdlar tayyorlaymiz. Demak bu kunning mamlakatimizda, Yangi O‘zbekistonimizda umumxalq bayrami sifatida nishonlanishi, hukumatimiz tomonidan chiqarilgan juda ham o‘rinli va haqqoniy qaror, deb o‘ylayman.
Davlatimiz rahbari Jizzaxdagi uchrashuvda, Prezidentlik saylovi oldi tashriflarida Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax Davlat pedagogika institutini universitetga aylantirish taklifini bildirgan edi. Ana shu o‘tgan yillar davomida mamlakatimizdagi barcha sohalar singari oliygohimizda ham ulkan islohotlar amalga oshirildi.
Universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan 33 ta darslik, 62 ta o‘quv qo‘llanma, 75 ta monografiya, 1 ming 344 ta xalqaro hamda 791 ta respublika jurnallarida ilmiy maqolalari nashr etilgani maqtansa arzigulik natija, deb o‘ylayman. 1 nafar talabamiz “Zulfiya” nomidagi Davlat mukofotiga, 1 nafari Prezident stipendiyasiga, 9 nafari Navoiy stipendiyasiga, 2 nafar talabamiz Islom Karimov nomidagi Davlat stipendiyasiga sazovor bo‘ldi. Universitetimiz talablari orasidan 2 nafari boks bo‘yicha Jahon, 2 nafari Osiyo chempioni bo‘ldi, 54 talaba xalqaro musobaqalar g‘olibi, 120 dan ortiq sportchi-yoshlarimiz respublika sport musobaqalarida 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Talabalarimizdan tashkil topgan voleybol va basketbol jamoalari respublika oliy ligasi hamda xalqaro musobaqalarda munosib ishtirok etdi.
Milliy san’atimizni keng targ‘ib qilish va rivojlantirish maqsadida oliygohimiz talabalaridan tashkil etilgan “Eson Lutfullayev nomidagi talabalar maqom ansambli” Oliy va o‘rta maxsus ta’lim hamda Madaniyat vazirliklari tomonidan yuqori baholangani biz uchun katta muvaffaqiyat, desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Ayni paytga qadar, universitetimizda 3 ta xorijiy, 1 ta innovatsion va 1 ta startap loyihalari doirasida tadqiqotlar amalga oshirilayotganini ham alohida ta’kidlash joiz.
Shuningdek, oliy ta’lim muassasamizda 10 ta xalqaro va 12 ta respublika ilmiy anjumanlari tashkil etildi. Birgina joriy yilning o‘tgan davrida 21 ta xalqaro va respublika konferensiyalari o‘tkazildi. Keyingi 2 yil davomida universitetimizning 80 nafar professor-o‘qituvchilari dissertatsiya ishlarini himoya qilib, hozircha 73 nafari ilmiy unvonga ega bo‘ldi. Bu boradagi ishlarimiz tizimli davom etmoqda.
– Davlatimiz rahbarining qarori bilan pedagogika instituti – Abdulla Qodiriy nomidagi Jizzax Davlat pedagogika universitetiga aylantirildi. Buning natijasida ta’lim tizimida nimalar o‘zgardi?
– Bu borada muayyan ishlar amalga oshirilganini va hali amalga oshirishimiz lozim bo‘lgan ishlarimiz borligini ta’kidlamoqchiman. Jumladan, oliygohimiz kompyuter parki 50 foizga yangilanib, 14 ta yangi kompyuter auditoriyasi tashkil etildi. Barcha o‘quv auditoriyalari ovozli kuzatish kameralari bilan jihozlandi, 24 ta katta ekranli sensor panellari o‘rnatildi, 80 ta o‘quv auditoriyalari proyeksiya vositalari bilan ta’minlandi.
