– Odamlar bekordan bekor murojaat qilmaydi, jonidan o‘tganidan so‘ng hokimlik va boshqa idoralar eshigiga boradi, – dedi viloyat hokimi E.Turdimov. – Fuqaroning uyida chiroq bo‘lmasa-yu shu tizim mas’ullari qanday qilib uyida yoki ishxonasida chiroq yoqib o‘tiradi? Birinchi navbatda vijdoni og‘rishi kerak, qolaversa, zimmasiga yuklatilgan vazifani bajarib qo‘yishi shart.
Yig‘ilishda fuqarolarning murojaatlariga e’tiborsizlik bilan qaragan 55 ta tashkilot va korxona rahbarlari, ularning o‘rinbosarlari va ijro intizomi hamda fuqaro murojaatlariga mas’ul bo‘lgan bo‘linma mas’ullariga yo‘l qo‘ygan kamchiliklari ko‘rsatib o‘tilib, ogohlantirildi. Har murojaatning ijrosi va kechikishi sabablari muhokama etildi. Jumladan, viloyat elektr tarmoqlari korxonasi tomonidan 212 holatda, Payariq tumani elektr tarmoqlari korxonasi tomonidan 151 holatda, Samarqand shahar hokimligi va shahardagi tashkilotlar tomonidan 420 holatda murojaatlarning ijrosi kechiktirilayotganligi tanqid qilindi.
– Qonunda yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqish muddatlari aniq belgilab qo‘yilgan, – dedi E.Turdimov. – Lekin ayrim rahbarlar buni unutgan ko‘rinadi. Yo‘qsa, 30 holatda murojaatlarni ko‘rib chiqish muddati 6 oydan oshib ketmagan bo‘lardi. Bu murojaatlarning 16 tasi elektr tarmoqlari korxonalariga tegishli. Nima bu tashkilot mas’ullari qonundan bexabarmi yoki qonunga amal qilmaydimi? Albatta, qonun talabi ularga tushuntirib qo‘yiladi. Rahbarlar shuni unutmasligi kerak, murojaatlarni nazoratdan chiqarish emas, hal qilish asosiy talab hisoblanadi. Marhamat, murojaat asossiz bo‘lsa, hal etish imkoni bo‘lmasa, tushuntirib bering, asos ko‘rsating.
Muhokama yakunlari bo‘yicha murojaatlarga e’tiborsiz qaragan 17 nafar mansabdor shaxsga nisbatan tegishli organlar tomonidan qonuniy chora ko‘rilishi belgilandi. Yig‘ilishda har bir rahbarning xalq bilan, xalqning dardi bilan ishlashi zarurligi, murojaat zamirida insonning, shaxsning dardi, tashvishi turganligini chuqur anglashi kerakligi ta’kidlandi.

Эркинжон Турдимов: «Основное требование – решение проблемы»
В Самаркандской области на сегодня отложено 1361 обращение, поданное для рассмотрения. Из них 556, то есть, около 42 процентов, приходится на предприятия электросетей.
В хокимияте области состоялось обсуждение состояния исполнения обращений физических и юридических лиц, в котором резкой критике подвергнуто отложение данных обращений в долгий ящик.
– Люди обращаются не из-за праздного любопытства, ими руководит отчаяние, поэтому они ищут решение своих проблем в хокимиятах и других органах власти, – говорит глава области Э.Турдимов. – Как ответственные работники отрасли могут сидеть спокойно, когда у людей дома нет электричества? У них должна проснуться совесть, они должны выполнить возложенную задачу.
На совещании предупреждены руководители 55 организаций и предприятий, их заместители, проигнорировавшие обращения граждан, а также начальники отдела по работе с обращениями граждан, обсуждена их исполнительная дисциплина. Также рассмотрены причины просрочки исполнения каждого из обращений. Так, раскритиковано, что отложены 212 обращений в областное предприятие электрических сетей, 151 обращение в Пайарыкское предприятие электрических сетей, 420 обращений в Самаркандский городской хокимият и другие организации города.
– Закон четко определяет сроки рассмотрения обращений юридических и физических лиц, – сказал Э.Турдимов. – Но некоторые руководители, кажется, забыли об этом. В противном случае в 30 случаях срок рассмотрения обращений не превышал бы шести месяцев. Из них 16 обращений касаются предприятий отрасли электрических сетей. Спрашивается, люди, возглавляющие эту организацию, не знают закона или не соблюдают его? Конечно, требования закона будут им объяснены. Руководители не должны забывать, что основным в их работе является решение вопросов. Пожалуйста, если обращение безосновательное, если нет возможности его решения, вы обоснуйте это, разъясните.
По итогам обсуждения определено, что в отношении 17 должностных лиц будут применены законные меры. Отмечено, что каждый руководитель должен жить заботами о народе, глубоко понимать, что в основе любого обращения стоит проблема, боль человека.