Universitetimizning 412 nafar professor-o‘qituvchilari zamonaviy pedagogik va axborot texnologiyalarini qo‘llash bo‘yicha o‘z malakasini oshirdi, 25 nafar professor-o‘qituvchi Rossiya, Buyuk Britaniya, AQSH, Fransiya, Ozarbayjon, Belarus kabi mamlakatlar ilmiy markazlarida malaka oshirish (stajirovka) amaliyotini o‘tab keldi. Oliy ta’lim muassasamiz professor-o‘qituvchilari tarkibini yangilash maqsadida 146 nafar magistratura bitiruvchilari, Fanlar Akademiyasi va yetakchi ilmiy markazlardan 80dan ortiq olimlar pedagogik faoliyat olib borishga jalb etildi.
Prezidentimizning mazkur qarori zimmamizga bir qator vazifalarni yuklash barobarida, faoliyatimiz uchun muhim dasturilamal bo‘ldi. Jumladan, dunyoning nufuzli universitetlaridan 57 nafar yetakchi mutaxassislar shartnoma asosida talabalarga onlayn mashg‘ulot o‘tkazishi tashkil etildi. Viloyatdagi ko‘rsatkichlari past bo‘lgan 7 ta maktab universitetimiz ijodiy jamoasiga biriktirildi. Bu o‘z samarasini bermoqda, albatta. O‘tgan o‘quv yilida ularda oliy ta’limga kirish ko‘rsatkichi o‘rtacha 20 foizga, yuqori ko‘rsatkich esa 50 foizgacha yetkazildi. Oliy ta’lim muassasamiz qoshidagi akademik litsey, 2 ta texnikum, 13 ta chet tiliga, 7 ta fizikaga, 5 ta matematikaga, 3 ta kimyo-biologiya fanlariga ixtisoslashgan maktablarda kafedra filiallari tashkil etildi, metodik yordam ko‘rsatuvchi “mobil guruhlar” tomonidan mahorat darslari olib borilmoqda.
Shu o‘rinda universitetimizning moddiy-texnik bazasi sezilarli darajada yaxshilagani, 6 ta o‘quv binosi, sport inshootlari ta’mirlanib, “Workout” maydonchalari barpo etilganini alohida e’tirof etish kerak. Ayni paytda universitetimizga tegishli hududlarda oshirilgan kontrakt mablag‘lari hisobidan 2 ming 500 o‘rinli yangi o‘quv binosi, davlat xususiy sherikchiligi asosida 1 ming 200 o‘rinli 2 ta talabalar turar-joyi qurilmoqda. Shuningdek, kafedralarning ustuvor ilmiy yo‘nalishlari belgilab olindi, ularni amaliyot bilan bog‘lovchi 27 ta ilmiy-tadqiqot markazlari tashkil etildi. Bulardan tashqari, iqtidorli talabalar innovatsiyalari hamda startap loyihalarini rivojlantirish maqsadida inkubatsiya markazi hamda 9 ta ilmiy laboratoriyani qamrab olgan “STEAM PARK” faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Xalqaro reyting va indikatorlar bilan ishlash markazi tashkil etilmoqda.
– Siz rahbarlik qilayotgan universitet mamlakatimiz oliygohlari orasidagi reytinggini oshirish uchun qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
– Universitetning yangidan tasdiqlangan tashkiliy tuzilmasiga ko‘ra, yangi “Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘limi” tashkil etilgan. Ushbu bo‘lim jahon oliy ta’lim tizimidagi eng so‘nggi taraqqiyot tendensiyalarini tahlil qilish va universitetning rivojlanish strategiyasi bo‘yicha konsepsiya tayyorlash bilan shug‘ullanadi. Biz “QS, THE” kabi jahon universitetlari reytinglari indikatorlari hamda milliy reyting ko‘rsatkichlarimizni tizimli tahlil qilgan holda ishlarimizni tashkil qilishga kirishganmiz. Xudo xohlasa ushbu loyihamiz amalga oshadi. Biz bu ezgu amal yo‘lida astoydil, butun jamoamiz bilan birdamlikda, bir kuch bo‘lib mehnat qilayapmiz, reyting ko‘rsatgichlarimiz nafaqat respublika, balki xalqaro darajada ham yuksalishiga ishonaman.
– bugungi kunda professor Shavkat Sharipovni – universitet rektori sifatida oliygohda o‘ylantiradigan, qiynaydigan qanday muammo mavjud?
– Meni universitet rektori sifatida ham, o‘qituvchi, ustoz sifatida ham o‘ylantiradigan eng dolzarb masala deymizmi, muammo deymizmi, xullas bu – bitiruvchi talabalarimizning bandligi bilan bog‘liq, desam mubolag‘a bo‘lmaydi.
Mendan boshlab, barcha jamoamiz professor-o‘qituvchilari talaba-yoshlarimiz bandligini ta’minlashga mas’ul ekanligini unutmasligi kerak. 2021-2022 o‘quv yilida bakalavriat yo‘nalishlarini kunduzgi ta’lim shakli bo‘yicha davlat granti asosida bitirgan 523 nafar talabadan 476 nafari uch tomonlama shartnoma asosida ishga joylashgan. Bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarini to‘lov-kontrakt asosida bitirgan 1 ming 473 nafar talabadan 1 ming 343 nafarining bandligi ta’minlangan.
–Ustoz murabbiylarga, muallimlarga, qolaversa, bo‘lajak hamkasblaringizga tilaklaringiz?
– bugungi shiddatli zamonda barcha yaratilayotgan sharoitlar bizning oldimizga g‘oyat muhim va dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda, mas’uliyat yuklamoqda. Albatta, yoshlarimizning bilim olishlari uchun barcha sharoitlarni yaratish, o‘quv binolarini qurish, ularni zamonaviy jihozlash mumkin. Lekin talabalarimizga yuksak mezonlar asosida ta’lim-tarbiya beradigan, yangicha, innovatsion fikrlaydigan professor-o‘qituvchilar tarkibini shakllantirish – bu eng og‘ir vazifa va u barchamizdan juda katta mas’uliyat talab etadi. Shu ma’noda, bugun universitetimizda faoliyat yuritayotgan pedagoglar universal mutaxassis, ham o‘rgatuvchi, ham o‘rganuvchi bo‘lishi, ya’ni, o‘z ustida tinimsiz ishlashi, doimo izlanib yashashi, ijod qilishi talab qilinadi. Eng muhimi, u chinakam vatanparvar inson bo‘lishi zarur. Bu ma’noda “O‘zbekistonda eng obro‘li inson muallim bo‘lishi kerak!” degan shior bugun umummilliy harakatga aylandi va biz ana shu ezgu maqsad yo‘lida hormay-tolmay mehnat qilishimiz, ijod qilishimiz shart.
Ta’lim sohasida ko‘p yillar samarali mehnat qilgan, hozirgi kunda o‘z maslahatlari bilan ta’lim sifatini oshirishda yaqindan yordam berib kelayotgan nuroniy ustozlarimizga suyanamiz va ta’zim qilamiz. Biz bugun zamonaviy bilimlarni puxta egallab, katta umid va ishonch bilan hayotga qadam qo‘yayotgan, ertangi kunimizning hal qiluvchi kuchi bo‘lgan ming-minglab farzandlarimiz kamolida o‘qituvchi va murabbiylarimizning beqiyos hissasi borligini yaxshi bilamiz va qadrli muallimlarning bu ulug‘ xizmatini yuksak qadrlashimiz darkor. Zero, millatning, xalqning ertasi, taraqqiyoti aziz ustoz-muallimlar qo‘lida ekanini unutmasligimiz lozim.
Fursatdan foydalanib, muhtaram ustoz-muallimlarimizni, hamkasblarimizni, bo‘lajak o‘qituvchi – talaba-yoshlarimizni 1 oktyabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni bilan chin dildan tabriklab, barchangizga uzoq umr, baxt-saodat, xonadoningizga fayzu-baraka, barkamol avlodga bilim berishdek ezgu ishlaringizda ulkan zafarlar tilayman.

Самыми уважаемыми людьми в Узбекистане должны стать учителя
В нашей стране широко отмечается 1 октября – День учителей и наставников. По случаю праздника мы побеседовали с ректором Джизакского государственного педагогического университета имени Абдуллы Кадыри, профессором Шавкатом ШАРИПОВЫМ.
– Шавкат Сафарович, с какими достижениями в этом году коллектив Джизакского государственного педагогического университета встречает профессиональный праздник – День учителей и наставников?
– Вот уже 26 лет День учителей и наставников широко отмечается в нашей стране как государственный праздник, и я считаю, это закономерно. Потому что не только в педагогике, но и в любой другой сфере деятельности у каждого из нас есть учителя, наставники.
В ходе поездок и предвыборных встреч, прошедших в Джизаке, глава государства предложил преобразовать Джизакский государственный педагогический институт имени Абдуллы Кадыри в университет. За прошедшие годы в нашем университете были проведены масштабные реформы.
Считаю достойным результатом издание профессорами и преподавателями университета 33 учебников, 62 учебных пособий, 75 монографий, 1 344 международных и 791 республиканского журналов. Одна из наших студенток удостоилась Государственной премии имени Зульфии, один студент – президентской стипендии, девять студентов – стипендии имени Алишера Навои, два студента – Государственной стипендии имени Ислама Каримова. Двое наших студентов стали чемпионами мира и чемпионами Азии по боксу, 54 студента – победителями международных соревнований, более 120 наших спортсменов заняли 1-е место в республиканских спортивных соревнованиях. Волейбольная и баскетбольная команды, сформированные из числа наших студентов, достойно выступили в высшей республиканской лиге и международных соревнованиях.
Не будет преувеличением сказать, что ансамбль студенческого макома имени Эсона Лутфуллаева, созданный студентами нашего университета в целях широкой пропаганды и развития национального искусства, получил высокую оценку министерств высшего и среднего специального образования и культуры. Следует отметить, что в настоящее время в нашем университете проводятся исследования в рамках трех зарубежных, одного инновационного и одного стартап-проекта.
Более того, в нашем вузе было организовано 10 международных и 12 республиканских научных конференций. Только за прошедший период текущего года проведена 21 международная и республиканская конференция. За последние два года 80 профессоров и преподавателей нашего университета защитили диссертации, и на сегодняшний день 73 из них получили научные звания. Работа в данном направлении последовательно продолжается.
– Постановлением главы государства педагогический институт был преобразован в Джизакский государственный педагогический университет имени Абдуллы Кадыри. Что в результате изменилось в системе образования?
– Хочу подчеркнуть, что в этом направлении проделана определенная работа, но многое еще предстоит сделать. В частности, компьютерный парк нашего университета обновлен на 50 процентов, организовано 14 новых компьютерных аудиторий. Все учебные аудитории оснащены звуковыми камерами наблюдения, установлено 24 широкоэкранных сенсорных панели, 80 учебных аудиторий оснащены проекционным оборудованием.
412 профессоров и преподавателей нашего университета повысили свою квалификацию по использованию современных педагогических и информационных технологий, 25 прошли стажировку в научных центрах таких стран, как Россия, Великобритания, США, Франция, Азербайджан, Беларусь. В целях обновления профессорско-преподавательского состава вуза к педагогической деятельности было привлечено 146 аспирантов, более 80 ученых Академии наук и ведущих научных центров.
Постановление Президента, помимо возложения на нас ряда задач, послужило важным руководством к действию в нашей деятельности. В частности, 57 ведущих специалистов из престижных университетов мира на основе договора провели онлайн-обучение студентов. За творческим коллективом нашего вуза были закреплены 7 школ области с низкими показателями. Это, несомненно, дает ожидаемые результаты. В прошедшем учебном году уровень поступления в высшие учебные заведения в них достиг в среднем 20 процентов, а самый высокий показатель – 50 процентов. В академическом лицее при нашем высшем учебном заведении, двух техникумах, 13 школах, специализирующихся на иностранных языках, семи школах, специализирующихся на физике, пяти школах, специализирующихся на математике, трех школах, специализирующихся на химии и биологии, созданы филиалы кафедры,  «мобильными группами» проводятся мастер-классы по оказанию методической помощи.
При этом следует отметить, что значительно улучшена материально-техническая база нашего университета, отремонтированы шесть учебных корпусов, спортивные сооружения, построены воркаут-площадки. На данный момент на территории нашего университета за счет увеличенных средств контракта строятся новый учебный корпус на 2500 мест, а на условиях государственно-частного партнерства - два студенческих общежития на 1200 мест. Также были определены приоритетные научные направления кафедр, создано 27 научно-исследовательских центров. Кроме того, в целях развития инноваций и стартап-проектов одаренных студентов была налажена деятельность STEAM PARK, включающего в себя инкубационный центр и девять научных лабораторий. Создается центр по работе с международными рейтингами и индикаторами.
– Какая работа осуществляется для повышения рейтинга возглавляемого вами университета среди отечественных вузов?
– Согласно вновь утвержденной организационной структуре университета создан новый «Отдел по работе с международными рейтингами и индексами». Этот отдел анализирует последние тенденции развития мировой системы высшего образования и готовит концепцию стратегии развития университета. Мы начали налаживать свою работу на основе системного анализа показателей мировых рейтингов университетов, таких как QS, THE, и показателей национального рейтинга. Надеемся, что в скором времени этот проект будет реализован, и наши рейтинговые показатели будут расти не только на национальном, но и на международном уровне.
– Какая проблема на сегодняшний день беспокоит профессора Шавката Шарипова как ректора вуза?
– Пожалуй, самым актуальным вопросом, или, выражаясь иначе, проблемой, которая волнует меня и как ректора университета, и как преподавателя и наставника, является трудоустройство наших выпускников.
Весь наш коллектив, в том числе и я, должны помнить, что профессора и преподаватели несут ответственность за обеспечение занятости наших студентов. В 2021-2022 учебном году были трудоустроены 476 из 523 студентов, окончивших очную форму бакалавриата на основе государственного гранта, и 1 343 из 1 473 студентов, окончивших бакалавриат на платно-контрактной основе.
– Ваши наилучшие пожелания преподавателям и наставникам, а также будущим коллегам?
– В нынешнее стремительно меняющееся время создаваемые условия ставят перед нами очень важные и неотложные задачи, возлагают на нас огромную ответственность. Безусловно, можно создать все условия для обучения нашей молодежи, построить учебные корпуса, оснастить их современным оборудованием. Однако, формирование состава профессоров и педагогов, обладающих современным и инновационным мышлением, обучающих и воспитывающих студентов на основе высоких критериев, является самой сложной задачей, требующей от всех нас огромной ответственности. В данном смысле сегодня от педагогов, работающих в нашем вузе, требуется быть универсальными специалистами – как преподающими, так и обучающимися. То есть они должны неустанно работать над собой, постоянно находится в поиске и развиваться,  а главное, быть истинными патриотами. В этом смысле лозунг «Самым уважаемым и почитаемым человеком в Узбекистане должен быть учитель!» превратился в общенациональное движение, и мы должны упорно трудиться во имя этой благородной цели.
Мы преклоняемся перед нашими почтенными учителями, которые много лет плодотворно трудились в сфере образования и которые своими наставлениями оказывают содействие в улучшении качества образования. Мы хорошо осознаем, что учителя и наставники внесли неоценимый вклад в развитие тысяч наших детей, являющихся решающей силой завтрашнего дня, глубоко освоивших современные знания и уверенно вступающих в жизнь с большими надеждами. Нельзя забывать, что будущее и развитие нации в руках наших дорогих учителей и наставников.
Пользуясь случаем, хочу искренне поздравить состоявшихся и будущих учителей, своих коллег, учащихся с 1 октября – Днем учителей и наставников, пожелать всем вам долгих лет жизни, счастья, мира и благополучия в семье, больших успехов в вашей благородной работе по воспитанию гармонично развитого поколения.